Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Όσον αφορά τις αμοιβές, έχω λειτουργήσει με ένα τρόπο, για τον οποίο θα ήθελα κάποια γνώμη. Εγώ είμαι αρχιτέκτονας και συνεργάζομαι με κάποιο τοπογράφο. Τα μέχρι τώρα συμφωνητικά, τα υπογράφω εγώ για το σύνολο των εργασιών και για τη συνολική αμοιβή (μαζί με τοπογραφικό). Έχω κόψει τις αντίστοιχες ΑΠΥ και έχω πληρώσει και τα ΦΕΜ. Με τον τοπογράφο έχω κάνει μια συμφωνία και κόβει ΑΠΥ σε μένα για το ποσό που πληρώνεται. Τώρα που άλλαξαν το σύστημα αμοιβών, μπορώ άραγε να βάλω στον τοπογράφο μηδενική αμοιβή, ώστε να μη χρειαστεί να αλλάζω όλα τα συμφωνητικά και τις ΑΠΥ (ή να κανει αυτος καινούργια, με ποσά που δεν προκειται να εισπράξουμε), να βάλω όλες τις αμοιβές σε μένα κανονικά και σύμφωνα με τις ΑΠΥ μου και αυτός να πληρώσει μόνο τις κρατήσεις που αναλογούν στα τοπογραφικά?

Link to comment
Share on other sites

Πληρωμή μόνο εισφοράς υπέρ ΤΕΕ.

 

Σε σημερινή (13-03-12) επίσκεψή μου στην ΕΤΕ, προκειμένου να πληρώσω

μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ και έχοντάς μαζί μου το γραμμάτιο είσπραξης με την εντολή

πληρωμής του ΤΕΕ, στην οποία αναγράφονταν η αμοιβή και το ΦΠΑ,

και έπειτα από τρία τουλάχιστον τηλεφωνήματα του προϊσταμένου σε άλλα καταστήματα,

δεν δέχτηκαν την πληρωμή μόνο της εισφοράς ΤΕΕ, διότι δεν τους έχει έρθει κάποια εγκύκλιος.

 

Βέβαια, μπορώ να δηλώσω μέσα στο πρόγραμμα μηδενική αμοιβή και μηδενικό ΦΠΑ

και με νέα εντολή πληρωμής να πληρώσω μόνο το ΤΕΕ, όμως έκανα οριστική υποβολή

και αυτό πλέον δεν μπορεί να γίνει.

 

Γνωρίζετε αν έχει βγει κάποια εγκύκλιος στην ΕΤΕ ή η συγκεκριμένη τράπεζα δεν ήταν ενημερωμένη;

 

Το πρόβλημά τους είναι πως τους πήγες μια εντολή πληρωμής που έχει ποσό αμοιβής επάνω και ΦΠΑ αυτής και φυσικά τις κρατήσεις.

Δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν για να εισπράξουν μόνο τις κρατήσεις.

Αν είχες εντολή πληρωμής μόνο με τις κρατήσεις δεν θα είχες κανένα θέμα.

Λύση: Επικοινωνία με ΤΕΕ να σου εκδώσουν εντολή μόνο με τις κρατήσεις ή να πληρώσεις τις κρατήσεις στο ίδιο το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ είναι 2%, υπέρ ΕΜΠ 1% και χαρτόσημο 2,4% επί των προηγούμενων ποσών.

Όλα αυτά επί της νόμιμης αμοιβής.

Ευχαριστώ πολύ!!Στο έντυπο όντως πρέπει να συμπληρωθεί η τιμή 48,22 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικό ήταν το γραμμάτιο. Ας πουμε ότι εκδιδεται εντολή πληρωμής για τακτοποίηση αυθαιρέτου με συμφωνηθείσα αμοιβή 1000 ευρώ (με νόμιμη 1569,68). τι κάνουμε;

α) Καταθέτουμε ένα τέτοιο γραμμάτιο όπως το παραπάνω;

β) Αναγράφουμε στο γραμμάτιο τη συμφωνηθείσα με τον αντίστοιχο ΦΠΑ και χειρόγραφα τις κρατήσεις επί της νόμιμης, αθροίζοντας τα ποσα;

Link to comment
Share on other sites

α) Καταθέτουμε ένα τέτοιο γραμμάτιο όπως το παραπάνω;

Ναι.....

και

β) Αναγράφουμε στο γραμμάτιο τη συμφωνηθείσα με τον αντίστοιχο ΦΠΑ και χειρόγραφα τις κρατήσεις επί της νόμιμης, αθροίζοντας τα ποσα;

Ναι....

 

 

Ουσιαστικά αυτό που έχεις συνάψει με την συμφωνηθείσα αμοιβή σου, και του Τ.Ε.Ε. τις κρατήσεις χειρόγραφα.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

LEO ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή πάνω στο γραμμάτιο έχουμε τη συμφωνηθείσα, το ΦΠΑ, τις κρατήσεις (χειρόγραφα) υπερ τεε και άθροισμα του τελικού ποσού.

Στο ταμείο κάνουμε κατάθεση του τελικού ποσου αν κατάλαβα σωστά;

Δηλαδή δεν μπορούμε να καταθέσουμε μόνο το ποσό για ΤΙς κρατήσεις του ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις στο σύστημα του ΤΕΕ το έργο όπου βάζεις συμφωνηθείσα αμοιβή και τον ΦΠΑ αυτής.

Βγάζεις εντολή πληρωμής όπου αυτή θα έχει την συμφωνηθείσα αμοιβή, τον ΦΠΑ και τις κρατήσεις.

Κάνεις ένα έντυπο σαν αυτό που έβαλες αλλά με αμοιβή,ΦΠΑ και κρατήσεις και πληρώνεις στην ΕΤΕ το σύνολο.

Αν θες να πληρώσεις μόνο υπερ ΤΕΕ, δεν δηλώνεις συμφωνηθείσα αμοιβή οπότε η εντολή πληρωμής θα έχει μόνο τις κρατήσεις και το έντυπο της ΕΤΕ μόνο της κρατήσεις, οπότε πληρώνεις μόνο τις κρατήσεις.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Φαέθων. Κατατοπιστικότατος.

Αν μπει μηδενική συμφωνηθείσα αμοιβή στο στο σύστημα του ΤΕΕ, αυτό δεν αποτελεί κάποια ανακολουθία;

Δηλαδή, ενώ θα υπάρχει συμφωνία για αμοιβή μικρότερη της νόμιμης, στο σύστημα δεν θα φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.