Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Βρε συ tpanag, η ελάχιστη=νόμιμη πώς θα κρατούσε τις αμοιβές σε ικανοποιητικό επίπεδο? Γιατί, πριν δεν γινόταν εκπτώσεις (ρωτάω, δεν ξέρω!) ?

 

Με τον νέο τρόπο φορολόγησης ήθελα να έβλεπα τι εκπτώσεις θα έκαναν.....

Link to comment
Share on other sites

Ε, ο ίδιος λόγος (υψηλή φορολόγηση = πολλά έξοδα, κτλ) θα οδηγήσει τις τιμές εκεί που πρέπει να είναι! ...ή βλέπω όνειρο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ tpanag, η ελάχιστη=νόμιμη πώς θα κρατούσε τις αμοιβές σε ικανοποιητικό επίπεδο? Γιατί, πριν δεν γινόταν εκπτώσεις (ρωτάω, δεν ξέρω!) ?

 

Αν έπρεπε να κόβεις υποχρεωτικά ΑΠΥ 1600€+ΦΠΑ (ή και 2000€+ΦΠΑ με τα αρχιτεκτονικά) δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για εκπτώσεις. Ειδικά σε "φτασμένους" με μεγάλα εισοδήματα και άρα μεγάλη φορολόγηση. Ξύπνιος είσαι, βάλε τα νούμερα κάτω και υπολόγισε τα. Τώρα θα γίνει αυτό που μου έλεγε προχθές συνάδελφος "250€ παίρνω για τις βεβαιώσεις". Του λέω "μάλλον χαμηλά δουλεύεις. Συν ΦΠΑ τουλάχιστον;" και μου απαντάει: "Τι ΦΠΑ τώρα... 50€ απόδειξη κόβω παντού!". Αυτός είναι της κατηγορίας "40.000+/έτος" σταθερά. Αν υπήρχαν ακόμα ελάχιστες και η βεβαίωση είχε 700-1000, ό,τι έκανε μέχρι το Μάη-Ιούνη θα το έκανε. Μετά που θα φόρτωνε εισόδημα, δεν τον έπαιρνε ούτε 20% να κάνει έκπτωση. Τώρα φοροδιαφυγή "τέρμα", ΦΠΑ τον ξεχνάει ο Μπένι (όπως ακριβώς είχα προβλέψει και δε με ακούγανε) και ο κολλητός δουλεύει κανονικότατα με τους ίδιους ρυθμούς μέχρι 31/12 κάθε έτους. Και δεδομένου ότι όπως διαμορφώνεται το καθεστώς (φορολογικό και περιεχομένου δουλειάς) δεν χρειάζονται "συνεργάτες" πλέον (εντός εισαγωγικών για τα "εικονικά δηλαδή ή εκτός πραγματικοί για να μοιραστούν τη δουλειά), εγώ κάθομαι σπίτι μου και ποστάρω στο φόρουμ και θα κληθώ να φορολογηθώ για εισόδημα που ουδέποτε εισέπραξα (λόγω τεκμηριών) τη στιγμή που ο άλλος θα τη βγάλει καθαρή έχοντας πραγματικά εισοδήματα πολύ μεγαλύτερα των τεκμηρίων του. Και αυτό μάλιστα το ΠΑΣΟΚ το αποκαλούσε "φορολογική δικαιοσύνη"...

Edited by tpanag
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα πλήρως! Μου διέφευγε το ότι ναι μεν γίνονταν εκπτώσεις, αλλά η ΑΠΥ έπρεπε να είναι οπωσδήποτε της ελάχιστης, άρα η έκπτωση δεν μπορούσε να είναι χαμηλή.

 

Πάντως ξέραμε (και το υπουργείο πιστεύω ήξερε) τι θα γίνει με τις αποδείξεις με τη θέσπιση της συμφωνηθείσας. Απορώ πάντως με την ΤΡΟΙΚΑ που επέβελε την απελευθέρωση αυτή. Δεν ήξερε ότι θα αυξηθεί η φοροδιαφυγή?

 

Και δεν μιλάω μόνο για τους μηχανικούς εννοείται!!!

Link to comment
Share on other sites

tpanag

 

To οτι απουσιαζουν : φορολογικοι ελεγκτικοι μηχανισμοι, επαγγελματισμος, φορολογικη συνειδηση κτλ δεν σημαινει οτι πρεπει να θεοποιουμε τις ελαχιστες....

Link to comment
Share on other sites

1. Για ποσά μικρότερα από 1.500 ευρώ (με ΦΠΑ) δεν απαιτείται κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Αντιθέτως για ποσά πάνω από 1.500 ευρώ (με ΦΠΑ) απαιτείται κατάθεση σε οποιονδήποτε τραπεζικό λογαριασμό του μηχανικού.

2. Οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ μπορούν να πληρωθούν με την εντολή πληρωμής (κωδικό) στην ΕΤΕ. Οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και χαρτόσημο πληρώνονται στην ΕΤΕ με το ειδικό έντυπο.

3. Τα παραστατικά των πληρωμών αυτών κρατώνται στο φάκελλο που έχουμε. Μάλλον θα τα ζητήσουν σκαναρισμένα για να υποβληθούν ηλεκτρονικά με τη δήλωση (δεν έχουν πει κάτι ακόμα). Κρατάμε αντίγραφα για το δικό μας αρχείο και έτερα αντίγραφα για το αρχείο του πελάτη μας.

 

Ιασων μπορεις σε παρακαλω να μας πεις απο ποια νομοθεσια ή εγκυκλιο προκυπτουν αυτα που εγραψες?

Ισχυουν μονο για τα αυθαιρετα ή γενικα για ολες τις εργασιες μηχανικων ακομα και για εκδοση Οικ. Αδειας?

Επειδη φαινεσαι καλα ενημερωμενος, πες μας τελικα τι γινεται με τα συμφωνητικα? Καταρχην κανουμε ανεξαρτητα αν ειναι μικροτερη ή μεγαλυτερη αμοιβη απο την "νομιμη"? Επειτα, πως τα υποβαλλουμε και που?

Εδω στη δικια μου εφορεια, μου εχουν πει: ή μεσα σε 10 ημερες ή ολα μαζι τελος Φλεβαρη του επομενου ετους ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ. ΤΕΕ παπαλα αποτι εχω καταλαβει, ε? Αν μπορεις να τεκμηριωνεις με νομοθεσια οτι μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι από 01/01/2012 πρέπει οι πληρωμές για ποσά άνω των 1.500 € (με ΦΠΑ)

να γίνονται μόνον ηλεκτρονικά δεν το έχεις ακούσει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε να κόβεις υποχρεωτικά ΑΠΥ 1600€+ΦΠΑ (ή και 2000€+ΦΠΑ με τα αρχιτεκτονικά) δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για εκπτώσεις. Ειδικά σε "φτασμένους" με μεγάλα εισοδήματα και άρα μεγάλη φορολόγηση. Ξύπνιος είσαι, βάλε τα νούμερα κάτω και υπολόγισε τα. Τώρα θα γίνει αυτό που μου έλεγε προχθές συνάδελφος "250€ παίρνω για τις βεβαιώσεις". Του λέω "μάλλον χαμηλά δουλεύεις. Συν ΦΠΑ τουλάχιστον;" και μου απαντάει: "Τι ΦΠΑ τώρα... 50€ απόδειξη κόβω παντού!". Αυτός είναι της κατηγορίας "40.000+/έτος" σταθερά. Αν υπήρχαν ακόμα ελάχιστες και η βεβαίωση είχε 700-1000, ό,τι έκανε μέχρι το Μάη-Ιούνη θα το έκανε. Μετά που θα φόρτωνε εισόδημα, δεν τον έπαιρνε ούτε 20% να κάνει έκπτωση. Τώρα φοροδιαφυγή "τέρμα", ΦΠΑ τον ξεχνάει ο Μπένι (όπως ακριβώς είχα προβλέψει και δε με ακούγανε) και ο κολλητός δουλεύει κανονικότατα με τους ίδιους ρυθμούς μέχρι 31/12 κάθε έτους. Και δεδομένου ότι όπως διαμορφώνεται το καθεστώς (φορολογικό και περιεχομένου δουλειάς) δεν χρειάζονται "συνεργάτες" πλέον (εντός εισαγωγικών για τα "εικονικά δηλαδή ή εκτός πραγματικοί για να μοιραστούν τη δουλειά), εγώ κάθομαι σπίτι μου και ποστάρω στο φόρουμ και θα κληθώ να φορολογηθώ για εισόδημα που ουδέποτε εισέπραξα (λόγω τεκμηριών) τη στιγμή που ο άλλος θα τη βγάλει καθαρή έχοντας πραγματικά εισοδήματα πολύ μεγαλύτερα των τεκμηρίων του. Και αυτό μάλιστα το ΠΑΣΟΚ το αποκαλούσε "φορολογική δικαιοσύνη"...

 

Δώστου συγχαρητήρια εκ μέρους μου!

Πολύ καλά κάνει!

Φτάνει πιά με αυτούς τους μ@λ@κες που αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς....

Στην πρώτη οικοδομική άδεια θα βάλω συμφωνηθείσα αμοιβή 150 ευρώ (το αποφάσισα και να πάνε να μ@μηθούνε...).

 

Ιασων μπορεις σε παρακαλω να μας πεις απο ποια νομοθεσια ή εγκυκλιο προκυπτουν αυτα που εγραψες?

Ισχυουν μονο για τα αυθαιρετα ή γενικα για ολες τις εργασιες μηχανικων ακομα και για εκδοση Οικ. Αδειας?

Επειδη φαινεσαι καλα ενημερωμενος, πες μας τελικα τι γινεται με τα συμφωνητικα? Καταρχην κανουμε ανεξαρτητα αν ειναι μικροτερη ή μεγαλυτερη αμοιβη απο την "νομιμη"? Επειτα, πως τα υποβαλλουμε και που?

Εδω στη δικια μου εφορεια, μου εχουν πει: ή μεσα σε 10 ημερες ή ολα μαζι τελος Φλεβαρη του επομενου ετους ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ. ΤΕΕ παπαλα αποτι εχω καταλαβει, ε? Αν μπορεις να τεκμηριωνεις με νομοθεσια οτι μας πεις.

 

Έχει από πέρσι εκδοθεί κάποια απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών, η οποία έλεγε ότι, για ποσά μέχρι 3.000 όλες οι συναλλαγές όλων των φορολογούμενων γίνονται μέσω τραπέζης.

Αυτό ίσχυε έως 31.12.2011.

Από 1.1.2012 το ποσό αυτό έγινε 1.500 ευρώ. Δεν έχω τώρα πρόχειρη την απόφαση αυτή.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρω τα πράγματα είναι πιό απλά.

Δηλαδή, ΔΕΝ υποχρεωνόμαστε πια και από κανένα απολύτως νόμο να καταθέτουμε συμφωνηθείσα αμοιβή στο λογαριασμό όψεως της ΕΤΕ.

Ανεξαρτήτως αν είναι μικρότερη, μεγαλύτερη, ή ίση με τη νόμιμη.

Ανεξαρτήτως του συγκεκριμένου έργου, π.χ. δήλωση Ν.4014, οικοδομική άδεια κ.λπ.

Βεβαίως πρέπει (για όσο ακόμα ισχύει, θα δεις ότι, σε λίγο καιρό θα καταργηθεί και αυτό) να πληρώνουμε για κάθε έργο μας - αμοιβή μας τα "χαράτσια" των εισφορών - κρατήσεων του ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, Χαρτόσημο.

Ο καθένας βρίσκει τον "καταλληλότερο" τρόπο για να το κάνει αυτό.

Πρότεινα αυτό που για μένα είναι νόμιμο, εύκολο, γρήγορο και σωστό.

 

Επίσης, συμφωνητικά εγώ προσωπικά κάνω για όλες τις δουλειές που αναλαμβάνω.

Δείγμα του συμφωνητικού έχω "ανεβάσει" στα downloads του site από τον περασμένο Νοέμβριο (δες το, αξίζει τον κόπο).

Δεν το κάνω γιατί με υποχρεώνουν, αλλά το κάνω γιατί έτσι "δένω" τις συμφωνίες μου με τους πελάτες μου.

Δεν τα καταθέτω πουθενά.

Θα τα καταθέσω όταν, αν, όπως μας πουν (προφανώς σε κατάσταση στη ΓΓΠΣ - έχουν βγάλει ειδική ανακοίνωση που μετατίθεται η ημερομηνία για τα του 2011 κάπου στον Σεπτέμβριο, αν και τότε είναι έτοιμοι).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πάντως με την ΤΡΟΙΚΑ που επέβελε την απελευθέρωση αυτή. Δεν ήξερε ότι θα αυξηθεί η φοροδιαφυγή?

 

Και δεν μιλάω μόνο για τους μηχανικούς εννοείται!!!

 

Η Τρόικα έχει πέσει έξω σε όλες τις προβλέψεις της (ή τουλάχιστον έτσι είναι αν δεν υπάρχει άλλο βρώμικο σχέδιο). Τι ψάχνεις να βρεις τώρα; Καταρχήν νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με Γερμανούς. Στη συνέχεια πες μου αν πιστεύεις ότι υπάρχει πελάτης που να μη γυρίζει το μάτι του σαν το "φρουτάκι" του "κουλοχέρη" όταν ακούει 23% επιβάρυνση για ΦΠΑ. Και με το δίκιο του βέβαια! Ο ΦΠΑ είναι απαράδεκτος φόρος όπως όλοι οι έμμεσοι άλλωστε. Ακόμα πιο απαράδεκτος γίνεται όταν φτάνει στο εξωφρενικό ποσοστό του 23%. Τέλος ο μηχανικός είναι "αχρείαστος" στην Ελλάδα. Μια φορά στα 5 χρόνια να τον χρειαστεί; Μια φορά στα 2 να σου πω; Τι να λένε τώρα τα 500-1000 ευρώ απόδειξη για την κατοχύρωση του αφορολογήτου όταν τόσα μαζεύει από το σούπερ μάρκετ και το χασάπη σε 2 μήνες και το "κίνητρο" είναι ακριβώς το ίδιο; Είναι δυνατό να προτιμήσει ποτέ να πληρώσει επιπλέον 23% για να μη χάσει ...10%;

 

tpanag

 

To οτι απουσιαζουν : φορολογικοι ελεγκτικοι μηχανισμοι, επαγγελματισμος, φορολογικη συνειδηση κτλ δεν σημαινει οτι πρεπει να θεοποιουμε τις ελαχιστες....

 

Για φορολογική συνείδηση terry δικαιούμασταν να μιλάμε όταν το στομάχι ήταν γεμάτο. Και δεν το κάναμε... Με άδειο στομάχι ο μόνος στόχος είναι πως θα το γεμίσεις.

Αν έχεις παρατηρήσει τους τελευταίους αρκετούς μήνες, όλοι οι "παπαγάλοι" δημοσιογραφίσκοι έχουν καταπιεί τη γλώσσα τους όσον αφορά τους "φοροφυγάδες μηχανικούς". Έφαγαν το χ*σιμο, έκατσαν ενδεχομένως και έμαθαν τι συμβαίνει και κατάλαβαν. Μόνο για δικηγόρους και συμβολαιογράφους βλέπω πλέον "πυρά". Ε σε λίγο καιρό θα ξαναρχίσουν και θα έχουν και δίκιο αυτή τη φορά...

Εκπτώσεις το ξέρουμε ότι γίνονταν πάντα. 30%-40% άντε με το ζόρι 50%. Και πληρωνόταν και φόρος και αποδιδόταν και ΦΠΑ. Θυμάσαι ποτέ όσα χρόνια ασκείς το επάγγελμα εκπτώσεις 75% και 80% όπως συμβαίνει τώρα; Χωρίς καν φόρο και με ακόμα λιγότερο ΦΠΑ... Είναι πολύ φρέσκια ακόμα η κατάργηση του (υποτιθέμενου έστω) ελέγχου των εκπτώσεων από το ΤΕΕ. Ούτε 1 μήνα νομίζω; Καθίστε να δείτε τι έχει να γίνει από εδώ και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.