Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μια σκέψη για το ερώτημα σου είναι να αναγράψεις ενδεικτικά 1 τ.μ για να εκδοθεί η εντολή πληρωμής (αδυναμία της πλατφόρμας είναι δεν φταίμε εμείς) και αν θέλεις μπορείς να αναγράψεις στο πεδίο "επεξεργασία εργασιών" στις "λεπτομέρειες εργασίας"-έχει πεδίο για να μπορέσεις να γράψεις-ότι ο υπολογισμός αμοιβής για εργασίες του ν.4014 αφορά εργασίες με αναλυτικό και ως εκ τούτου δεν υπάρχει επιφάνεια αυθαιρέτου και γι αυτό αναγράφεται ενδεικτικά 1 τ.μ

 

Υπάρχει κάποια άλλη άποψη;

 

Θέτω ξανά το ερώτημα: Θέλω να βγάλω κρατήσεις (απο το σύστημα αμοιβών) για μια δήλωση που έκανα με μόνο παραβάσεις. Πάω στο σύστημα αμοιβών και βάζω:

1) ρυθμίσεις με νόμο 4014

και τέλος

Το σύστημα μου λέει ότι πρέπει να δηλωθούν και τετραγωνικά για να προχωρήσει.

Τι κάνω λάθος;

  • 0

Link to comment
Share on other sites

χαιδω: όποια επιφάνεια και να δηλώσεις δεν έχει καμία σημασία. Η αμοιβή για εργασίες του ν. 4014 (νόμιμη αμοιβή) σχετίζεται και υπολογίζεται με ημερήσία απασχόληση ανάλογα με τα χρόνια εμπειρίας. Δεν υπάρχει αμοιβή για μελέτες όπως πχ σε μελέτες που αφορούν στην έκδοση οικοδομικής άδειας και ως εκ τούτου δεν υπάρχει συμβατικός προυπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, επομένως θα βάλω κάτι όπως μου είπες και πριν για να προχωρήσει το σύστημα

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν στο σύστημα αμοιβών κάνεις λάθος και στη συμφωνηθείσα αμοιβή αντί για ΦΠΑ 200€ γράψεις 2000€, και μια και δεν είναι η μέρα σου, περάσεις και το έργο σε τελική υποβολή αντί για ενδιάμεση και η εντολή πληρωμής εκδίδεται με ΦΠΑ 2000€, γνωρίζει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική 1: Επικοινώνησε με το ΤΕΕ να το αλλάξουν ή να σου δώσουν πρόσβαση να το αλλάξεις εσύ.

Εναλλακτική 2: Αδιαφόρησε για τη συγκεκριμένη εντολή πληρωμής και βγάλε νέα από το σύστημα, σε νέο έργο με τα ίδια στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα. Επικοινώνησα ήδη και μου απάντησαν ότι σε έργα για τα οποία έχει γίνει τελική υποβολή δεν υπάρχει η δυνατότητα καμίας μεταβολής ούτε και επιστροφής αυτών σε στάδιο ενδιάμεσης υποβολής για διόρθωση οποιουδήποτε σφάλματος. Θα πρέπει να ανοίξω νέο έργο με τα σωστά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εναλλακτική 1: Επικοινώνησε με το ΤΕΕ να το αλλάξουν ή να σου δώσουν πρόσβαση να το αλλάξεις εσύ.

Εναλλακτική 2: Αδιαφόρησε για τη συγκεκριμένη εντολή πληρωμής και βγάλε νέα από το σύστημα, σε νέο έργο με τα ίδια στοιχεία.

 

Καλημέρα,

 

επειδή κάτι ανάλογο μου έτυχε....σε στάδιο "τελικής υποβολής"...

αδιαφορώ για το έργο που έχω κάνει το λάθος , εισάγω νέο και το άλλο ουσιαστικά αδρανοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

ναι c-argy

 

αλλά κατα την γνωμη μου στειλε ένα mail (κανουν συνηθως μια εργασιμη να σου απαντησουν) με το προβλημα σου και ρωτα τι πρεπει να κανεις

απλα γραψ` τα αναλυτικότατα έτσι ωστε να παρεις οσο γινεται πιο σαφη απαντηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.