Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού που έχει μέσα ένα συντριβάνι κι δύο πηγάδια.

Σαν ¨αδόμητο¨ βγάζω βεβαιώση?

Link to comment
Share on other sites

από τι στιγμή που είναι παλιές και δεν μετράνε κάλυψη και δόμηση

γιατί να μη δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω φάει τρελλό σκάλωμα...

Στην περίπτωση βεβαίωσης αδόμητου, δίνετε στον συμβολαιογράφο το παραγόμενο pdf με το υδατογράφημα ΥΠΕΚΑ που προκύπτει από το σύστημα με τον ηλεκτρονικό κωδικό, ή φτιάχνετε δική σας βεβαίωση με τα ίδια προφανώς στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Suben,

 

Η ΑΠΟΦ. 40158 ΤΗΣ 25.8/22.9.2010 (ΦΕΚ 1556Β΄) λέει:

 

«2. Τα φωτοβολταϊκά συστήματα δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν σε κάλυψη το 60% της επιφάνειας του γηπέδου.

Ως κάλυψη, νοείται η προβολή στο οριζόντιο επίπεδο του συνόλου των εγκαταστάσεων του φωτοβολταϊκού εξοπλισμού,

ενώ δεν συνυπολογίζονται στην κάλυψη τα κενά μεταξύ των φωτοβολταϊκών συστοιχιών.»

 

Από αυτό προκύπτει ότι:

Α) τα Φ/Β είναι κατασκευές που επηρεάζουν την κάλυψη.

Β) αν καλύπτουν περισσότερο από 60% το επιπλέον είναι αυθαίρετο.

 

Οπότε η περίπτωσή σου Suben απάντησε και στην απορία μου αν στα αδόμητα μπορεί να υπάρχουν κατασκευές που επηρεάζουν την κάλυψη την δόμηση και το ύψος. Είναι τα Φ/Β.

 

Θεωρώ ότι η βεβαίωση του αδόμητου σε καλύπτει απόλυτα αν τα Φ/Β δεν έχουν υπερβεί το 60%. Διότι

 

α) Δεν υπάρχει κτίσμα στο ακίνητο

β) δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν

το ύψος (δεν υπάρχει διάταξη που να το περιορίζει)

τη δόμηση (δεν υπάρχει διάταξη που να την περιορίζει)

την κάλυψη (εφ΄ όσον δεν υπερβαίνουν το 60%)

Για Suben

Ο υποσταθμός αν είναι κτίσμα μόνιμο ή κινητό όπως τα εργοταξιακά Κοντέινερ απο λαμαρίνα;

 

Διόρθωση:

 

Για Suben

Ο υποσταθμός είναι κτίσμα μόνιμο ή κινητό όπως τα εργοταξιακά Κοντέινερ απο λαμαρίνα;

Για Suben:

Υπάρχει μέσα στο γήπεδο οικίσκος εγκατάστασης του ηλεκτρονικού εξοπλισμού των Φ/Β; Αν νια σίγουρα δεν είνια αδόμητο. Αν όχι είναι συζητήσιμο.

να επανέλθω και γω με την ερώτησή μου διότι έμεινε αναπάντητη. Σε ένα αγροτεμάχιο που έχει εγκατάσταση φ/β με άδεια μικρής κλίμακας, εκδίδουμε βεβαίωση για αδόμητο ?

 

Συνάδελφοι με απασχολεί και μένα το ίδιο θέμα.

Έχω ήδη εκδώσει βεβαίωση μηχανικού για αγροτεμάχιο με φωτοβολταϊκό πάρκο.

Στο αγροτεμάχιο υπάρχει εκτός των Φ/Β, ο οικίσκος της εγκατάστασης που είναι προκατασκευασμένο container από λαμαρίνα καθώς και όλα τα σχετικά (στυλίσκος μετρητών ΔΕΗ, αλεξικέραυνα, περίφραξη με στηθαίο 30εκ. κτλ).

Όλες οι κατασκευές είναι σύμφωνες με την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας. Δεν υπάρχει καμία άλλη κατασκευή και δεν υπάρχει καμία παράβαση στην φ/β εγκατάσταση.

 

Εγώ έχω ήδη δώσει τη βεβαίωση μηχανικού που είναι για τις περιπτώσεις με κτίρια εντός των ακινήτων. Δηλαδή, ΔΕΝ έδωσα την βεβαίωση "Για περιπτώσεις ακινήτων χωρίς κτίσματα (Αδόμητα)."

 

Ο συμβολαιογράφος με ρωτάει γιατί το έκανα έτσι; Κι εγώ του εξηγώ, επειδή υπάρχει ο οικίσκος που θεωρείται κτίσμα κατά την γνώμη μου.

Γνωρίζει κανένας εάν έχει βγει επίσημη εγκύκλιος επάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.