Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Να πεις στον ιδιοκτήτη να πάει σε άλλο συμβολαιογράφο!! Αυτός δεν ξέρει τη δουλειά του!

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ., συμβολαιογραφο δεν αλλαζουν και η συμβολαιογραφος εμμενει στην αποψη οτι πρεπει να ανεβασω το τοπογραφικο στο συστημα του τεε, και να προσκομισω και την αντιστοιχη υπ.δηλ που εχω αναφερει.

Οποτε, τι εκανα?

Έβαλα στο συστημα "οροφοι 0" και "τρωτοτητα 1", αποθηκευσα, ανοιξε το συστημα για υποβολη αρχειων, ανεβασα το τοπογραφικο, αποθηκευσα, γυρισα πισω και εβγαλα την τρωτοτητα, αποθηκευσα και πηρα τη νεα βεβαιωση αδομητου.

Ποια η διαφορα της με την προηγουμενη?

Οτι αναφερει ενα σωρο ασχετα για τυχον κτισματα που δεν εχουν αυθαιρεσιες κτλ. Ομοναδικος αριθμος ακινητου ειναι ο ιδιος.

Κατα τη γνωμη μου η δευτερη βεβαιωση για ΑΔΟΜΗΤΟ ειναι κομματακι "αλλου'ντ'αλλου", αλλα τουλαχιστον τωρα μπορω να δωσω την υπ.δηλ. στη συμβολαιογραφω οτι το τοπο που της πηγα ειναι το ιδιο με αυτο που ΕΧΩ υποβαλλει στο τεε για να παρω τη βεβαιωση αδομητου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο συμβολαιογράφος νομοθετεί και απαιτεί από τον μηχανικό ΥΔ;

ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ω, ναι!

Και το περιεργο ειναι οτι η απαιτηση αυτη την συμβολαιογραφων ξεκινησε απο...συναδελφους μηχανικους!!

"Αφου αλλοι μηχανικοι μου φερνουν υπ.δηλ. μαζι με τις βεβαιωσεις αδομητων, εσυ γιατι να μη μου φερεις"...μου λέει......και εχει δικιο ετσι που το θετει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ενέδωσαν όλοι στις παράλογες απαιτήσεις της ή απλά λέει ψέμματα.

 

υ.γ. Θυμάμαι στην αρχή εφαρμογής των χειρόγραφων βεβαιώσεων (πρώτες ώρες πριν βγει η ΠΝΠ) μου έλεγε πως όλοι οι συνάδελφοί μου δίνουν. Κάτσε όπως είσαι της λέω να έρθω να μου δείξεις μερικές... Φυσικά δεν είχε ούτε μία....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, εκει το οδηγησα κι εγω το θεμα.

Της ειπα οτι δεν εχω κατι τετοιο υποψιν μου, δε βρηκα κατι στο site του ΤΕΕ (ουτε καποια φορμα ή υποδειγμα υπ.δηλ.), οποτε αν επειμενει, να παω να μου δειξει μια υπ.δηλ. που της εχει παει αλλος μηχανικος, να δω τι γραφει και πιθανοτατα βάσει ποιας αποφασης αναφερει οτι συντάσει την υπ.δηλ., και να της κανω και γω μια (εφοσον συμφωνω με αυτα που αναφερει ο συναδελφος)

Link to comment
Share on other sites

Εκφράζοντας την καθαρά προσωπική μου άποψη, πάρα πολύ κακώς έκανες αυτά που είπε!

Έπρεπε να το ...τραβήξεις μέχρι το σύλλογό τους (και παραπέρα αν χρειάζονταν) και να μην ενέδιδες...

Δεν πρέπει ν' αφήνουμε τον κάθε άσχετο να απαιτεί ως νομοθέτης.....

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα.Δεν έπρεπε να δεχθείς όσα σου είπε να κάνεις και φυσικά και για την ΥΔ.Τη δουλειά τους και τη δική μας.Αυτό πρέπει να το καταλάβουν, αλλά δυστυχώς Ειρήνη δε βοήθησες αρκετά στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.

έχω ένα αγροτεμάχιο από το οποίο έχουν γίνει αποσπάσεις τμημάτων και έχουν μεταγραφεί νόμιμα στο Κτηματολόγιο. Έχω ένα τοπογραφικό μηχανικού του 2006 που δείχνει τον συνολικό αγρό και τα τμήματα που αποσπάσθηκαν.

Για το εν λόγω αποσπασθέν τμήμα που με ενδιαφέρει που επίσης έχει μεταγραφεί νόμιμα , η εγγραφή του στο κτηματολογιο έγινε το 2008, συμφωνα με στοιχεία του συμβολαίου προηγούμενης αφοράς. Για να βγεί βεβαίωση 4014 που απαιτείται για μεταβίβαση πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό? μετά την εγγραφή του? στο τοπογραφικό του 6 ενώ φαίνεται η συνολική έκταση δεν φαίνεται το τμήμα του εν λόγω αγροτεμαχίου.

είναι δυνατόν να μεταγραφεί μία κτηματολογική μερίδα χωρίς να υπάρχει τοπογραφικό της? στο συμβόλαιο της προηγούμενης αγοράς δεν γίνεται αναφορά στο τοπογραφικό που χρησιμοποιήθηκε για τη σύστασή του....(κι αυτό παλι είναι δυνατόν να συμβαίνει?) :confused:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ενας αγρος...εμβαδου...Χ ...τμ με ΚΑΕΚ....

 

οταν λες "αποσπασθηκαν" εννοεις οτι εγιναν πωλησεις "τμηματων"???

 

Δλδ σε ενα τοπογραφικο του ολου αγρου, δειχθηκαν τα "τμηματα" και πουληθηκαν

 

Επομενως επρεπε να γινουν "γεωμετρικες μεταβολές" και νομιζω οτι αυτο γινεται ταυτοχρονα με την μεταγραφη

 

 

Πήρες αριθ. ΚΑΕΚ για τα νέα "τμηματα"¨? Σημειώθηκαν οι μεταβολές στο αρχικό??

 

 

τι λεει ο/η συμ,β/φος? τί μετεγραψε?

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.