Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

κωνσταντινε,

 

δεν γνωριζω ποιός εκανε το συστημα..ή ποιός εβαλε τις παραμέτρους...

 

εκεινο που γνωριζω ειναι οτι δεν προσαρμοζουμε τις αναγκες μας στο συστημα

αλλά  οτι το συστημα πρεπει να εξυπηρετει τις αναγκες  μας...

 

Και, εν τελει, τι σημαινει   "να βρεθει το 100%"

Δεν ξερω τους υπολοιπους.... δεν θελω να τους ξερω...ειμαστε στα μαχαιρια εδω και δυο γενηές...

 

Θελω να πουλησω το 25% που εχω μαζι τους  στο κοινο χωραφι...να ξεμπερδεψω απο αυτους...και να ησυχάσω...

Αρα γραφεις 25% στο δικο σου

και πες το 75% "αγνωστο"...

κι'  αυτό "ονομα" ειναι...

 

κι ας ψαξει το σύστημα να τους βρεί...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιου είδους περιπτώσεις γράφουμε στο σύστημα 100% τον ιδιοκτήτη που γνωρίζουμε και τελειώνουμε με τη βεβαίωση 4014.

 

Στον τίτλο γράφουμε π.χ. "Ποσοστό 25% εξ αδιαιρέτου αγροτεμαχίου".

 

Υ.Γ. 

....και να πάνε να ...χεστούν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες!!!

Αυτό μου μεταβιβάζεται είναι απλώς ένα ποσοστό εξ αδιαιρέτου και μεταβιβάζεται το 100% του ποσοστού αυτού!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και έχω όλο το χρόνο μπροστά μου να στήσω μια βεβαίωση αδόμητου αγροτεμαχίου όπως πρέπει, τι περιγραφή βάζουμε στην δήλωση?

Ένα σκέτο "αγροτεμάχιο" αρκεί?

Ουσιαστικά ερωτώ κατά αντιστοιχία με το πεδίο "Διαμέρισμα ΑΛΦΑ ΕΝΑ του τρίτου κτλ" όταν βεβαιώνουμε για κάποιο διαμέρισμα.

 

Στα αδόμητα, τι βάζετε ως περιγραφή στη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

"Αδόμητο γήπεδο με εμβαδον ταδε και αριθμό κτηματολογίου ταδε (εφόσον υπάρχει)"

 

Αυτα βάζεις ώστε να μπορεί η συμβολαιογράφος να καταλάβει σε ποιο γήπεδο αναφέρεται η συγκεκριμένη βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

διάβασε πρώτα καλά τα περί τοπογραφικών (μπορεί να απαιτείται ΕΓΣΑ' 87, οπότε δεν μπορείς να τα δηλώσεις  με τον 4178 λόγω ειδικότητας (την οποία δεν βλέπω) 

Γενικά πολλές περιπτώσεις κόπηκαν από αρχ/νες λόγω κατάργησης ΟΣΔΕ και περιορισμών σε αυτά του αναδασμού  (δες σχετικά το άρθρο 4)

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται το ανέβασμα του τοπογραφικου κατα ΕΓΣΑ η απλα επισυναπτεται στο συμβολαιο?

(επειδη συνεχως αλλαζουν τα πραγματα γιαυτο ξαναρωταω....)

επισης μπορω εγω να βγαλω τη βεβαιωση σε αδομητο και ενας τοπογραφος να επισυναψει στο συμβολαιο το τοπογραφικο που εχει συνταξει,χωρις να εμπλακουν οι αμοιβες του στην εκδοση βεβαιωσης?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.