Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

μιά διευκρίνηση στα παραπανω...

 

για να λεει ο jiokok για "βεβαιωση,"

 

σημαινει οτι προκειται να γινει συμβολαιο

Η αδεια κατεδαφισης αφορά το συμβολαιο και τον συμβ/φο, ο οποιος θα την δόσει στην εφορια και θα την επισυναψει στο συμβόλαιο ...για να μην πληρωθει φορος μεταβιβασης για το κτισμα, αλλά μονον για το γήπεδο...

Και πρεπει η κατεδαφιση να γινει εντος ετους [αν θυμαμαι καλα], αλλοιώς επιβαλλεται φορος μεταβιβασης και για το κτισμα και προστιμα...

 

Αυτο που "βλεπει" σημερα ο μηχανικος ειναι "γήπεδο με κτισμα"

 

Επομενως,

ό,τι ειπε ο μανολης

βεβαιωση οτι ειναι νομιμο [είτε με ΟΑ είτε με τακτοποιηση]

 

καλημερα σε ολους

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το οτι βγηκε η αδεια κατεδαφισης δεν σημαινει οτι θα γινει κιολας. Αν αυτην την στιγμη (που χρειαζεται να γινει το συμβολαιο) υπαρχει το ακινητο η βεβαιωση θα δοθει κανονικα ως εχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω την εξής περίπτωση:

Είμαι επιβλέπων σε μία οικοδομή σε οικόπεδο εκτός σχεδίου με 2 ιδιοκτήτες (εξ'αδιαιρέτου) και άδεια για 2 μονοκατοικίες.

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας δεν μπορεί να γίνει. Ο ένας ιδιοκτήτης έχει ήδη ξεκινήσει να χτίζει (μόλις τελείωσαν τα μπετά)

και ο άλλος ιδιοκτήτης αποφάσισε τώρα να κάνει μεταβίβαση το μερίδιό του στο παιδί του.

Μου ζήτησε η συμβολαιογράφος να κάνω δήλωση του ν.4014...αδόμητο δεν είναι, το κτίσμα (μόνο σκελετός) που υπάρχει είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια και δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία στο κτίσμα

 

Τι πρέπει να κάνω με την βεβαίωση??

Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να βγάλω βεβαίωση ότι δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση...ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη ολόκληρη η κατασκευή..

Όποιος θέλει ας μου πει την άποψή του!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

jane smith

 

Αφού δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία μέχρι στιγμής, εγώ θα έβγαζα τη βεβαίωση κανονικά και απλά θα περιέγραφα στα σχόλια την κατάσταση ως έχει. Προφανώς και δε γίνεται να περιμένεις να ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εκδώσεις τη βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών κ.λπ. (αν όντως δεν υφίστανται τέτοιες)....

Link to comment
Share on other sites

jane

[φυσικα καθετη δεν γίνεται...]

 

μιλα και με τον συμβολαιογραφο...

 

κανονικά θα επρεπε να εχουν κανει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας και διανομη προ πασης ανεγερσης.

Αν εχει γινει αυτο, σε ενδιαφερει η ΟΙ του μη χτισμενου...αρα το πας σαν αδομητο...χωρις να σε αφορουν οι αυθαιρεσιες του αλλου...[έχει ή δεν έχει...]

 

Αλλοιως σε αφορά και η ανεγερθεισα οικοδομη...

 

το θεμα ειναι καθαρα "τυπικό"

δλδ. αν θα δοσεις βεβαιωση για ολα ή για την "υπο εναρξη" ορ. ιδιοκτησία...

 

και θα έπρεπε ήδη ο συμβ/φος να σου εχει εξηγήσει τι ακριβώς θελει...αναλογα με το ιδιοκτησιακο καθεστως που αυτος γνωρίζει..

 

[φυσικα συμφωνώ με τους προλαλησαντες]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Συμφωνώ κι εγω με τις απόψεις σας για εκτέλεση πρώτα της κατεδάφισης και μετά τη βεβαίωση της μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

giokok, συγνωμην...

 

δεν θυμάμαι να είπαμε οτι πρεπει να γινει "πρωτα" η κατεδαφιση?

 

[gio, ανω #162]

 

Αυτο που εχεις ειναι νομιμο...ειτε εξ αρχής ...είτε με τακτοποίηση...

 

Δινεις την βεβαιωσή σου...γινεται η μεταβίβαση...

 

Πότε και άν θα "κατεδαφιστεί" δεν σε αφορά...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, giokok, είπαμε 2 τα τινά:

 

Η δίνεις βεβαίωση ΜΗ αυθαιρεσιών, ώς έχει σήμερα (ασχέτως της άδειας κατεδάφισης, την οποία αναφέρεις στη τεχνική εκθεση, κακό δε κάνει) ή βεβαίωση πως έχει τακτοποιηθεί

 

ή

 

αν θέλει ο συμ/φος βεβαίωση αδόμητου, περιμένεις να γκρεμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου βγαίνει οικοδομική άδεια και πέφτει η θεμελίωση και η πλάκα του υπογείου,

΄Υστερα από καταγγελία γίνεται άρση της αδείας για ιδιοκτησιακούς λόγους και λάθους του συμβολαιογράφου (όπως ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης)

 

Ο συμβολαιογράφος προάγει σαν λύση τη μεταβίβαση του αγροτεμαχίου από πλευράς ιδιοκτήτη στα παιδιά του (δεν ξέρω γιατί και δεν με απασχολεί)

και ζητά για τη μεταβίβαση βεβαίωση μηχανικού! Τι κάνω?

 

α) Δίνω σαν αδόμητο?

β) Δίνω σαν μεταβίβαση ακινήτου χωρίς αυθαιρεσία? (Τα μπετά έχουν πέσει ολόσωστα)

γ) Τακτοποιώ με άρθρο 18 με άρση ανάκλησης αδείας και δίνω βεβαίωση για ακίνητο που έχουν ρυθμιστεί οι αυθαιρεσίες?

 

Σε περίπτωση άρσης της ανάκλησης μπορεί να συνεχίσει κανονικά τις εργασίες. Σωστά?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.