Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

πάνε αυτά σβήσανε  (ΟΣΔΕ κλπ)

παρέμεινε μόνο το απόσπασμα Δ.Γ για διανομή  και αναδασμό 

εφόσον η αντικειμενική δεν υπερβαίνει τις 15.000

Δες άρθρο 3 4178

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ζητήσει ποτέ κάποιο είδος αποσπάσματος εκτός αν βρεθεί τρελός μηχανικός και βάλει σε σκέτο απόσπασμα τίτλο τοπογραφικό διάγραμμα με σφραγίδες και υπόγραφες.

 

Λες και θα ξέρει να τα ξεχωρίσει ο συμβολαιογράφος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Θέλω να βγάλω μια βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο. Γνωρίζω ότι η βεβαίωση μπορεί να βγει στο τελικό στάδιο της υποβολής της δήλωσης όμως για να κάνω την υποβολή τι συμπληρώνω στην επικρατούσα χρήση , τύπο κτιρίου, παραδοσιακό - διατηρητέο, όπως επίσης και στα φύλλα καταγραφής στο είδος χρήσης που δεν έχει επιλογές για οικόπεδα αδόμητα αλλά μόνο για κτίρια? Πρέπει να συμπληρώσω κάτι στα οικονομικά στοιχεία? Και στα πρόσθετα στο Α/Α έργου? Τεχνική έκθεση χρειάζεται? Και τέλος αφού κάνω όλα αυτά θέλω να ρωτήσω και το εξής. Χρειάζεται και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη? Όπως καταλαβαίνετε δεν εχω ξαναασχοληθεί με τα αυθαίρετα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμπληρώνεις τίποτα στα φύλλα καταγραφής.

Μόνο αν έχει ή όχι οικοδομική άδεια στα γενικά στοιχεία (ή πως τα λέει τέλος πάντων)

Α/Α έργου δεν βάζεις τίποτα, μόνο συμφωνηθείσα αμοιβή.

Τεχνική έκθεση δεν χρειάζεται αφού δεν θα την δει κανένας.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συναδελφοι να κανω ξανα την ερωτηση αν και το απαντατε αλλα για να ειμαστε σιγουροι..για αδομητο εκτος σχεδιου δεν χρειαζεται να φτιαξω νεο τοπογραφικο διαγραμμα αν υπαρχει ηδη?? και αν δεν υπαρχει πρεπει να το φτιαξω και να το ανεβασω και στο τεε???στο οποιο τοπογραφικο θα πρεπει να αναγραφεται και κατι συγκεκριμενο??επισης μου ειπαν οτι για αδομητο εκτος σχεδιου χρειαζομαι συντεταγμενες εγσα,ισχυει???ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι , τελικά τι γίνεται με την περίφραξη με απλό συρματόπλεγμα χωρίς σενάζ ? Δίνουμε βεβαίωση ?

Γνωρίζω ότι αν γίνει σήμερα χρειάζεται Ε.Ε.Μικρής Κλίμακας και όχι άδεια, αλλά αν υπάρχει παλιό συρματόπλεγμα 20 - 30 ετίας 

τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει δόμηση/κάλυψη/όγκο η περίφραξη;

Διότι τι βεβαιώνεις;

Πως δεν υπάρχει κτίσμα και δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη,του μεταβιβαζομένου ακινήτου.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση ,Σύμφωνα με τον 4178 πλέον βεβαιώνω ότι "στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα"

 

θα μου πεις η περίφραξη είναι κτίσμα ?  δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.