Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Στις βεβαιώσεις αναφέρουν "κτίσμα" αλλά ο ΝΟΚ δεν έχει ορισμό για το κτίσμα.

Κτίσμα όμως, σύμφωνα με το λεξικό, είναι γενική ονομασία για οτιδήποτε έχει χτιστεί.

Χτίζω σημαίνει, σύμφωνα με το λεξικό, υψώνω επάνω στο έδαφος μια κατασκευή, χρησιμοποιώντας διάφορα οικοδομικά υλικά, όπως π.χ. πέτρα, τσιμέντο, τούβλα κτλ 

Ωπα, βρήκαμε μια κοινή λέξη με τον ΝΟΚ.

Κατασκευή.

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ, κατασκευή είναι κάθε ασφαλές τεχνικό έργο.

Και αν ψάξουμε να βρούμε τι είναι τεχνικό έργο....την κάτσαμε την βάρκα....

Σε παραπέμπω στο τι είναι «Τεχνικό Έργο 2»

 

Τι ήθελα και τα ανακάτευα....... @#$%^&*(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με αρκετή έρευνα πάναω στο θέμα "Κοτετσόσυρμα" βρήκα τα εξής...

 

Σύμφωνα με τη Λεμπέση ισχύει ότι , 

 

Σύμφωνα με την Απόφ.Σ.1928/68, το Έγγρ.82858/99 & και την Εγκ.11/70 δεν απαιτείται άδεια για περιφράξεις εκτός σχεδίου, µε απλό συρµατόπλεγµα για τα εκτός σχεδίου.

 

Όλα αυτά όμως  καταργήθηκαν μετά την Απόφ.5219/04 όπου πλέον απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Συνεπώς αν υπάρχει μια απλή περίφραξη χωρίς σενάζ  κλπ σε εκτός σχεδίου και δεν υπερβαίνει τις πολεοδομικές διατάξεις  και ταυτόχρονα υφίσταται πριν το 2004, τότε δεν αποτελεί αυθαιρεσία και δίνουμε βεβαίωση.

 

Στη δική μου περίπτωση το οικόπεδο είναι εντός οικισμού < 2000 κατοίκων .

Η οριοθέτηση έγινε το 1990.

Πριν την οριθέτηση ήταν σε περιοχή εκτός σχεδίου.

Η περίφραξη υπάρχει από το 1980 (όπου επιτρεπόταν η περίφραξη χωρίς άδεια στα εκτός σχεδίου με εμβαδό >1000τ.μ)

 

Συνεπώς δίνω βεβαίωση !!!

 

Απόψεις ???

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελικά δεν κατάφερα να πείσω ούτε τον εαυτό μου.

Αύριο ξηλώνουν την περίφραξη , παίρνω τις φωτογραφίες μου και μετά ότι θέλουν ας κάνουν !!!

Πάντως είναι απίστευτο το κοτετσόσυρμα να θεωρείται αυθαιρεσία ικανή να κολλήσει μια μεταβίβαση !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σας! Θα μπορούσα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε μία περίπτωση που αντιμετωπίζω; Ένας πελάτης μου έχει ένα μεγάλο κτήμα, πάνω από 30 στρέμματα, από το οποίο διέρχονται διάφορα αγροτικά δρομάκια και δρόμοι, χωματόδρομοι. Έτσι το κτήμα αποτελείται από πέντε μικρότερα κτήματα, τα οποία αποτύπωσα στο ίδιο σχέδιο, αλλά λόγω των δρόμων, για το κάθε τμήμα μελέτησα ξεχωριστά την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα. Τώρα έρχεται η ώρα να δώσω βεβαίωση για να γίνει πωλητήριο συμβόλαιο. Όλα τα τμήματα του κτήματος είναι αδόμητα. Δίνω μία βεβαίωση ή πέντε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

δες το συμβολαιο του

τι γραφει οτι εχει σαν συνορα

 

[οι δρομοι ειναι ή εσωτερικοι να πηγαινοερχονται τα τρακτερ  ή καποιοι γειτονες προς εξυπηρετηση τους...ατυπη δουλεια διελευσης...

 

αυτο δεν δημιουργει ουτε νομιμη κατατμηση  ουτε δρομο  πριν το23...]

 

το  πιθανωτερο ειναι οτι εχεις ενα κτημα

 

και με ποιους ή  με τι  εχεις ορια???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε συμβόλαιο του 1970 το ανέφερε σαν κτήμα διηρημένο σε 5 επιμέρους τεμάχια. Γι' αυτό κι εγώ το αποτύπωσα κι εξέτασα το κάθε κομμάτι ξεχωριστά για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα. Τώρα που ήρθε η ώρα της βεβαίωσης,προβληματίστηκα ξανά! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια απορία για τις βεβαιώσεις αδόμητου.  Πριν από μερικούς μήνες έβγαλα 2 βεβαιώσεις για 2  οικόπεδα αλλά τις άφησαν να λήξουν και τις ξαναέβγαλα. Τώρα καθυστέρησαν στην εφορία και ξαναέληξαν!!!Τώρα ο συμβολαιογράφος μου ζητάει να τις βγάλω και τρίτη φορά! Μπορώ να τις ξαναβγάλω ή θα έχω πρόβλημα? Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να βγάλουμε βεβαιώσεις για το ίδιο οικόπεδο? Τη δευτερη φπρά δεν τις χρέωσα. Πιστεύετε ότι τώρα πρέπει να ζητήσω λεφτά?

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

Βγάζε όσες φορές σου το ζητούν με την προϋπόθεση κάθε φορά να τις χρεώνεις και να πληρώνεσαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα,

σε βεβαιώσεις αδόμητων οικοπέδων πληρώνω ΦΕΜ?

επίσης στον ΑΑ αμοιβών κάνω την ίδια διαδικασία με τα αυθαίρετα, όχι τίποτα διαφορετικό?

και τέλος στην ιδιοκτησία δεν βάζω κύρια και μοναδική ή άλλη κατοικία, σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.