Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

έκανα ένα λάθος στην έκδοση βεβαίωσης για αδόμητα.Ζήτησα να μου ανοίξουν το σύστημα, όπως και έγινε. Το πρόβλημα μου είναι ότι στην καινούργια μου υποβολή δεν υπάρχει η επιλογή για αδόμητο. Βγάζει κατευθείαν το κείμενο που βγάζει για διαμέρισμα χωρίς αυθαιρεσία (περίπτωση 1 της αίτησης). Κάνω κάτι λάθος μάλλον και δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μετά απο πόσο χρονικό διάστημα σου άνοιξαν το σύστημα? στην περίπτωση που δν βγάζει επιλογή για αδόμητο θα επιλέξουμε την περίπτωση 1?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εχει αλλαξει κατι στο γεγονος οτι για βεβαιωσεις αδομητων η κατασκευων προ 55(υφιστανται νομιμως) δεν υπαρχει Β φαση με αποστολη δικαιολογητικων και σχεδιων??

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση βεβαίωσης 4014 δεν έχει β' φάση (υποβολή σχεδίων - εγγράφων κ.λπ.). Ποτέ δεν είχε.

 

Η δήλωση 4014 έχει.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη για να υφίσταται νομίμως κτίσμα προ του 55 απαιτείται "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από την οικεία πολεοδομία. Αν υπάρχει τέτοια εκδίδεται βεβαίωση 4014.

 

Αν δεν υπάρχει, πρώτα εκδίδεται η "πιστοποίηση" αυτή από την οικεία πολεοδομία και στη συνέχεια ο μηχανικός εκδίδει τη βεβαίωση 4014. Για να την εκδώσει η πολεοδομία χρειάζονται αποδεικτικά παλαιότητας (π.χ. δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες κ.λπ.), κατόψεις, όψεις, τομές, τοπογραφικό, φωτογραφίες, τεχνική έκθεση κ.λπ.

 

Αν δεν εκδώσει η πολεοδομία την "πιστοποίηση" δυστυχώς η μόνη διέξοδος είναι η δήλωση 4014 και στη συνέχεια μέσω αυτής η έκδοση της βεβαίωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

η πιστοποιηση τουλαχιστον κατα την οικια πολεοδομια εκδιδονταν μονο σε περιπτωσεις που επρεπε να εκδοθει καποια αδεια επι του κτισματος προυφισταμενου του 1955.. οταν το κτηριο απλα βρισκεται μεσα στο οικοπεδο χωρις να γνεται καποια επεμβαση επι αυτου ζητουσαν μονο βεβαιωση απο το Δημο για την παλαιοτητα.

οσο αφορα τον 4014 νομιζω και αυτο εχω πραξει μεχρι στιγμης οτι δεν το λαμβανουμε υποψιν και οταν υπαρχει μονο αυτο σε ενα οικοπεδο/γηπεδο δινουμε απλα βεβαιωση νομιμης κατασκευης χωρις φυλλα καταγραφης..αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι μπαινει στο ιδιο καζανι με τα αδομητα η οχι οσο αφορα τη Β φαση...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του ΦΕΜ, πέρα από τη θεώρηση από δημόσια αρχή, έστω υπέκα που θεωρεί και εκδίδει τη βεβαίωση, δεν πρέπει όμως να αποτελεί και μελέτη? Η αυτοψία σε ένα αδόμητο θεωρείται μελέτη?

Άρα και όταν πάμε για λογαριασμό πελάτη να πάρουμε σχέδια θεωρημένα από την πολεοδομία πρέπει να πάρουμε προκαταβολικώς την όποια αμοιβή, να κόψουμε ΑΠΥ, να περάσουμε από εφορία για το ΦΕΜ και μετα πολεοδομία να θεωρήσει τα σχέδια. Κι αυτό εγασία και μελέτη είναι, να δεις ποια είναι τα σωστά, αφήστε που θεωρούνται από δημόσια αρχή! ! !

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.