Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εννοείς για αυτούς που δεν έχουν αυθαίρετο ή καθόλου κτίσμα. Τώρα κατάλαβα τι λες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το πρόβλημα δεν είναι (τόσο) στην συναίνεση!Έστω ότι καταφέρνεις να τους βρεις όλους σε ένα Α.Τ. 12 στρέμματα που μπορεί να είναι και 30 ιδιοκτήτες,άλλοι να μένουν εξωτερικό κτλ , έστω ότι καταφέρνεις να τους βρεις και να σου υπογράψουν συναίνεση ότι σου επιτρέπουν να τακτοποιήσεις το ακίνητο σου. Αλλάζει αυτό κάτι πλην τις ορθότητας κατά την υποβολή των στοιχείων στο σύστημα? Γιατί μπορεί κάποιος να σου επιτρέψει να το τακτοποιήσεις αλλά να μην θέλει(μπορεί) να τακτοποιήσει το δικό του. Πάλι δεν μπορείς να μεταβιβάσεις. Δεν θα σε κυνηγάει μετά πάλι ο ιδιοκτήτης και θα σου πει με έβαλες να πάρω 30 υπογραφές και πάλι δεν μπορείς να μου δώσεις δήλωση? Δεν βρίσκω πουθενά αθέμιτο ανταγωνισμό στο να αποφάσισει καποιος να το προχωρησει αφου έχει το οκ απο τον ιδιοκτητη στο ότι δεν μπορεί να μεταβιβασει.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιο πολύ με ενοχλεί που συνάδερφοι δηλώνουν ψευδή τμ ή αυθαιρεσίες, παρά όσοι προχωρούν τα εξ' αδιαιρέτου (έχοντας βέβαια ΥΔ ιδιοκτήτη περί συμφωνίας όλων κτλ κτλ κτλ).

 

Όσοι ιδιοκτήτες είναι σε εξ' αδιαιρέτου ξέρουν (μάλλον λίγοι όμως) που έχουν μπλέξει! Τι να κάνουμε όμως... αυτοί είναι οι αυθαιρετούχοι ... ας μην το έχτιζαν. Όσο για τη δήλωση μεταβίβασης, εάν δεν έχουν και οι ίδιοι αυθαίρετο, μπορούν με τη δικαστική οδό, να απαιτήσουν από τους γείτονες - συνιδιοκτήτες να τακτοποιήσουν τις αυθαιρεσίες τους, ώστε να μπορεί να γίνει μεταβίβαση στην έκτασή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε Iguanna, η ψευδής δήλωση στοιχείων όπως το ποσοτό συνιδιοκτησίας, η αγνόηση παρανομιών που ο νόμος ορίζει ως παρανομίες, το πείραγμα υψών, εμβαδών, η αγνόηση του εν γένει ιδιοκτησιακού καθεστώτος το οποίο με βάση τον νόμο είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε και να καταγράφουμε, για να αρπάξουμε τον πελάτη από τον μπρούκλη μηχανικό που δεν ξέρει πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλαδάρα μας είναι θεμιτο;

Δεν εκπλήσσομαι και γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα στην χώρα μας. Αλλά μετά μην μας ακούω να κλαιγόμαστε για την κατάντια του κλάδου και της χώρας. Όπως στρώσαμε (και εξακολουθούμε να στρώνουμε) ας κοιμηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε Iguanna, η ψευδής δήλωση στοιχείων όπως το ποσοτό συνιδιοκτησίας, η αγνόηση παρανομιών που ο νόμος ορίζει ως παρανομίες, το πείραγμα υψών, εμβαδών, η αγνόηση του εν γένει ιδιοκτησιακού καθεστώτος το οποίο με βάση τον νόμο είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε και να καταγράφουμε, για να αρπάξουμε τον πελάτη από τον μπρούκλη μηχανικό που δεν ξέρει πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλαδάρα μας είναι θεμιτο;

Δεν εκπλήσσομαι και γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα στην χώρα μας. Αλλά μετά μην μας ακούω να κλαιγόμαστε για την κατάντια του κλάδου και της χώρας. Όπως στρώσαμε (και εξακολουθούμε να στρώνουμε) ας κοιμηθούμε.

Συνάδελφε μίλησα καθαρά για τα εξ αδιαιρέτου. Προφανώς και δεν είναι θεμιτό και συμφωνώ και εγώ , το να δηλώνονται άλλα αντί άλλων σχετικά με τις αυθαιρεσίες λιγότερα μετρα κτλ. Όσον αφορά για τα εξ αδιαιρέτου έχουμε διαφορετική άποψη σχετικά με το τι δηλώνεται πως δηλώνεται κτλ. Πιστεύω και το ξαναλέω πως αν είσαι καλυμμένος με συμφωνητικό, υπεύθυνες δηλώσεις,τεχνική έκθεση και είσαι ξεκάθαρος με τον ιδιοκτήτη μπορείς να προχωρήσεις.Και επειδή αναφέρεις και το ιδιοκτησιακό σε παραπέμπω στην Ε7 "Έχει υποχρέωση και κυρώσεις ο μηχανικός να ελέγχει θέματα κυριότητας για τις αυθαίρετες κατασκευές που ρυθμίζονται με το ν. 4014/11 ; Οχι ,ακέραια την ευθύνη φέρει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε ότι αφορά τα ιδιοκτησιακά του δικαιώματα."

Ο νόμος είναι ένας νόμος εισπρακτικός γραμμένος στο πόδι. Έχει τόσες ασάφειες που σε πιθανό έλεγχο είμαστε όλοι εκτεθειμένοι καθώς αλλιώς ερμηνέυω τον νόμο εγώ αλλιως αυτος που τον έγραψε αλλιως ένας τρίτος,αλλιώς εσύ κτλ. Ο καθένας πρέπει να πράξει όπως κρίνει ο ίδιος και ας μην μπούμε σε λογικη να φαγωνόμαστε μεταξύ μας γιατί ο ταδε συναδελφος προχωρησε εξ αδιαιρετου ,ο άλλος εβαλε το ξεμπαζωμενο υπόγειο με 0,5 , κτλ . Δεν βγαίνει τίποτα έτσι.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί απαιτείται η προσκόμιση του Ε9 και του τίτλου κτήσης του ακινήτου; Μήπως οι ερωτικές απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ υποκαθιστούν τον νόμο και δεν το γνωρίζω; Και στο ολόκληρο αγροτεμάχιο που δηλώνεται, κάνουμε τα στραβά μάτια για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που υπάρχουν; Μήπως ερμηνέυουμε τον νόμο όπως μας συμφέρει;

Δεν έχω κάτι προσωπικό απέναντί σου. Απλά θα ήθελα να δω τι έχουν να πουν τα αρμόδια δικαστήρια; Μήπως θα έπρεπε; για να δούμε τελικά τι είναι σύννομο και τι όχι;

Εγώ πάντως συμβουλευω τους πελάτες μου που έχουν τακτοποιήσει με νόμο Τρίτση ή δεν έχουν αυθαίρετο, σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχια, να προβούν σε όλες τις νόμιμες ενέργειες για να διαφυλάξουν την περιουσία τους, προσφέροντας δωρεάν τεχνικές συμβουλές.

Ευχής έργον θα ήταν να βγεί το υπουργείο του κ@@@υ και δώσει με εγκύκλιο ή νομοθετική ρύθμιση μια λύση για τα εξ' αδιαιρέτου

Καλή ευκολία σε όλους και εύχομαι να μην φάμε τα προσεχή χρόνια σε δικαστικές αίθουσες

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί απαιτείται η προσκόμιση του Ε9 και του τίτλου κτήσης του ακινήτου; Μήπως οι ερωτικές απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ υποκαθιστούν τον νόμο και δεν το γνωρίζω; Και στο ολόκληρο αγροτεμάχιο που δηλώνεται, κάνουμε τα στραβά μάτια για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που υπάρχουν; Μήπως ερμηνέυουμε τον νόμο όπως μας συμφέρει;

Δεν έχω κάτι προσωπικό απέναντί σου. Απλά θα ήθελα να δω τι έχουν να πουν τα αρμόδια δικαστήρια; Μήπως θα έπρεπε; για να δούμε τελικά τι είναι σύννομο και τι όχι;

Εγώ πάντως συμβουλευω τους πελάτες μου που έχουν τακτοποιήσει με νόμο Τρίτση ή δεν έχουν αυθαίρετο, σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχια, να προβούν σε όλες τις νόμιμες ενέργειες για να διαφυλάξουν την περιουσία τους, προσφέροντας δωρεάν τεχνικές συμβουλές.

Ευχής έργον θα ήταν να βγεί το υπουργείο του κ@@@υ και δώσει με εγκύκλιο ή νομοθετική ρύθμιση μια λύση για τα εξ' αδιαιρέτου

Καλή ευκολία σε όλους και εύχομαι να μην φάμε τα προσεχή χρόνια σε δικαστικές αίθουσες

;Δεν έχω υπόψη μου για απαίτηση κατάθεσης τίτλου κτήσης , μπορεί να μου διαφεύγει και αν σου είναι εύκολο να μου πεις που αναφέρει στον νόμο ότι είναι απαιτούμενο.Δεν αλλάζει κάτι αυτό διότι προσωπικά στην Τ.Ε. αναφέρω ξεκάθαρα το ποσοστό που αναφέρεται στο συμβόλαιο. Το Ε9 δεν μπορεί να θεωρηθεί ως έγκυρο ως προς τα ιδιοκτησιακά διότι ο καθένας δηλώνει εκεί πραγματικά ότι του κατέβει(άλλα μέτρα από αυτά που ισχύουν ) οι περισσότεροι μάλιστα δηλώνουν ιδιοκτήτες 100% κτίσματος και 100% του Α.Τ. ! Πιστεύω ότι ζητείται κυρίως για την κύρια και μοναδική κατοικία.Δεν κάνουμε τα στραβά μάτια για τις υπόλοιπες αφού τις δείχνουμε στο τοπογραφικό! Απλά ΔΕΝ δίνουμε βεβαίωση! Προφανώς και ο καθένας ερμηνεύει τον νόμο όπως θέλει αυτό είπα και εγώ, όχι μόνο για τα εξ αδιαιρετου αλλά και για σχεδόν όλα τα άρθρα του που είναι προχειρογραμμένα και με ατελείωτες ασάφειες.Επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θίγεται η περιουσία κάποιου άλλου από την στιγμή που ο αιτούντας πληρώνει μόνος του το πρόστιμο.

Και εγώ εύχομαι το ίδιο αλλά και δεν το θεωρώ πιθανό.Μακάρι να βγει μια εγκύκλιος όπως λες να ξεκαθαρίσει το θέμα 100% μια και καλή έτσι ώστε και οι πολίτες να εξυπηρετηθούν και το κράτος να εισπράξει και οι μηχανικοί να κάνουμε την δουλειά μας χωρίς έγνοιες

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

το Ε9 προστέθηκε για τους παρακάτω λόγους

αν υποθέσουμε ότι το ακίνητο (εννοείται οικόπεδο ή γήπεδο) δεν φαίνεται στο Ε9

 

Όταν λοιπόν δεν φαίνεται χρειάζεται η διόρθωση του (υπόψη σου ότι αυτή γίνεται οποτεδήποτε

χρονικά)

Πας όμως να κάνεις την διόρθωση του στην Δ.Ο.Υ και ζητάνε 90 ευρώ αν δεν κάνω λάθος ή για κάθε χρόνο

ή εφ' άπαξ

Οπότε καταλαβαίνεις γιατί το ζητάνε

καθαρά για εισπρακτικούς λόγους και σε καμιά περίπτωση δεν αποκλείεσαι από το Ν 4014

(επειδή δεν φαινόταν μέχρι πριν την παραπάνω διόρθωση το ακίνητο στο οποίο ήταν το αυθαίρετο)

 

Επίσης η παραπάνω διόρθωση μπορεί να βγάλει και λαβράκια φοροφυγάδων

(εξετάζοντας τους λόγους που δεν το δήλωνες είτε ως αγορά είτε ως κληρονομιά

-σκέψου ότι υπάρχει ο φόρος μεγ ακιν περιουσίας- πόθεν έσχες κλπ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτό μπήκε το Ε9.

Αλλά αν κάποιος σου φέρει Ε9 που λέει πως είναι ιδιοκτήτης 100% ενός αγροτεμαχίου 300μ² τότε είσαι καλυμμένος από τον νόμο, διότι ο νόμος δεν προβλέπει την υποβολή συμβολαίου.

Βέβαια ο τοπογράφος για να κάνει το τοπογραφικό πρέπει να διαβάσει το συμβόλαιο ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

εδω και λίγες ημέρες έρχομαι αντιμέτωπος με ενα παράδοξο!

Στην περιοχή της Χαλκιδικής, "συνάδελφοι" πραγματοποιούν εξαρτημένα τοπογραφικά σε εξ αδιαίρετου αγροτεμάχια μόνο στο τμήμα του πελάτη τους και επιπλέον οταν δια μέσω του πελάτη μου ζήτησα συναίνεση...η απάντηση ήταν αρνητική.

 

Δεν ψάχνω να δω το τί και πως... απλά σας κάνω μια αναφορά για το πως έχουν τα πράγματα...και... και... και....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.