Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Άρα γιατί να μην πιέσουμε τώρα εμείς αυτούς;

αν δεις πόσες υπογραφές μαζεύτηκαν για το κείμενο διαμαρτυρίας που έγραψαν συνάδελφοι από το forum

θα καταλάβεις ότι δεν είμαστε(άξιοι) σε θέση να πιέσουμε.

δυστυχώς.

Edited by logicone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σνάδελφοι ποια είναι η γνώμη σας ?

1. Σε περίπτωση σύστασης οριζόντιας συνιδιοκτησίας εκτός σχεδίου , με

αποκλειστική χρήση τμημάτων του γηπέδου , με διάσπαση κτηρίων , ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ

ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΝΟΛΟ , ο Μηχανικός ελέγχει την νομιμότητα της

σύστασης συνιδιοκτησίας , προκειμένου να προβεί σε δήλωση ?

2. Υπάρχει κάτι νεώτερο για το διάγραμμα κάλυψης ?

Αποτυπώνουμε τις τυχόν αυθαιρεσίες ή όχι των άλλων συνιδιοκτητών ? ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Αν ΟΧΙ δεν συντάσσουμε ψευδές τοπογραφικό ?

Αν ΝΑΙ δεν καρφώνουμε και τους υπόλοιπους ?

Από την πλευρά μου στο συμφωνητικό με τον πελάτη αναγράφω ότι ο μηχανικός δεν φέρει

καμία ευθύνη για τυχόν αξιώσεις συνιδιοκτητών ... αλλά πόσο κι αυτό μας καλύπτει ?

Και για την ιστορία , για όλους τους λόγους που αναφέρετε και για το μπάχαλο του διάτρητου νόμου

που μεταθέτει όλες τις ευθύνες σε μας , σας λέω οτι παρόλο οτι έχω ετοιμάσει κάμποσες υποθέσεις

δεν υποβάλλω καμία ακόμη μεχρι να ξεκαθαρίσουν το τοποίο, αν βεβαια το πραξουν ποτε..

 

Καλή χρονιά

και έχει δίκιο ο logicone για το κείμενο διαμαρτυρίας, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Η συλλογή υπογραφών θα έπρεπε να παραμένει πρωτοσέλιδο στο forum .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με πηρε αρχιτεκτονας μηχανικος απο κερατεα να του κανω τα τοπογραφικα για 4014/11 και μου ζητησε ο απιστετυτος σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο 8 στρ με 50 σπιτια να του κανω το τοπογραφικο μονο για το κομματι 300μ του οικοπεδου που ειναι το σπιτι που θα τακτοποιησει.Ισχυριζετε μαλιστα οτι μπορει να το κανει γιατι δεν φερει ευθυνη για το ιδιοκτησιακο οποτε δεν τον νοιαζει,Λεει μαλιστα οτι στο τελος θα μπορει να του εκδωσει και βεβαιωση μηχανικου για μεταβιβαση.

Ο τυπος εχει 60 υποθεσεις απο αυθαιρετα σε εξαδιαιρετου οικοπεδα και ειναι και ανετος και λιγο πολυ οταν του εξηγησα οτι αυτο δεν ειναι σωστο μου ειπε οτι ειμαι και κοροιδο...

Ποια η γνωμη σας/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...... άντε να ξαναθέσω κ εγώ μια ερώτηση για εξ αδιαιρέτου αν κ μάλλον θα περιμένουμε όλοι μας μήπως κ βγει αυτήν η διευκρινιστική εγκύκλιος......αν κ δεν είμαι κ πολύ σίγουρος ότι θα βγει .... αλλά όπωσ είπα ας περιμένουμε...

 

έστω ένα οικόπεδο τεμαχίζεται σε 16 εξ αδιαιρέτου κομμάτια και τακτοποιούνται όλα και τα 16 (το πως θα τακτοποιηθούν ας δεχτούμε ότι με κάποιον τρόπο τέλως πάντων τακτοποιούνται) η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να δώσει ρεύμα και στους 16 με 16 διαφορετικά ρολόγια? έχει κανείς ολοκληρώσει τακτοποίηση εξ αδιαιρέτου και να έχει κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για σύνδεση με το δίκτυο της, υπάρχει έστω ένας που να το ολοκλήρωσε? ή έστω να ξέρει κάποιον που το έφτασε μέχρι τέλους ....

Εχω περαιώσει διαδικασία εξ αδιαιρέτου όπου ο άνθρωπος είχε πρόβλημα με το ρέυμα , πήρε κανονικά την δήλωση στην ΔΕΗ και του έδωσαν ρευμα .Η δεη ούτως η άλλως έδινε ρέυμα ξεχωριστά σε κάθε σπίτι. Το ίδιο και η πολεοδομία έδινε πρόστιμα ξεχωριστά σε κάθε σπίτι. Ποτέ δεν αντιμετωπίστηκε από το ίδιο το κράτος σαν μία ιδιοκτησία όλο το εξ αδιεραιτου.(επις της ουσιας και οχι νομικα) αλλά το κάθε κομμάτι ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

iguana πολύ ευχάριστο αυτό που μου λες...... γιατί και τον δικό μου πελάτη αυτό που τον νοιάζει είναι να πάρει ρεύμα και ας μη το μεταβιβάσει ποτέ .... τώρα αν σε ρωτήσω και το πως περαίωσες τη διαδικασία θα μπορέσεις να μου δώσεις μια ιδέα ? χωρίς άδεια να πάρει το συντελεστή 2 στο γινόμενο ? και τοπογραφικό έκανες όλου του οικοπέδου ?

 

τουλάχιστον σε μια περίπτωση εξ αδιαιρέτου που έχω έτσι σκεφτομαι να κινηθώ να δηλώσω στο κομμάτι μου ιδιοκτησία 100% εξηγώντας κάπου τι ισχύει , χωρίς άδεια, και τοπογραφικό να κάνω πλήρες όσο πιο κοντά στην πραγματική κατάσταση .... αυτή πιστεύω είναι η πιο απλή και στο πνεύμα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

iguana πολύ ευχάριστο αυτό που μου λες...... γιατί και τον δικό μου πελάτη αυτό που τον νοιάζει είναι να πάρει ρεύμα και ας μη το μεταβιβάσει ποτέ .... τώρα αν σε ρωτήσω και το πως περαίωσες τη διαδικασία θα μπορέσεις να μου δώσεις μια ιδέα ? χωρίς άδεια να πάρει το συντελεστή 2 στο γινόμενο ? και τοπογραφικό έκανες όλου του οικοπέδου ?

 

τουλάχιστον σε μια περίπτωση εξ αδιαιρέτου που έχω έτσι σκεφτομαι να κινηθώ να δηλώσω στο κομμάτι μου ιδιοκτησία 100% εξηγώντας κάπου τι ισχύει , χωρίς άδεια, και τοπογραφικό να κάνω πλήρες όσο πιο κοντά στην πραγματική κατάσταση .... αυτή πιστεύω είναι η πιο απλή και στο πνεύμα του νόμου.

σωστά το σκέφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Ίσως -εάν μιλήσετε με κάποιο συμβολαιογράφο- να καταλάβετε τί κάνετε...

 

Ελπίζω να βγει εγκύκλιος που να σας προστατεύσει....

Καλά ξεμπερδέματα!

 

ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ:

1. Εγκεκριμένη κάτοψη με σημειωμένη την αυθαιρεσία (σφραγίζεις κι εσύ δίπλα).

2. Εγκεκριμένη τομή 1:100 με σημειωμένη την αυθαιρεσία (σφραγίζεις κι εσύ δίπλα).

3. Εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης με σημειωμένη την αυθαιρεσία (σφραγίζεις κι εσύ δίπλα).

4. Στέλεχος οικοδομικής άδειας.

5. Εγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα.

6. Φωτογραφίες όλων των όψεων της αυθαιρεσίας.

7. Τεχνική έκθεση μηχανικού.

8. Δελτίο δομικής τρωτότητας του φέροντος οργανισμού.

9. Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη σε μηχανικό θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

10. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

11. Αποδεικτικά παλαιότητας (αν την ισχυρίζεσαι).

12. Α/Α έργου από σύστημα αμοιβών.

13. Τελευταίο Ε9 ιδιοκτήτη.

 

ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ:

1. Κάτοψη.

2. Τομή 1:100.

3. Εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα με ΕΓΣΑ'87.

4. Φωτογραφίες όλων των όψεων της αυθαιρεσίας.

5. Τεχνική έκθεση μηχανικού.

6. Δελτίο δομικής τρωτότητας του φέροντος οργανισμού.

7. Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη σε μηχανικό θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

8. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

9. Αποδεικτικά παλαιότητας (αν την ισχυρίζεσαι).

10. Α/Α έργου από σύστημα αμοιβών.

11. Τελευταίο Ε9 ιδιοκτήτη.

12. (Σε περίπτωση οικοδομήσιμων οικοπέδων) Διάγραμμα κάλυψης.

Σε περιπτώσεις χώρων μη κατοικίας:

1. Τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολόγου.

2. Μελέτη στατικής επάρκειας.

...όπερ και σημαίνει -αγαπητοί συνάδελφοι- πως έχετε απόλυτη γνώση του ιδιοκτησιακού καθεστώτος...

btw thanx ιασονα για το παραπάνω ποστ.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στο δελτίο του ΑΝΤ1 ανακοινώθηκαν αλλαγές στα εξ' αδιαιρέτου που βγήκαν από δημοσίευμα στο ΥΠΕΚΑ! Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό? Από εκείνη την στιγμή ψάχνω στο internet αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό και επίσημο! Μήπως ξέρετε κάτι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

να θεσω μια ερωτηση κι εγω γιατι αντιμετωπιζω για πρωτη φορα αξ αδιαιρετου και βλεπω ενα χαμο...

εχω ΕΝΑ εξ αδιαιρετου κτισμα σε ΕΝΑ εξ αδιαιρετου οικοπεδο με τρεις συνιδιοκτητες (μητερα και δυο τεκνα).. ο μελλοντικος ιδιοκτητης (που θα κληρονομησει το κτισμα και το οικοπεδο απο τη μητερα) θελει να ρυθμισει το αυθαιρετο ωστε να μεταβιβαστει σ αυτον απο τη μητερα και ο ιδιος να το μεταβιβασει στο τεκνο του.

Ρωτω, λοιπον, τα εξης:

1) μπορει μονος του να προχωρησει στη ρυθμιση χωρις τη συγκαταθεση των υπολοιπων?

2) στις υπευθυνες δηλωσεις που θα κατατεθουν πρεπει να φαινεται και η συμφωνη γνωμη των υπολοιπων συνιδιοκτητων?

3) επειδη τυγχανει ο ενδιαφερομενος να ειναι κατοικος εξωτερικου, μπορει να εξουσιοδοτησει καποιον ωστε να κανει δηλωσεις κλπ?

Αυτα, προς το παρον..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό που εμένα προσωπικά δεν με βοηθάει. http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/7557730.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.