Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Τώρα μόλις τηλεφώνησα στο ΤΕΕ και μου είπαν για αναλυτικό θα παίρνετε αυτόν που συμφέρει περισσότερο !!!! Δηλ της λέω τον αναλυτικό που χρησιμοποιηούμε για το τρέξιμο των φορολογικών της οικ. αδείας?

Απάντηση: Ε,ε αυτόν του Β' εξαμήνου του 2009 μας είπαν....

 

Θεέ μου....

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δεν υπάρχει στην άδεια θεωρείται αυθαίρετο. Άρα, έτσι όπως το λες, ναι. Είναι αυθαίρετα 50 εκ. και πάνε με αναλυτικό.

 

Α, επίσης ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ:

 

Ο αναλυτικός είναι όπως των ΑΜΟΙΒΩΝ και ΟΧΙ ΑΤΟΕ, όπως μου είπε χθες το ΥΠΕΚΑ.

 

...βγάλτε άκρη!

 

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

 

Α 24 § 1.γ.i

Πρόστιμο για απόκτηση αρτιότητας = τ.μ * Τ.Ζ.

 

Παράδειγμα: Υπάρχουν 500 τ.μ. και χρειαζόμαστε 3500 τ.μ. και λέμε να πληρώσουμε σε € αντί να αγοράσουμε επιπλέον γη.

Άρα: 3.500 * 750€ = 2.625.000 €

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ ΕΙΝΑΙ: Σ Ω Σ Τ Η ! ! ! !

 

Υ.Γ.: Με αρκετά γέλια για το ανορθόδοξο του θέματος, αλλά η απάντηση είναι ότι "ναι, έτσι υπολογίζεται". Ίσως αλλάξει κάτι από βδομάδα.

 

 

δεν είναι δυνατόν συνάδερφε ... προσπαθούσα και εγώ σήμερα αλλά όταν έπιασα γραμμή στο ΤΕΕ και του ρώτησα περίπου τα ίδια με εσένα ο συνάδερφος μου είπε να πάρω σε κάποιους του ΥΠΕΚΑ και μου έδωσε και τηλέφωνα ... το τηλ βέβαια συνεχώς μιλάει..

 

τελικά δεν βγαίνει κάτι από ότι καταλαβαίνω ..

 

ας περιμένουμε λίγο να δούμε αυτό το θέμα... αλλά εάν ισχύει δεν πρόκειται να γίνει καμιά τακτοποίηση στα εκτός σχεδίου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς που λες πήρα τηλέφωνο. Είναι άτομα στο ΥΠΕΚΑ που "εκπαιδεύτηκαν" όπως μου είπε από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο τηλέφωνο μου είπαν το εξης κορυφαίο: ''εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό που γράφει ο νόμος;''...δλδ πήρα τηλέφωνο για διευκρινίσεις και καταλήξαμε να προσπαθώ εγώ να δώσω απάντηση...δεν έχουν τσίπα...

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε μην καεί κανένας από τις απαντήσεις των ανεύθυνων (με την λογική του ότι απαντούν ανώνυμα)

Link to comment
Share on other sites

Περί επίσημων απαντήσεων.

 

Συχνά διαβάζουμε ότι στο τηλέφωνο υπάλληλος στο ΤΕΕ ή στο ΥΠΕΚΑ είπε αυτό ή εκείνο.

Θα πω κάτι συγκεκριμένο λοιπόν επ αυτού και να το έχουμε στα υπόψη μας.

Η βαρύτητα του προφορικού λόγου σε ένα τηλέφωνο από κάποιον Διπλωματούχο αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό στο ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ είναι η ίδια έως και σημαντικά μικρότερη από την βαρύτητα που έχει το όποιο Nick Name στο michanikos.gr

 

Αν συνεκτιμήσουμε και το γεγονός ότι στο nick name εδώ μπορούμε να έχουμε και μια εικόνα για την εγκυρότητα των απαντήσεων του ιδίου ατόμου και σε άλλα ζητήματα τότε είναι σημαντικά πιο έγκυρο το nick name.

 

Μόνο στις περιπτώσεις που μιλήσουμε με συνάδελφο στο ΥΠΕΚΑ ή ΤΕΕ και έχουμε προσωπική αντίληψη για το άτομο, εδώ και καιρό για την γνώση του και την σοβαρότητα του όταν δίνει απαντήσεις τότε αξίζει περισσότερο.

 

Όμως αυτό που ισχύει είναι αυτό που θα γράφουν οι νόμοι, οι επίσημες ερμηνευτικές, ή υποδείξεις από το επιμελητήριο μας κλπ..

Δεν ισχύει τι θα θέλαμε να γράφουν οι νόμοι ή τι θα ήταν πιο λογικό και πιο σωστό και πιο ότι θέλει ο καθένας μας.

Ακόμα κι αν είναι εύλογο και δίκαιο αυτό.

 

 

Συμπέρασμα.

Πρέπει να κάνουμε μόνο μα μόνο γραπτές ερωτήσεις προς ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ, και επί γραπτών απαντήσεων θα μπορούμε να θεωρούμε επίσημη απάντηση.

Με προσεχτική και αναλυτική διατύπωση (η γραπτή ερώτηση) σαν να ζητούσαμε ερμηνευτικό από ΔΟΚ.

 

Αναγκαιότητα

Πρέπει άμεσα να συστήσει (αν δεν το έχει κάνει) το ΤΕΕ μόνιμη επιτροπή από εμπειρότατους συναδέλφους οι οποίοι σε καθημερινή βάση να ταξινομούν τις δεκάδες ερωτήσεις ή προβληματισμούς τους έρχονται και να γράφουν απαντήσεις.

Όπου δεν υπάρχει απάντηση να ζητά ερμηνευτικό από ΥΠΕΚΑ.

 

 

Κάτι ανάλογο μ αυτό κάνει και ο σύλλογος συμβολαιογράφων εδώ και πολλά χρόνια και έχουν οι συμβολαιογράφοι μια βασική νομική κάλυψη ότι δεν κάνουν ότι τους καπνίσει και ότι νομίζουν, άλλο ότι τους υπέδειξε (γραπτα) ο σύλλογος τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , έχεις δίκιο για τα γραπτά αιτήματα. Ετσι όμως όπως είναι τώρα το πράγμα , μέχρι να απαντηθούν θα έχει εκπνεύσει η προθεσμία υποβολής .

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω οτι η προχειροτητα ειναι εσκεμμενη διοτι βασικα οι ανθρωποι θελουν να κανουν εισπραξεις.Δεν μπορω να διανοηθω οτι εστω και ΕΝΑΣ απο αυτους που εγραψε το θεαρεστο αυτο νομο δεν καταλαβε οτι ειναι ασαφεις!!απλα το θεμα ειναι να βαλουν τις δηλωσει ςμεσα να τσιμπησουν το παραβολο και την α δοση και μετα σε 4 μηνες να τρεχουμε ολοι και να μην φτανουμε...γιαυτο και το "προχειρο"τοπογραφικο και μονο οι αιτησεις και σχεδι αμετα και οι ασαφειες περι 1337 και τοσων αλλων.Θα ηταν αφελεια να θεωρουμε οτι μονο εμεις οι μεγαλοι εγκεφαλοι εχουμε αποριες ενω το ολο κειμενο ειναι σαφεστατα διατυπωμενο!!

Η επισημη απαντηση δεν υφισταται εφοσον ειναι τηλεφωνικη κατ΄εμε!οταν παρει εστω και ενας συναδερφος γραπτη ας την αναρτησει για να φωτιστουμε και οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάνω την αρχή:

 

Επικοινωνία 05.10.2011

 

Ερώτηση: Σε κτίριο που κτίστηκε σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας αλλά σε άλλη θέση (εκτός σχεδίου μέσα στην ελάχιστη πλάγια απόσταση) τι κάνουμε

Απάντηση: Πάει με αναλυτικό ως αλλαγή στην διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου

 

Σχόλιο δικό μου: Μεγαλύτερη Μ@@@@ δεν έχω ξανακούσει

 

Μα από τις μεγαλύτερες....

 

Αυτό για την αλλαγή θέσης του κτιρίου υπάρχει περίπτωση να λύνεται με την απόφαση 7587/04 ΦΕΚ 372/Β/04 που μιλάει για μικρές παραβάσεις?

Οκ μετά είδα την απάντηση, αν παραβιάζει τις αποστάσεις άκυρο αυτό που είπα

και στις πλάγιες αν είναι μικρό πάει με μικροπαραβάσεις

 

Ισόγεια Κατοικία 119 τ.μ. με πρώτη κανονική οικοδομική άδεια το 1995 σε οικόπεδο 4200 (3600 εκτός οικισμού και 600 εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων), Χτίζεται με την αδεια στο εντος σχεδίου , αλλά ο ιδιοκτήτης αλλάζει την θέση του κτηρίου αυθαίρετα και το χτίζει έτσι όπως είναι στην άδεια αλλά στο εκτός οικισμού τμήμα και κατά παράβαση και των πλευρικών αποστάσεων <15μ..

Ερώτημα:

1ον Μπαίνει στην ρύθμιση?

......................................

Το ΤΕΕ με ενημέρωσε οτι δεν γίνεται να μπει στην ρύθμιση περι αυθαιρέτων γιατί έχει οικοδομική άδεια

Αλλά, απο την στιγμή που η οικοδομική άδεια αφορά κτίσμα σε άλλη θέση και εντός οικισμού δεν θα έπρεπε να θεωρείται οτι δεν έχει οικοδομική άδεια και να μπαίνει στην ρύθμιση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΕΛΕΟΣ τι απαντήσεις......

 

Οταν αλλάζει θέση, υπάρχει αυθαιρεσία κατά το ποσοστό που έχει φύγει από την αρχική του θέση σε σχέση με την τελική. Ετσι αν έχει μείνει έστω ένα 15% στο περίγραμμα της αρχικής του θέσης, το υπόλοιπο 85% είναι αυθαίρετο. Αν στην νέα θέση νομιμοποιήται, πληρώνεις παράβολο και εκδίδεις Ο.Α. σε τρία χρόνια. Αλλίως το πας με πρόστιμο κατά 4014 στο 85% του παραπάνω παραδείγματος....

ΣΩΣΤΟΣ....

 

 

Επί του θέματος:

 

Ερώτηση:

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια και εργοταξιακό ρεύμα όπου μπορεί να γίνει νομιμοποίηση τι κάνω;

Απάντηση:

εεεμμμ...

Ερώτηση:

Πληρώνω 500ευρώ παράβολο και βγάζω την οικοδομική άδεια σε 3 χρόνια;

Απάντηση:

Ακριβώς αυτό!

Ερώτηση:

Δεν γίνεται να κάνω τώρα αναθεώρηση χωρίς να εμπλακώ στον 4014;

Απάντηση:

Όχι! Όπως είπαμε πριν...

Γίνεται!!!!

Και μάλιστα σύμφωνα με μια εγκύκλιο που δεν θυμάμαι τώρα ΔΕΝ τρώς πρόστιμα επειδή ζητάς αναθεώρηση πριν διαπιστωθεί η αυθαιρεσία από την πολεοδομία.....

 

Στο παράδειγμα 2 των εκτός σχεδίου, υπολογίζει με αναλυτικό τις μπαζωμένες βεράντες.

Ωστόσο έχεις δίκιο στο εξής: Αν δεχτούμε οτι υπολογίζουμε με αναλυτικό και τους εξώστες, όταν δηλώνουμε μια αυθαίρετη πχ κατοικία χωρίς άδεια εκτός από την υπέρβαση δόμησης κλπ θα προσθέσουμε και τους εξώστες με αναλυτικό;

Μου φαίνεται παράλογο αλλά ίσως να πρέπει να γίνει έτσι

Χωροι ΚΧ, βοηθητικοί και εξώστες????

 

 

Λοιπόν σχετικά με τις τακτοποιημένες (και υπερυψωμένες) σοφίτες που ρώτησα και εγώ:

Με αναλυτικό προϋπολογισμό τα στηθαία που σηκώθηκαν (προκειμένου να κερδίσει σε ύψος)

και υπέρβαση καθ' ύψος (το 6.)

Χαζό μου φαίνεται....

 

 

Επιπόλαιη απάντηση από το ΥΠΕΚΑ κατά τη γνώμη μου. Επειδή κάποιος έκανε ΨΕΥΔΗ δήλωση κατά την αίτηση του Ν.3843 δηλώνοντας οτι η αλλαγή χρήσης είναι εντός όγκου, δε σημαίνει οτι αίτησή του είναι έγκυρη και το ακίνητο τακτοποιημένο! Για μένα ο ιδιοκτήτης απλά πέταξε τα λεφτά του! Η δήλωση που έκανε είναι ΑΚΥΡΗ. ΠΡΟΣΟΧΗ!

Συμφωνώ

 

Μετά από τηλ. επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ όσον αφορά στον καθορισμό της Τ.Ζ. για τα εκτός σχεδίου, μου απάντησαν πως δεν είναι σωστό να θεωρήσω την ελάχιστη που ισχύει για τα εντός σχεδίου στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα και πως αρμόδια για τον καθορισμό της τιμής είναι η ΔΟΥ. Μετά από επίσκεψη μου στην ΔΟΥ μου δόθηκαν καθορισμένες τιμές για τα εκτός σχεδίου σύμφωνα με τα Κ1 και Κ2 της περιοχής.

 

 

Κ1 για Κατοικία (πλην Μονοκατοικίας), Κ2 για μονοκατοικία, είναι οι τιμές εκκίνησης για τον υπολογισμό κτιρίων εκτός αντικειμενικού προσδιορισμού.

ΛΑΘΟΣ - ΛΑΘΟΣ - ΛΑΘΟΣ

Η τιμή εκκίνησης είναι ΑΛΛΟ πράγμα

Ο νόμος λέει ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ Δ.Δ

Το ίδιο έκαναν με τον 3843

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

 

 

Περί επίσημων απαντήσεων.

 

Συχνά διαβάζουμε ότι στο τηλέφωνο υπάλληλος στο ΤΕΕ ή στο ΥΠΕΚΑ είπε αυτό ή εκείνο.

Θα πω κάτι συγκεκριμένο λοιπόν επ αυτού και να το έχουμε στα υπόψη μας.

Η βαρύτητα του προφορικού λόγου σε ένα τηλέφωνο από κάποιον Διπλωματούχο αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό στο ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ είναι η ίδια έως και σημαντικά μικρότερη από την βαρύτητα που έχει το όποιο Nick Name στο michanikos.gr

 

 

Όμως αυτό που ισχύει είναι αυτό που θα γράφουν οι νόμοι, οι επίσημες ερμηνευτικές, ή υποδείξεις από το επιμελητήριο μας κλπ..

Δεν ισχύει τι θα θέλαμε να γράφουν οι νόμοι ή τι θα ήταν πιο λογικό και πιο σωστό και πιο ότι θέλει ο καθένας μας.

Ακόμα κι αν είναι εύλογο και δίκαιο αυτό.

 

 

Συμπέρασμα.

Πρέπει να κάνουμε μόνο μα μόνο γραπτές ερωτήσεις προς ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ, και επί γραπτών απαντήσεων θα μπορούμε να θεωρούμε επίσημη απάντηση.

Με προσεχτική και αναλυτική διατύπωση (η γραπτή ερώτηση) σαν να ζητούσαμε ερμηνευτικό από ΔΟΚ.

 

Αναγκαιότητα

Πρέπει άμεσα να συστήσει (αν δεν το έχει κάνει) το ΤΕΕ μόνιμη επιτροπή από εμπειρότατους συναδέλφους οι οποίοι σε καθημερινή βάση να ταξινομούν τις δεκάδες ερωτήσεις ή προβληματισμούς τους έρχονται και να γράφουν απαντήσεις.

Όπου δεν υπάρχει απάντηση να ζητά ερμηνευτικό από ΥΠΕΚΑ.

 

Α Ψ Ο Γ Ο Σ

 

Αυτό πρεπει να γίνει με παραλήπτη την ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.