Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Μια σκέψη ακόμα...Εάν η οικία ανεγέρθη (1956) προ του χαρακτηρισμού ενός οικισμού ως παραδοσιακού (1988 ο συγκεκριμένος στην Άνδρο) υπάρχει νόμος που να προβλέπει τέτοια περίπτωση;

Σας ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο 45 στρεμμάτων έχω το 25%. είμαστε 4 συνιδιοκτήτες και έχουμε δικαίωμα να χτίσει 100 τ.μ ο καθένας. Είναι χαρακτηρισμένο γεωργικός κλήρος. ο Α που έχτισε πρώτος κάλυψε 250 τ.μ ο Β 50 τ μ και ο Γ 105 τ.μ ο Δ δεν θέλησε ποτέ να χτίσει και δεν έχει και καμία απαίτηση.και το μερίδιο του το παραχώρησε δια 3 στην πραγματικότητα όμως ο Α έχει εκτός άδειας καλύψει άλλα 200 τ.μ και ο Γ άλλα 70τ.μ.και όταν έβγαλε άδεια απέκρυψε τα άλλα δυο κτίσματα . θέλω να σας ρωτήσω γιατί τα έχω χαμένα !! Ο Γ διεκδικεί τα επιπλέον τ μ από τον Α . μπορεί να το κάνει ? η αδεια του είναι νόμιμη ?αφού βγήκε χωρίς να εμφανίζει τα υπόλοιπα κτίσματα στο αγροτεμάχιο , και τέλος απειλεί τον α να του φέρει την πολεοδομία .Για να καταλάβετε εγώ είμαι ο Β ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΈΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

1) Πόσων στρεμμάτων; Γιατί 100 ο καθένας;

 

2) Εφόσον είσαι νόμιμος μην φοβάσαι τίποτα. Μεγάλο μπέρδεμα για τους άλλους δύο...

Link to comment
Share on other sites

Τα κτίρια είναι σε επαφή ή όχι?

 

Ο καθ"ενας εχει το δικη του οικοδομη ,τα κτιρια δεν ειναι σε επαφη.

 

1) Πόσων στρεμμάτων; Γιατί 100 ο καθένας;

 

2) Εφόσον είσαι νόμιμος μην φοβάσαι τίποτα. Μεγάλο μπέρδεμα για τους άλλους δύο...

 

ειναι αγροτεμαχειο 45 στρεμματων εξ"αδιαιρετου .χαρακτηρισμενο γεωργικος κληρος και οταν βγηκε η πρωτη αδεια μας ειπαν οτι εχουμε δικαιωμα να καλυψουμε και οι τεσσερις συνολικα 400τ.μ και αφου ειμαστε τεσσερις 100τμ ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω μια κατοικια σε ενα οικισμο στην χαλκιδικη.

50 τετραγωνικα σε οικοπεδο 400μ απο το 87.

ειναι σε οικοπεδο εκτος σχεδιου..απο τοτε πληρωνω ολα τα προστιματα διατηρησης κλπ..εχει νερο ρευμα(δεν ξερω αν παιζει ρολο,απλα το αναφερω)

τι πρεπει να κανω τωρα για την τακτοποιηση αυθαιρετων που ακουγεται???

Παλι θα μας βγει ο κουκος αηδονη??

Link to comment
Share on other sites

Μπερμπαντη, στην άλλη σου ανάρτηση λες ότι είναι παραθαλάσσιο το γήπεδο.Επειδή δεν αφήνουν να γίνει τακτοποίηση σε αιγιαλό και παραλία βρες μηχανικό να δει τις λεπτομέρειες και να σου υπολογίσει και το πρόστιμο.Πάντως δεν πρέπει να διαμαρτύρεσαι γιατί έχεις σπίτι σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.Πρέπει να του στείλεις κανένα ψαράκι στον Παπακωνσταντίνου που έφαγε τη μπιρμπίλω και θα μπορείς να λες ότι έχεις και σπίτι "νόμιμο" τώρα.

Link to comment
Share on other sites

xaxa καλο manoli gon..ναι οντως ειναι παραθαλασσιο..εχει βεβαια καμια 800αρια μετρα αποσταση απο αιγιαλο.Αλλά απλά ρωτησα για να προετοιμαστω..Οταν λες δεν επιτρεπετε τακτοποιηση σε αιγιαλο και παραλια?? και γιατι δεν πρεπει να διαμαρτυρομαι που ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο?? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.