Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Παντως, κανοντας μια πολυ προχειρη δουλεια, περνωντας σκαναρισμενο τοπογραφικο διαγραμμα του παρελθοντος με εξαρτηση απο αλλο συστημα στο Autocad και τοποθετωντας το στις ακριβεις συντεταγμενες του καναβου, παρατηρω καποιες αποκλισεις (εκατοστων αλλα αρκετων) αναμεσα στις συντεταγμενες κατα Χ και Υ που δινει το τοπογραφικο με αυτες που μου "δινει" το Autocad για τα σημεια αυτα... Δεν ξερω τι σοι δουλεια κανανε στο παρελθον αλλα δε νομιζω να μπω στη διαδικασια συνταξης καινουριου τοπογραφικου του οικοπεδου σε ορια κιολας που δεν γνωριζουμε και θα μας υποδειξουν οι ιδιοκτητες.... Μαλλον παμε για μετατροπη συντεταγμενων απο Τοπογραφο, σφραγισμενο, υπογεγραμμενο απο τον ιδιο ουτως ωστε να παρουμε συντεταγμενες ΕΓΣΑ για να τελειωνουμε τη δουλεια...

 

 

Αν ειναι το scale σωστο δεν εχεις προβλημα..

 

ΔΙΑΦΩΝΩ με την πρακτικη σου στην δευτερη παραγραφο...

Εκτος να θες να παρεις στα τυφλα μια ευθυνη για δουλεια αλλου, την οποια εσυ μπακαλικα θα κανεις δικια σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα της απαίτησης εξαρτημένου τοπογραφικού προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο. Δίνω ένα παράδειγμα: Έστω αγροτεμάχιο από διανομή, το οποίο μπορεί να υλοποιηθεί στο έδαφος με ακρίβεια, καθώς έχουμε τριγωνομετρικά, ορόσημα και λοιπά στοιχεία επαρκή. Το σωστό είναι να χαράξουμε το αγροτεμάχιο με βάση τα παλιά στοιχεία, να πείσω τον ιδιοκτήτη πώς αυτή που του λέω εγώ είναι η ΣΩΣΤΗ θέση του χωραφιού του, ασχέτως αν αυτός όργωνε 20 χρόνια τώρα 5 μέτρα παρακάτω, να το αποτυπώσω σε ΕΓΣΑ, και να ετοιμάσω το τοπογραφικό! Διαφωνεί κάποιος πώς αυτή είναι η σωστή διαδικασία; Θα το κάνει κανείς όμως;

 

Καλά, για τα εντός οικισμού με σχέδιο, δεν το συζητώ πως είναι τελείως παράλογο να ζητούν ΕΓΣΑ, από τη στιγμή που τα περισσότερα σχέδια είναι είτε σε TM3, είτε σε HATT...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Και γω διαφωνω..

Ειδικα σε περιπτωσεις οπως αυτη που ανεφερες..

 

θα μπορουσε απλα να ζητανε ενα πινακα με συντεταγμενες ΕΓΣΑ αλλα το τοπογραφικο να γινει στο προβολικο συστημα που πρεπει..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτός πιστεύω πώς είναι ο μόνος σωστός τρόπος, ΑΝ συνεχίσουν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να ζητούν ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

<p>

και αλοίμονο αν βασιστεί κανείς στις συντεταγμένες του κτηματολογίου με τις αποκλίσεις του κτηματολογίου για τοπογραφικό...άλλο το ένα άλλο το άλλο...άλλες οι προδιαγραφές και άλλος ο στόχος.

Και οι αποκλίσεις να πω ότι είναι το λιγότερο συνάδελφε. Είναι κυρίως οι προδιαγραφές και ο "στόχος" που αναφέρεις. Δεν έχει καμία σχέση ένα κτηματολογικό διάγραμμα ευρύτερης περιοχής (σε 1:1000 ή και 1:5000 ακόμα στα αγροτικά) με ένα *τοπογραφικό διάγραμμα* (σε 1:200 ή 1:500 μάλιστα). Εντελώς άλλη πληροφορία, εντελώς άλλη ακρίβεια αποτύπωσης.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το scale σωστο δεν εχεις προβλημα..

 

ΔΙΑΦΩΝΩ με την πρακτικη σου στην δευτερη παραγραφο...

Εκτος να θες να παρεις στα τυφλα μια ευθυνη για δουλεια αλλου, την οποια εσυ μπακαλικα θα κανεις δικια σου..

Μα, ισα ισα, δεν λεω αυτο....

Δινω τη δουλεια σε καποιον αλλο να μου την κανει, με σφραγιδα και υπογραφη ΤΟΥ, ουτως ωστε να γινει το συμβολαιο αγοραπωλησιας....

Τι παρανομο κανω?

 

Δεν εχω αποδεχθει να υπογραψω δουλεια αλλου για την οποια δεν εχω γνωση και ουτε προκειται να το κανω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως νομίζω το κάνουν για να έχει έτοιμο το κτηματολόγιο συντ/νες σε περιοχές και σε ακίνητα που δεν έχουν ακόμα κτηματογραφηθεί.

 

Όταν δε θα πας να πατήσεις εξάρτηση και κτηματολόγιο εκεί να δεις πως θα κάνει ο πελάτης με τις αποκλίσεις κτλ.

 

Καινούρια σειρά διορθώσεων και έχει ο θεός.

 

Αλλά σε πόλεις και γενικά σε Σ.Π. δεν είχε και πολύ νόημα αυτό που νομοθετήσανε ή τουλάχιστον δεν το βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως θα συνεχισουν να ζητουν ΕΓΣΑ γιατι πλεον ολοι καταλαβαινουμε οτι πρεπει να καταληξουμε σε ενα συστημα συντεταγμενων

 

δεν υπαρχει καλυτερη ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως είναι ευκαιρία να γυρίσουν τα πάντα σε ΕΓΣΑ, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με το σωστό τρόπο. Και για ότι είναι σε HATT, ο μόνος σωστός τρόπος είναι να γίνουν αναδασμοί σε ΕΓΣΑ για τα ΠΑΝΤΑ. Οποιοδήποτε άλλη προσέγγιση θα δημιουργήσει προβλήματα που θα τα βρούμε αύριο-μεθαύριο μπροστά μας και θα σφαζόμαστε μεταξύ μας!

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα με το εξαρτημένο σε εργατικές κατοικίες οπού το οικόπεδο είναι ενα και είναι 38 στρέμματα. Ακόμα και το οικοδομικό τετράγωνο μόνο να αποτυπώσω αυτό ειναι 7 στρέμματα και συνεπώς η αμοιβή ακόμα και με έκπτωση είναι απαγορευτική για τον πελάτη που θέλει να κανει μεταβίβαση σε ενα διαμέρισμα 50μ2. Εξαρτημένο στον ΟΕΚ δεν υπάρχει και δεν ξέρω τι να πώ στον πελάτη...του ειπα να περιμένει λίγο μπας και...αλλά θα αλλάξει τίποτα?

 

Επειδή έχω ασχοληθεί παλαιότερα με εργατικές κατοικίες, δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι;

 

Ισχύει ότι και σε έναν οποιοδήποτε άλλο οικισμό.

 

Κάθε πολυκατοικία ("στίχος" όπως ονομάζεται) βρίσκεται σε ένα οικοδομικό τετράγωνο.

 

Κάθε οικοδομικό τετράγωνο έχει από έναν ή παραπάνω στίχους.

 

Κάθε στίχος περιβάλλεται από μία ρυμοτομική γραμμή.

 

Με λίγα λόγια πρέπει να βρεις το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο

στο οποίο φαίνεται το οικόπεδο στο οποίο ανήκει ο κάθε στίχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.