Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Ανακεφαλαίωση περίπτωσης αυθαιρέτου όπου μπορεί και επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να νομιμοποιήσει με τις διατάξεις του αρθρου 22 του ν.1577/85.

Βήματα:

1ο Δήλωση του ν.4014/2011 στο σύστημα του ΤΕΕ για την αυθαίρετη κατασκευή και επιλογή 'έκδοση οικοδομικής άδειας'

2ο Πληρωμή παραβόλου από ιδιοκτήτη και παραμονή στην κατάσταση "αρχική υπαγωγή"

3ο Έκδοση οικοδομικής αδείας εντός τριετίας

4ο Ολοκλήρωση της υπαγωγής με την συμπλήρωση του αριθμού Ο.Α. στο σύστημα

 

Ερωτήματα:

1. μετά την πληρωμή παραβόλου, είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά (Ε9, σχέδια, υπεύθυνες δηλώσεις, απόδειξη παλαιότητας, τεχνικές εκθέσεις, φωτο κλπ) ή επειδή θα εκδοθεί άδεια δεν απαιτούνται; Και αν απαιτούνται πότε είμαστε υποχρεωμένοι να τα υποβάλουμε;

 

2. Θα επιβαρυνθεί τελικά ο ιδιοκτήτης με νέες εισφορές στο ΙΚΑ;

 

3. Η νόμιμη αμοιβή του μηχανικού είναι αυτή της αδείας και της υπαγωγής στο ν4014/11 αθροιστικά ή μόνο της αδείας (ένα ή 2 συμφωνητικά);

 

 

 

συναδερφε καλησπέρα

 

αντιμετωπιζω επισης το εξης θέμα. υπαρχει αδεια απο το 2008 και προστιμα ανεγερσης διατηρησης για την περίοδο 2003-2008. με την υπαγωγη στο 4014 πληρωνεται μονο το παραβολο. το θέμα μου είναι ..πως δηλώνεται?? προς εκδοση οικοδομικης αδείας?? και μετά τι?? ολοκληρώνω την υπαγωγή ??

 

χρειαζεται να στειλω ολο το υλικό που ζητλαει το τεε (Ε9, υπευθυνες δηλωσεις κτλ??)

 

αν γνωριζεις ..εσύ η΄καποιος αλλος ...βοήθεια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση περίπτωσης αυθαιρέτου όπου μπορεί και επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να νομιμοποιήσει με τις διατάξεις του αρθρου 22 του ν.1577/85.

Βήματα:

1ο Δήλωση του ν.4014/2011 στο σύστημα του ΤΕΕ για την αυθαίρετη κατασκευή και επιλογή 'έκδοση οικοδομικής άδειας'

2ο Πληρωμή παραβόλου από ιδιοκτήτη και παραμονή στην κατάσταση "αρχική υπαγωγή"

3ο Έκδοση οικοδομικής αδείας εντός τριετίας

4ο Ολοκλήρωση της υπαγωγής με την συμπλήρωση του αριθμού Ο.Α. στο σύστημα

 

Ερωτήματα:

1. μετά την πληρωμή παραβόλου, είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά (Ε9, σχέδια, υπεύθυνες δηλώσεις, απόδειξη παλαιότητας, τεχνικές εκθέσεις, φωτο κλπ) ή επειδή θα εκδοθεί άδεια δεν απαιτούνται; Και αν απαιτούνται πότε είμαστε υποχρεωμένοι να τα υποβάλουμε;

 

2. Θα επιβαρυνθεί τελικά ο ιδιοκτήτης με νέες εισφορές στο ΙΚΑ;

 

3. Η νόμιμη αμοιβή του μηχανικού είναι αυτή της αδείας και της υπαγωγής στο ν4014/11 αθροιστικά ή μόνο της αδείας (ένα ή 2 συμφωνητικά);

 

Καλημέρα για άλλη μια φορά

 

εγώ που έχω 'ηδη άδεια από το 2008 πως θα δηλώσω το ακίνητο στο λογισμικό του τεε? αρχικά σαν αυθαιρετο με όλα τα τετραγωνικα κτλ και με την επιλογή

'έκδοση οικοδομικής άδειας' ??? και μετά ...πότε θα δηλώσω την υπαρξη άδειας? .....ποια είναι η διαδικασία για το λογισμικό ?

 

εχουν βγει πρόστιμα για την περιοδο 2003-2008 και απο την πολεοδομια το χαρτι γραφει πως μπορει να υπαχθει στο ν. 4014 και να πληρωθει μονο το παραβολο ....ποια η διαδικασια??

 

στο τεε με στελνουν στο υπεκα και στο υπεκα ...με παραπεμπουν στο τεε

 

βοηθεια ρε παιδια ..ελεος με τα γραφειοκρατικα ....και τους τρυπιους νόμους

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 11 αναφέρει πως καταβληθέντα ποσά προστιμών ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, συμψηφίζονται,ή τα ανείσπρακτα διαγράφονται, αφού ομως φυσικά προσφύγεις στον 4014 και καταβάλεις το ενιαίο ειδικό πρόστιμο.

 

Ακόμα κι αν έχεις βγάλει οικοδομική άδεια με το άρθρο 22, το πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί αφορά την μέχρι τότε ανέγερση και διατήρηση ,πριν την άδεια δηλαδή, Επομένως για την ίδια παράβαση (πριν βγάλεις την άδεια) πας με τον 4014, δηλώνεις τα τετραγωνικά σου και λες πληρώθηκε! Νομίζω πάντως πως σε καμία περίπτωση δε σου διαγράφουν παλαιότερο πρόστιμο που έχει βεβαιωθεί.Δυστυχώς

 

Μήπως όμως μπορείς να δηλώσεις "Προς έκδοση οικοδομικής άδειας" εννοώντας αυτή που έχεις βγάλει ήδη.........και να τη βγάλεις καθαρή με ένα 500αρικακι? Αυτό είναι το ερώτημα μου...

 

Υ.Γ.Ομοίως αναφέρεται και στην παρ.15 "Δικογραφίες που αφορούν αδικήματα, με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις, εφόσον επ’ αυτών δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη απόφαση, τίθενται στο αρχείο με πράξη του αρμοδίου Οργάνου μετά από αίτηση του ενδιαφερομένου και βεβαίωση της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας ότι, η αυθαίρετη κατασκευή δηλώθηκε και εξοφλήθηκε το ειδικό πρόστιμο κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου"

 

καλημέρα cv_p

 

λοιπόν αντιμετωπίζω ακριβώς την ίδια με εσένα περιπτωση όπου πελατης εβγαλε ο.α το 2008 και έχει να πληρώσει προστιμα ανεγερσης και διατηρησης αυθαιρετου για την περιοδο 2003-2008 που φτάνουν τις κάποιες χιλιαδες ευρω. η τελευται ειδοποίηση που του ηρθε έχει ξεκάθαρα την εξής υποσημείωση

 

Προς τον κάτοχο του ακινήτου "εαν το παρόν ακίντο υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4014 παρακαλώ ενημερώστε εγγράφος την αρμόδια υπηρεσία.....κτλ"

 

το ίδιο ακριβώς μου βεβαιώσανε και τηλεφωικά σε κάποιο τμήμα της πολεοδομίας με το οποίο επικοινώνησα τηλεφωνικά.....ειναι μόνο το 500 ρικό και καθαρίζουμε

 

βέβαια ο γολγοθας είνα το πως αυτη η περίπτωση θα δηλωθεί στο λογισμικό του τεε.....

 

αν βγάλεις άκρη ..θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις.....οπως και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το είδος των μελετών που χρειάζονται για έκδοση άδειας (4014 και πληρωμή παραβόλου μόνο, έκδοση ΟΑ εντός 3ετίας) νομιμοποίησης ενοικιαζόμενων δωματίων εκτός σχεδίου.

Πέραν από αποτύπωση αρχιτεκτονικών, πρέπει να γίνει μελέτη στατικών, ύδρευσης/αποχέτευσης και θερμομόνωσης (όχι ΚΕΝΑΚ, η αυθαιρεσία όπως και η υπέρβαση της άδειας έγινε το 1990)? Έχω ρωτήσει δύο πολεοδομίες, η μία λέει μόνο αποτύπωση αρχιτεκτονικών, η άλλη ζητάει και όλες τις υπόλοιπες μελέτες, σαν να γινόταν η μελέτη από την αρχή. Η πολεοδομία στην οποία υπάγεται το ακίνητο είναι "χαλαρή", το συμπέρασμά μου είναι ότι δεν ξέρει ακριβώς και τα θέλει όλα (!)..

 

Τέλος, οι χώροι όπως η reception, το εστιατόριο κλπ, λογίζονται (ως τμ) στην ίδια κατηγορία όπως στα ενοικιαζόμενα δωμάτια? Δεν βρήκα σε ποιο εδάφιο θα μπορούσαν να μπουν.

 

Υ.Γ. Και αν τελικά θέλει μελέτη στατικών, τί γίνεται με το τεύχος υπολογισμών σχετικά με διάμετρο και ποσότητα οπλισμού? Ή μήπως να αρχίσουμε να ξεφεύγουμε σε κόστος και να παίρνουμε δοκίμια ή ακτινογραφίες?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

παιδια το παραβολο εξαρταται απο τα μ2 της αυθαιρεσιας.ΟΧΙ 500αρικο

 

οκ....απλά 500ρικο ...είναι στην περιπτώση που αντιμετωπίζω .....κατά τα αλλα εξαρτάται όπως είπες απο τα μ2..

Link to comment
Share on other sites

martha το τελευταίο έγγραφο που έλαβε ο πελάτης από την πολεοδομία ανέφερε προς τον ιδιοκτήτη πως μπορεί να υπαχθεί στον 4014 και εφόν το κάνει θα πρέπει να ενημερώσει την αρμόδια υπηρεσία. οπότε είμαι καλυμένος στον αν μπορώ να υπαχθώ στο σύστημα....μένει να μάθω ...πως θα το εμφανίσω στο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

evaannn, δεν νομίζω πως έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου ο ν4014 διότι σήμερα το κτίριο δεν είναι αυθαίρετο. Άρα τι θα δηλώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.