Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α. 1 παράβαση για αλλαγή θέσης.

 

Β. Υπερβάσεις με τους σχετικούς συντελεστές για επιπλέον παραβάσεις (βάλε το νόμιμο περίγραμμα πάνω στο υλοποιημένο και δες τι περισσεύει) με μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη τα τετραγωνικά της άδειας (εφόσον το γεωτεμάχιο ως μη άρτιο - μη οικοδομήσιμο δεν έχει άλλα επιτρεπόμενα)

 

Γ. Στη θέση σου θα πρόσεχα και τι γίνεται με τις πλάγιες αποστάσεις από τα όρια του γεωτεμαχίου, λαμβάνοντας ως ελάχιστες αυτές της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Του πότε είναι η άδεια (του 70)? Αν είναι παλαιά, ίσως πρέπει να περιμένεις μην και τον πιάσει καμία από τις νέες ρυθμίσεις που ακούγονται.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πελάτης μου, σε προσφυγικό συνοικισμό σε οικόπεδο 200 μ2 που παραχωρήθηκε το 1961, έχτισε σπίτι 65 μ2 ισόγειο. Πριν από το 1983 έχτισε προσθήκη περίπου 55 μ2 που θέλει να ρυθμίσει με τον Ν. 4014.

Ο πελάτης μου είπε πως εκείνη την εποχή (αρχές 1960), τα σπίτια αυτά χτίζονταν χωρίς οικοδομική αδεια και άδεια εν πάσει περιπτώσει δεν υπάρχει. Πως γίνεται η ρύθμιση?

Πως μπορω να βρω τους όρους δόμησης εκείνης της εποχής σε προσφυγικούς συνοικισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και να ίσχυε αυτό, πέρασαν από τότε πόσοι νόμοι για αναστολή κατεδάφισης. Γιατί δεν εντάχθηκε σε κανένα νόμο. Νομίζω, χωρίς να έχω εικόνα της κατάστασης, ότι αν δεν υπάρχουν άδειες τα θεωρείς όλα αυθαίρετα βάζοντας τους αντίστοιχους συντελεστές παλαιότητας εφόσον αυτή αποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Του πότε είναι η άδεια (του 70)? Αν είναι παλαιά, ίσως πρέπει να περιμένεις μην και τον πιάσει καμία από τις νέες ρυθμίσεις που ακούγονται.

εχω μια τετοια περιπτωση,σε τι αφορα αυτο που λες? Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Η διαρροή για το νέο νόμο λέει ότι τα προ του 1975 κτίσματα θα είναι νομίμως υφιστάμενα.Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε, αλλά μάλλον κι εδώ θα μπλέξουμε.

Θα χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα έκδοση "άδειας νομιμοποίησης" με μάλλον ....απροσδιόριστο (σημαντικό) κόστος για τον ιδιοκτήτη, που σε τόσο παλιό ακίνητο θα ....φαντάζει απαγορευτικό και πιθανότατα να συμφέρει οικονομικά η ρύθμιση.... Ίδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.