Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Οι διαρροές πάντως λένε για όλα τα προ του 1975 ακίνητα που δεν έχουν άδεια ή έχει χαθεί ο φάκελλος της άδειας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τον νέο νόμο αλλάζει κάτι για τα πατάρια και τις αλλαγές χρήσης υπογείων ? Κάτι τέτοιο έχω ακούσει και δεν ολοκληρώνω μια σχετική περίπτωση που έχω.

Link to comment
Share on other sites

όπως φαινεται θα εναρμονισθει ο 4014 με τον ΝΟΚ

 

και τις διαταξεις του που αφορουν υπογεια, παταρια και σοφιτες...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτά αντί για ρύθμιση για 30 χρόνια θα νομιμοποιούνται.....

Κανένας όμως δεν μιλάει για τη διαδικασία νομιμοποίησης, η οποία και θα υποδεικνύει το συνολικό κόστος αυτής....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μάλλον δεν είμαι στο σωστό τόπικ, αλλά δεν ξέρω που αλλού να κάνω την ερώτηση και δεν βρίσκω και κάποια απάντηση στο ερώτημά μου, οπότε αν επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί, ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

 

Έχω υπόθεση με μία ηλικιωμένη που θέλει να τακτοποιήσει αυθαιρεσίες (για μεταβίβαση) και επειδή δεν μπορεί να πάει να υπογράψει ούτε για το γνήσιο της υπογραφής και γενικότερα δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, έχει εξουσιοδοτήσει μέσω συμβολαιογράφου την κόρη της να προβεί σε όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για το σκοπό αυτό.

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Στις υπεύθυνες δηλώσεις, στα στοιχεία βάζω αυτά της κόρης και από κάτω γράφω ότι "είμαι εξουσιοδοτημένη για το τάδε ακίνητο που ανήκει στη μητέρα μου τάδε κλπ κλπ" και ουσιαστικά θα πάρει γνήσιο υπογραφής της κόρης. Είμαι σωστός ή κάτι μου διαφεύγει ;

Link to comment
Share on other sites

το υπόγειο ήταν μισό απο τη κάλυψη του ισογείου στην άδεια και κατασκευάστηκε ίσο με το ισόγειο.

 

βάζουμε υπέρβαση κάλυψης???

Όχι, αφού βρίσκεται εντός της εγκεκριμένης κάλυψης του ισογείου-κτιρίου.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει εγκεκριμένη κάλυψη. έτσι σχεδιάστηκε να κατασκευαστεί. Στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης. μ' αυτή τη λογική εγκεκριμένη κάλυψη ορόφου, πάρε συντελεστή να 'χεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.