Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδερφε έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την υπέρβαση ύψους, και συγκεκριμένα:

1. Στο 11 αναφέρεις ότι Συντελεστή Υπέρβασης Ύψους υπολογίζουμε μόνο όταν υπερβαίνουμε το επιτρεπόμενο της περιοχής. Από τη Θ4 όμως προκύπτει (αν την διαβάζω σωστά) ότι υπολογίζουμε τον ΣΥΥ όταν υπερβαίνουμε το εγκεκριμένο ύψος της άδειας. Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής το χρησιμοποιούμε μόνο για να βρούμε το ποσοστό υπέρβασης (μικρότερο ή μεγαλύτερο του 20%). Σωστά;

2. Αν ισχύει το παραπάνω, τότε και τα 13-14 είναι λάθος και ουσιαστικά θα έπρεπε να μείνει μόνο το 13 αλλά αντί για "επιτρεπόμενο" να λέει "εγκεκριμένο ύψος άδειας".

3. Αντίστοιχα το 15 έρχεται σε αντίθεση με τη Θ4.

 

Για να θέσω και τη λογική του πράγματος (όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό σε ένα forum για τον 4014):

α. (Με Ο.Α.) Υπέρβαση ύψους υπολογίζουμε όταν έχουμε υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της άδειας.

β. (Χωρίς Ο.Α.) Υπέρβαση ύψους υπολογίζουμε όταν έχουμε υπέρβαση του επιτρεπόμενου της περιοχής του ακινήτου.

α & β. Για το ποσοστό ΥΥ παίρνουμε ως 100% το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Τα παραπάνω μου φαίνονται λογικά αφού είναι σε αντιστοιχία με τον τρόπο υπολογισμού και των υπόλοιπων υπερβάσεων (δόμησης, κάλυψης κτλ). Διαφορετικά δεν θα βάζαμε και ποσοστό ΥΔ αν είχαμε υπόλοιπο δόμησης.

γ. Παραμένει ως θέμα το τι γίνεται αν έχουμε αύξηση του ύψους σε κάποιο τμήμα του ακινήτου αλλά ΚΑΤΩ από το εγκεκριμένο ύψος της άδειας. Σε αυτή την περίπτωση ίσως έχει λογική αν έχουμε και ΥΔ να υπολογίσουμε μόνο αυτή, αν δεν έχουμε ΥΔ να κάνουμε αναλυτικό.

 

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για το topic και +1 κι από εμένα!

 

 

------edit------

Μόλις τώρα πρόσεξα και το 6!!!!!! Από που προκύπτει ότι βάζουμε και τα τμ της απόληξης;;;;;;;;;;;;; (διάβασα το σχετικό θέμα αλλά δεν πιστεύω ότι προκύπτει από κάπου ως ξεκάθαρη απάντηση...)

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ξαναρωτώ...μπορεί να έχει γίνει προσθήκη ορόφου το 81 χωρίς να έχει άδεια το ισόγειο ή από τη στιγμή που πέρασε όλα καλά;;

 

αν έχει οριζόντιες ιδιοκτησίες μας ενδιαφέρει μόνο ο όροφος ασχέτως εάν εδράζεται σε κατάστημα χωρίς άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Απορια...

Ηρθε η στιγμη να συνταξω διαγραμμα καλυψης για τις αυθαιρεσιες ενος διαμερισματος του 1965 που ρυθμισα και πουληθηκε...

Τοπογραφικο με ΕΓΣΑ εχω στα χερια μου, επειδη παει προς πωληση

Παρολα αυτα το περιγραμμα της κατοψης δε συμπιπτει σε αρκετα σημεια με το περιγραμμα του κτηριου που φαινεται στο τοπογραφικο....

Αλλες διαστασεις, αλλου τα σπασιματα κλπ....

Ασε που δε φαινεται να τηρουνται και οι πλαγιες αποστασεις...

 

Για το ΔΚ εγω ποιο περιγραμμα κτηριου θα χρησιμοποιησω?

Το περιγραμμα της κατοψης μου η το περιγραμμα που φαινεται στο τοπογραφικο...?

 

Ειναι τραγικο να χρειαζεται ΔΚ για αυθαιρεσιες ενος απο τα 7 πχ διαμερισματα του οροφου, οταν δεν ξερεις καν τι αυθαιρεσιες ενδεχομενως να εχουνε γινει στα υπολοιπα 6 διαμερισματα του οροφου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν να βγαίνουν τα προβλήματα με το ΔΚ.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι δεν το έχω αντιμετωπίσει ακόμα.

Αλλά θεωρώ πως δεν θα κάνεις κανονικό διάγραμμα κάλυψης αφού δεν έχεις στοιχεία για όλες τις ιδιοκτησίες.

Δεν ξέρω.. με έβαλες σε σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

Ως ΔΚ σκεφτομαι να δωσω το τοπογραφικο, μιας και εκανα τοπογραφικο για την αγοραπωλησια και οι διαφορες ως προς το περιγραμμα ειναι καποια λιγα εκατοστα προεκτασης...

Θα βγουνε πολλα ακομα.... Απλως ετυχε να θελω να τα τελειωνω νωριτερα για να μην ασχολουμαι το Μαρτιο με παλιες πληγες που εχουν κλεισει και μου προεκυψαν αυτες οι αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε δει την κορυφή του παγόβουνου μέχρι τώρα. Παρακολούθησα τη συζήτηση σήμερα και έγινε σχετική ερώτηση για το διάγραμμα κάλυψης και γενικά για αυτά που θα χρειαστεί να κάνουμε σε δεύτερη φάση. Στην ερώτηση απάντησε η Λεμπέση και ουσιαστικά είπε δε ξέρουμε ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εξοχικό να αποτελει κυρια και μοναδική κατοικία;

Συγκεκριμένα, αυθαίρετο 90τμ εκτος σχεδίου όπου οι γονεις προλαβαν και το μεταβιβασαν το αγροτεμάχιο στη κόρη (πλήρη κυριότητα).

Η κόρη δε έχει κάποιο άλλο ακίνητο στο όνομά της. Μπορεί να αποτελει κυρια και μοναδική κατοικία;

Στο Ε9 η κόρη δηλώνει μόνο το αγροτεμάχιο χωρίς το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Oταν ρυθμίζουμε χώρο με τον 4014/2011 πρεπει να ακυρωσουμε τη διαδικασία του 3843/2010 με καποια αίτηση;

Εννοώ σε περίπτωση που εχει πληρωθει μονο το παραβολο στον 3843

Link to comment
Share on other sites

Μια περίπτωση που χρήζει διευκρινίσεων!Έχω κατοικία πελάτη που είχε χτιστεί το 84 χωρίς οικοδομική άδεια σε οικόπεδο εκτός σχεδίου.Το οικόπεδο μπήκε στο σχέδιο και τώρα έχουμε τα εξής προβλήματα με τον 4014.Ένα τμήμα του είναι μέσα στο Δ,κάποια πλακόστρωτα είναι μέσα στην πρασιά,το σπίτι είναι λυώμενο και κάποιο κομμάτι του από τούβλα.Η ερώτηση είναι ΠΩΣ θα βγάλω οικοδομική άδεια εντος τριετίας σε αυτό το πράγμα???Και πώς θα τακτοποιήσω τα υπόλοιπα με τον 4014 αφού όταν επιλέγω ΧΩΡΙΣ O.A. στο σύστημα κλειδώνουν οι επιλογές??

Link to comment
Share on other sites

Oταν ρυθμίζουμε χώρο με τον 4014/2011 πρεπει να ακυρωσουμε τη διαδικασία του 3843/2010 με καποια αίτηση;

Εννοώ σε περίπτωση που εχει πληρωθει μονο το παραβολο στον 3843

 

Όχι η διαδικασία αν δεν έχει πληρωθεί κάποια δόση ακυρώνεται μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.