Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Όχι, ούτε τότε θα έβαζα.

Δεν βάζω τις ΕΕΜΚ ως άδειες (αφήστε τους μ@μ@κες να λένε ό,τι θέλουν).

Έχασα ένα πελάτη που είχε άδεια περίφραξης και ήθελε να βάλω ότι, το αυθαίρετο 150 τ.μ. είχε άδεια και έναν άλλο με άδεια πέργκολας και ήθελε τα 70 τ.μ. του αυθαιρέτου του να μπουν με άδεια (τον έπεισα αυτόν).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε όχι, εντάξει. Σε ΕΕΜΚ για περίφραξη ή για κάτι αντίστοιχο ούτε εγώ θα έβαζα. Ωστόσο, σε ΕΕΜΚ για κατασκευής στέγης και αλλαγή όψεων θα επέλεγα "με άδεια". Τώρα ... τι να πω... αν τελικά έρθει αυτή η περίπτωση, θα δείξει το μέλλον εάν έκανα καλά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ αφού στις Ε/Α λέει ότι οι ΕΕΜΚ θεωρούνται άδειες γιατί να μην το κάνεις έτσι? Και τον πελάτη συμφέρει και εσύ είσαι καλυμμένος ότι ακολούθησες την οδηγία (της καθαρίστριας) του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, εντάξει. Σε ΕΕΜΚ για περίφραξη ή για κάτι αντίστοιχο ούτε εγώ θα έβαζα. Ωστόσο, σε ΕΕΜΚ για κατασκευής στέγης και αλλαγή όψεων θα επέλεγα "με άδεια". Τώρα ... τι να πω... αν τελικά έρθει αυτή η περίπτωση, θα δείξει το μέλλον εάν έκανα καλά ή όχι.

 

Μπορείς να βγάλεις ΕΕΜΚ για κατασκευή στέγης;;; Δεν νομίζω, μόνο κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις επισκευή ή αντικατάσταση (διαφορετικά κανονική οικοδομική άδεια, την οποία σε αυθαίρετο δεν παίρνεις ποτέ).

 

 

ΙΑΣΟΝΑ αφού στις Ε/Α λέει ότι οι ΕΕΜΚ θεωρούνται άδειες γιατί να μην το κάνεις έτσι? Και τον πελάτη συμφέρει και εσύ είσαι καλυμμένος ότι ακολούθησες την οδηγία (της καθαρίστριας) του ΥΠΕΚΑ.

 

Το 99% των περιπτώσεων που μπορείς να βγάλεις ΕΕΜΚ αναφέρονται σε τέτοιες περιπτώσεις, που ένας επαγγελματίας μηχανικός, που σέβεται τις σπουδές του, την εμπειρία του, τους πελάτες του κ.λπ. δεν "ακολουθεί αυτή τη μ@λ@κί@ του ΥΠΕΚΑ.

 

Δεν είναι δυνατόν βρε παιδιά να υπάρχει μια ΕΕΜΚ για βαφή όψεων ή αντικατάσταση κουφωμάτων κι εγώ να βάλω ότι, π.χ. το διόροφο αυθαίρετο 250 τ.μ. έχει άδεια. Δεν μπορώ να τα βρω με τη συνείδησή μου.......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν κάποιο αυθαίρετο με τέτοιου είδους ΕΕΜΚ δηλωθεί "με άδεια" ή το λες με την έννοια ότι μια τέτοια ΕΕΜΚ δεν είναι λογικό να θεωρείται άδεια? Γιατί σίγουρα δεν είναι λογικό αλλά δεν είναι και καθόλου βέβαιο ότι ο 4014 βασίζεται σε συγκεκριμένη λογική οπότε αν οι "φωστήρες" αποφάσισαν ότι ΕΕΜΚ=άδεια (χωρίς να διευκρινίζεται τι είδους ΕΕΜΚ) τότε που μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για την σύνδεση με την Δεη Β.Χ ακόμη περιμένουμε? θα μας αναγκάσουνε να βαζουμε 1τ.μ Κ.Χ για να περνουμε ρέυμα για τα υπόλοιπα τ.μ.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν κάποιο αυθαίρετο με τέτοιου είδους ΕΕΜΚ δηλωθεί "με άδεια" ή το λες με την έννοια ότι μια τέτοια ΕΕΜΚ δεν είναι λογικό να θεωρείται άδεια? Γιατί σίγουρα δεν είναι λογικό αλλά δεν είναι και καθόλου βέβαιο ότι ο 4014 βασίζεται σε συγκεκριμένη λογική οπότε αν οι "φωστήρες" αποφάσισαν ότι ΕΕΜΚ=άδεια (χωρίς να διευκρινίζεται τι είδους ΕΕΜΚ) τότε που μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα?

 

Δεν ξέρω, αλλά φοβάμαι ότι, μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις στο μέλλον, γι' αυτό "κινούμαι" έτσι!

 

Καλημέρα, για την σύνδεση με την Δεη Β.Χ ακόμη περιμένουμε? θα μας αναγκάσουνε να βαζουμε 1τ.μ Κ.Χ για να περνουμε ρέυμα για τα υπόλοιπα τ.μ.....

 

Μάλλον δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σε μεζονέτα με ισόγεια πυλωτή που έκλεισε και έγινε αποθήκες και λεβητοστάσιο θα βαζατέ συντελεστή 0,5?

 

Φυσικά. Είναι Υ.Δ.Β.Χ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω το εξής θέμα:

η οικοδομικήγ άδεια εκδόθηκε το 97 εντός σχεδίου και δεν είχε γίνει έλεγχος φύτεευσης, κακώς. Κάνοντας, τα σχέδια, βλέπω ότι ο έλεγχος φύτευσης δεν ικανοποιείται. Στον ακάλυπτο χώρο, έχουν γίνει και ξεμπαζ'ωματα σε σχέση με την οικοδομική άδεια.

Η ερωτηση μου είναι η εξής, θα μπορούσα να θεωρήσω μία παράβαση την διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου (ξεμπαζωμα & πλακόστρωση σε βάρος του υποχρεωτικού χώρου φύτευσης) και να έβγαζα μία λοιπή παράβαση 500Ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.