Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αν υπάρχει σύσταση οριζοντίου και η σκάλα είνια κοινόχρηστη δεν ασχολείσαι.

Αν δεν έχεις σύσταση ασχολείσαι με το σύνολο του ακινήτου και φυσικά και με τη σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχει σύσταση οριζοντίου και η σκάλα είνια κοινόχρηστη δεν ασχολείσαι.

Αν δεν έχεις σύσταση ασχολείσαι με το σύνολο του ακινήτου και φυσικά και με τη σκάλα.

 

Υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις γιατί η ύπαρξη της σύστασης με απαλλάσσει της υποχρέωσης να ασχοληθώ με τον κοινόχρηστο χώρο ειδικά από την στιγμή που τον χρησιμοποιώ για την πρόσβαση στο διαμέρισμα μου και αφού εκεί βρίσκεται και ο λέβητας μου?

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάποτε θα χρειαστεί να δώσω βεβαίωση καθώς ο ιδιοκτήτης είναι εργολάβος και το έχει προς πώληση...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω δυο περιπτώσεις που βρίσκονται στο ίδιο κτίριο.

Το κτίριο αποτελείται από το υπόγειο, ισόγειο, τον πρώτο όροφο και το δώμα. Ο πρώτος όροφος και το δώμα ανήκουν σε έναν ιδιόκτητη (Α). Ενώ το ισόγειο και το υπόγειο στον δεύτερο ιδιοκτήτη (Β).

Οι υπερβάσεις του ιδιοκτήτη Α είναι ότι τον πρώτο όροφο και το δώμα τα έκανε μια μεζονέτα, δημιουργώντας αυθαίρετη κατοικία στο δώμα και κατασκευάζοντας μπαλκόνια και στους δυο ορόφους που δεν υπήρχαν. Για εσωτερική σκάλα χρησιμοποιούν την κοινόχρηστη.

Οι υπερβάσεις του ιδιόκτητη Β είναι ότι το μισό υπόγειο το έκανε κατοικία και το ξεμπάζωσε και ταυτόχρονα κάλυψε και ένα κομμάτι 90% από τον ακάλυπτο.

Ο φάκελος των σχεδίων στην πολεοδομία είναι ελλιπής, οπότε δεν έχω και όλα τα στοιχεία για να τσεκάρω την άδεια.

Η ερώτηση μου είναι οι εξής:

Ο ιδιοκτήτης Α θέλει να τακτοποίηση μόνο το δώμα και τα μπαλκόνια του δώματος και όχι του πρώτου ορόφου. Θα έχω κάποιο θέμα αν αργότερα μου ζητηθεί βεβαίωση? Θεωρώ ότι μπορώ να βγάλω βεβαίωση μόνο για το δώμα? Η θα πιαστεί σαν μια κατοικια? Ως προς την κοινόχρηστη σκάλα μπορώ να κάνω κάτι.?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

alexdam

 

δεν ασχολείσαι με τα κοινόχρηστα (άσχετα αν αυτά εξυπηρετούν και σένα) -αυτό λέει ο 4014-όχι ότι δεν μπορείς αλλά αν ασχοληθείς θές συν/ση συν/τών

υ.γ καλά θα κάνεις αν τους τακ/σεις και τα κοιν/στα-για να τελειώνουν χωρίς εκκρεμότητες

 

martidis

γιατί αναφέρεσαι στην δυνατότητα εκδ βεβ/σης δώματος;

ο πελάτης σου δεν θα πουλήσει όλη την μεζονέτα αλλά μόνο το δώμα;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

alexdam

 

δεν ασχολείσαι με τα κοινόχρηστα (άσχετα αν αυτά εξυπηρετούν και σένα) -αυτό λέει ο 4014-όχι ότι δεν μπορείς αλλά αν ασχοληθείς θές συν/ση συν/τών

υ.γ καλά θα κάνεις αν τους τακ/σεις και τα κοιν/στα-για να τελειώνουν χωρίς εκκρεμότητες

 

 

 

Γι αυτό ακριβώς επιμένω... Δε βγαίνει άκρη με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες και θα μείνει το αυθαίρετο κλιμακοστάσιο ατακτοποίητο...

Βεβαίωση μη αυθαιρεσιών θα μπορώ να δώσω για ενδεχόμενη μεταβίβαση του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς επιμένω... Δε βγαίνει άκρη με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες και θα μείνει το αυθαίρετο κλιμακοστάσιο ατακτοποίητο...

Βεβαίωση μη αυθαιρεσιών θα μπορώ να δώσω για ενδεχόμενη μεταβίβαση του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει?

Στη βεβαίωση εξαιρούνται οι κοινόχρηστοι χώροι (το λέει ο νόμος) άρα δίνεις κανονικά για το διαμέρισμα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...τα σπιτακια κηπου (3.20 χ 3.20 χ 2.05 υψος) που συναρμολογουνται επι τοπου και εδραζονται σε πατωμα απο σκυροδεμα (σαν αυτα που πουλαει το praktiker) ρυθμιζονται ? ξερει κανεις?

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην ρυθμίζονται;

αποτελούν κατασκευή (δες προς επιβεβαίωση το ΓΟΚ)

αν μετακινείται ή ρυμουλκείται ....κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...τα σπιτακια κηπου (3.20 χ 3.20 χ 2.05 υψος) που συναρμολογουνται επι τοπου και εδραζονται σε πατωμα απο σκυροδεμα (σαν αυτα που πουλαει το praktiker) ρυθμιζονται ? ξερει κανεις?

 

Μιλάς για >9 τμ !!! Εγώ λέμε ότι έχουμε τακτοποιήσει 5 τμ !!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.