Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Για να πάρω και μία δεύτερη γνώμη για μία περίπτωση που μου έτυχε!

 

Μονοκατοικία 2όροφη, στην άδεια φαίνεται το ισόγειο γεωργ. αποθήκη και ο 1ος κατοικία.

Οι 2 επιφάνειες επικοινωνούν με εξωτερική σκάλα, που στην άδεια φαίνεται μεταλλική και δεν μέτρησε στην κάλυψη.

Γράφει συγκεκριμένα στο διάγραμμα κάλυψης:

Η ανοιχτή κλίμακα δεν προσμετρά στην κάλυψη κ τον ΣΔ - άρθρο 14 ΓΟΚ/85

Το οποίο όμως ο ελεγκτής το έχει πατήσει Χ από πάνω...

Η σκάλα έχει γίνει όμως χτιστή και από κάτω της έχει τοποθετηθεί ο λέβητας πετρελαίου της κατοικίας.

 

1) Το ισόγειο που έγινε κατοικία πάει ΥΔΚΧ και αλλαγή χρήσης (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους)

2) Την αποθήκη/λεβητοστάσιο κάτω από τη σκάλα την βάζω ΥΔΒΧ βάσει των τετραγωνικών της σκάλας;

3) Στον υπαίθριο χώρο της κατοικίας κτίστηκε και σταθερή κεραμοσκεπή σε ξύλινες δοκούς (σαν barbeque δλδ με τραπέζι από κάτω). Αυτό πάει 1 λοιπή παράβαση, 500€.

 

Σωστός σε όλα ή κάνω κάπου κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το (2) έχω τις επιφυλάξεις μου... αν κι εγώ έτσι θα το έκανα... Πρέπει να σκεφτείς όμως ότι και η βοηθητική χρήση έχει μια απαίτηση ύψους... Οπότε αν μιλάς για χώρο 1,70 ύψος τί ΥΔΒΧ βάζεις... δεν αποτελεί καν χώρο!

 

Οσο για τη τάση του να αφαιρούνται οι τοίχοι ως νόμιμοι, το βρίσκο υπερβολή... Αφού χώρο τακτοποιείς, αυτός έχει τοίχους και με τοίχους πιθανώς θα μεταβιβαστεί... Θα "χαθούμε στη μετάφραση" στο τέλος... όταν π.χ. θέλει μετά να μεταβιβάσει κάποιος... Εγώ κοιτάω να απλοποιώ τα πράγματα, ίσως είμαι λίγο λάθος, τί να πώ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο κάνω,για αυτούς τους λόγους. Επειδή ήδη προέκυψε πρόβλημα, και άντε να εξηγείς στους συμβολαιογράφους.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω και μία δεύτερη γνώμη για μία περίπτωση που μου έτυχε!

 

Μονοκατοικία 2όροφη, στην άδεια φαίνεται το ισόγειο γεωργ. αποθήκη και ο 1ος κατοικία.

Οι 2 επιφάνειες επικοινωνούν με εξωτερική σκάλα, που στην άδεια φαίνεται μεταλλική και δεν μέτρησε στην κάλυψη.

Γράφει συγκεκριμένα στο διάγραμμα κάλυψης:

Παράθεση

 

Η ανοιχτή κλίμακα δεν προσμετρά στην κάλυψη κ τον ΣΔ - άρθρο 14 ΓΟΚ/85

 

Το οποίο όμως ο ελεγκτής το έχει πατήσει Χ από πάνω...

Η σκάλα έχει γίνει όμως χτιστή και από κάτω της έχει τοποθετηθεί ο λέβητας πετρελαίου της κατοικίας.

 

1) Το ισόγειο που έγινε κατοικία πάει ΥΔΚΧ και αλλαγή χρήσης (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους)

2) Την αποθήκη/λεβητοστάσιο κάτω από τη σκάλα την βάζω ΥΔΒΧ βάσει των τετραγωνικών της σκάλας;

3) Στον υπαίθριο χώρο της κατοικίας κτίστηκε και σταθερή κεραμοσκεπή σε ξύλινες δοκούς (σαν barbeque δλδ με τραπέζι από κάτω). Αυτό πάει 1 λοιπή παράβαση, 500€.

 

Σωστός σε όλα ή κάνω κάπου κάποιο λάθος;

 

H μελέτη έγινε με τις διατάξεις για χαμηλά κτίρια αφού αναφέρεις το άρθρο 14 ΓΟΚ 85. Οι ανοιχτές κλίμακες κύριας ή βοηθητικής χρήσης δεν προσμετρούσαν στο Σ.Δ. Δεν αναφέρεται κάπου ότι δεν προσμετρούν και στη κάλυψη. Μάλλον γι αυτό το έσβησε ο ελεγκτής της πολεοδομίας. Κάνε έναν έλεγχο κάλυψης από το δ. κάλυψης να διαπιστώσεις αν υπάρχει η διαφορά.

Για το 2ο ερώτημα νομίζω πως στο ν. 4014 σε πολλά σημεία δεν υπάρχει καμία ταύτιση με πολεοδομικούς ή κτιριοδομικούς κανονισμούς.

Τακτοποιείς κανονικά το χώρο κάτω από τη σκάλα παίρνοντας το μειωτικό συντελεστη 0.50 [ (Β΄27): Εφαρµόζεται µειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο,πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο µε βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος) ]

Μια άλλη αντιμετώπιση θα ήταν το τμήμα της σκάλας που έχει ύψος πάνω από 2.μ να το τακτοποιήσεις ως Β.Χ και το υπόλοιπο ως μια λοιπή παράβαση. Προσωπικά θα επέλεγα όλο ως Υ.Δ. Β.Χ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώντας μόνο το χώρο κάτω από τη σκάλα ως ΥΔΒΧ, είσαι βέβαιος ότι, τακτοποιεί ταυτοχρόνως και την αυθαίρετη σκάλα;;;;;

Μήπως πιό ορθό είναι να τακτοποιήσει τη σκάλα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ και την αποθήκη κάτω από αυτή ως ΥΔΒΧ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεμα, εχει εκδοθει οικοδομικη αδεια ισογειος με υπογειο . Ηοικοδομη εχει γινει μετις διαστασεις που προβλεπεται στην αδεια αλλα λογω υπαρξης τοιχου παλιας οικοδομης που δεν μπορουσε να καταδαφιστει μετακινηθηκε η οικοδομη προς το πλαγιο οριο . τι θα υπολογισω κατα την γνωμη σας τα μ2 του τοιχου ως υπερβαση δομησης και καλυψης και θα βαλλω και εντος Δ?

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώντας μόνο το χώρο κάτω από τη σκάλα ως ΥΔΒΧ, είσαι βέβαιος ότι, τακτοποιεί ταυτοχρόνως και την αυθαίρετη σκάλα;;;;;

Μήπως πιό ορθό είναι να τακτοποιήσει τη σκάλα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ και την αποθήκη κάτω από αυτή ως ΥΔΒΧ;;;;;

 

Από ότι κατάλαβα η σκάλα εμφανιζόταν στη μελέτη ως μεταλλική και στη πράξη έγινε από μπετόν. Άρα, αν θέλει να είναι τυπικός μπορεί να δώσει μια λοιπή παράβαση για το λόγο αυτό και να τακτοποιήσει κανονικά το χώρο κάτω από αυτή ως υπέρβαση δόμησης.

Υπέρβαση κάλυψης για το χώρο κάτω από τη σκάλα δεν θα έχει, γιατί σύμφωνα με τις διατάξεις των χαμηλών κτιρίων οι ανοιχτές κλίμακες προσμετρούσαν στο ΣΚ και δεν προσμετρούσαν στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς θα το ρύθμιζα όπως προανέφερα!

 

Έγραψα την απάντηση και για έναν ακόμα λόγο, που πρέπει να προβληματίσει το συνάδελφο. Π.χ. "προβολή σκάλας" 8 τ.μ., "κλειστός χώρος κάτω από τη σκάλα" 5 τ.μ. ........

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τον νέο Νομο για τα αυθαίρετα ? Στην τηλεόραση είπαν ότι προωθείται στη Βουλή, θα έχει δύο κατηγορίες: προ 1975 και μετά, μεχρι 2011. Δηλαδή ανατροπή του 4014 ?

Link to comment
Share on other sites

Ψήνεται...... Θ' αλλάξει ο Μανωλιός και θα βάλει τα ρούχα του αλλιώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.