Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια περίπτωση πισίνας, που είναι κοινόχρηστη: ανήκει σε ένα συγκρότημα 10 κατοικιών στην Κηφισιά. Δεν υπήρχε στα σχέδια και οι ιδιοκτήτες θέλουν τακτοποίηση. Πώς στην ευχή τακτοποιείς μια πισίνα που είναι κοινόχρηστη;

(Για να μη πω και για κοινόχρηστους χώρους κλειστούς που επίσης δεν υπάρχουν στην άδεια και θέλουν να τακτοποιήσουν...ας πούμε ότι εκεί μπορώ να τους πω ότι δεν κινδυνεύουν οι ιδιοκτησίες τους).

Anyone?

 

Που υπάρχει το πρόβλημα; Ενιαίο δεν είναι το "οικόπεδο", ενιαία η άδεια για το συγκρότημα...

Μία δήλωση, όλοι οι ιδιοκτήτες, το εμβαδόν της Χ 80 ευρώ και τελείωσες....

Link to comment
Share on other sites

Να και μια απορία που δε συνάντησα σε΄όλο το thread...περίπτωση πισίνας για την οποία εκδόθηκε νομιμότατη οικοδομική άδεια, στην κατασκευή όμως το εμβαδόν μειώθηκε (εννοείται ότι άλλαξε και το περίγραμμα), πως μπορεί να αντιμετωπιστεί?! Εμένα το μυαλό μου πάει στις "λοιπές παραβάσεις"...είμαι λάθος?!

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει το πρόβλημα; Ενιαίο δεν είναι το "οικόπεδο", ενιαία η άδεια για το συγκρότημα...

Μία δήλωση, όλοι οι ιδιοκτήτες, το εμβαδόν της Χ 80 ευρώ και τελείωσες....

 

Δε μου έχει τύχει να τακτοποιήσω ποτέ κάτι που είναι κοινόχρηστο. Βάζω 10 ιδιοκτήτες, με τί ποσοστά συνιδιοκτησίας; ανάλογα με τα χιλιοστά που έχουν τα ακίνητά τους; και το πρόστιμο σε ποιανού το όνομα να βγει (άλλο να είναι 2-3 συνιδιοκτήτες ενός ακινήτου, εκεί είναι αντιληπτό);

Έχω στείλει φαξ στο ΤΕΕ αναμένω διευκρίνιση...

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις όλους τους ιδιοκτήτες με το ποσοστό που έχει ο καθένας στο οικόπεδο (πίνακας κατανομής χιλιοστών).

Το πρόστιμο αφορά σε όλους.

Συνεργάζονται και το εξοφλούν ο καθένας αναλόγως με το ποσοστό του.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα απορία: Σε περίπτωση που υπάρχει πισίνα στην Ο.Α., η οποία είναι κατά την άδεια 26,00 τ.μ. Πραγματοποιούμενα τετραγωνικά, 49,00, δηλαδή ουσιαστικά τα 26 είναι νόμιμα ενώ τα 23 αυθαίρετα. Με τον υπολογισμό προστίμου τι γίνεται? Το υπολογίζω για 23 τ.μ. και με το μειωτικό συντελεστή -αφού είναι η παράβαση κάτω των 35,00 τ.μ-??? Η το υπολογίζω για τα 49,00 (>35,00 τ.μ.) ? Προφανέστατα μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά του προστίμου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

 

Έχω την εξής απορία: θα μπορούσα να τακτοποιήσω την εξωτερική πισίνα που βρίσκεται στο οικόπεδο μιας κατοικίας χωρίς να κάνω αυτοψία στην κατοικία;

Λογικά δεν ταιριάζει αλλά επειδή μπορεί να βγει ΟΑ χωριστά για την πισίνα ρωτάω μήπως μπορεί να τακτοποιηθεί ως μεμονωμένη αυθαιρεσία..

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά παρακαλώ ας μου απαντήσει..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να δηλώσεις μόνο την πισίνα και να τη ρυθμίσεις.

Η βεβαίωση όμως περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών στη συγκεκριμένη "ιδιοκτησία" ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΠΟΤΕ!!!

Για τον απλούστατο λόγο ότι, μπορεί να υπάρχουν αυθαιρεσίες και στο ακίνητο.

Από την άλλη φέρεις πάντα (και ες αεί) την ευθύνη των σχεδίων - εγγράφων που θα υποβάλλεις στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.