Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία?


Recommended Posts

Oι σχεσεις υπολογισμου των προστιμων ειναι γραμμκες..

Ειτε κανεις 50 αιτησεις, ειτε 1 ειναι το ιδιο πραγμα...

 

Το θεμα ειναι στην καταβολη των παραβολων που ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ απο το προστιμο (το κρατος δεν χανει τιποτα...)

Και φυσικα στην αμοιβη του μηχανικου...

 

Συμφωνώ απολύτως,αλλά συνάδελφε δε νομίζεις οτι είναι σημαντικό για τον πελάτη να γνωρίζει τι αμοιβές και τι παράβολα θα πληρώσει άμεσα? Το γνωρίζω οτι το πρόστιμο σαν μέγεθος δεν θα μεταβληθεί,όως θα μεταβληθούν τόσο οι αμοιβές όσο και τα παράβολα.Άλλο να πληρώσει 2000 Ευρώ χονδρικά αμοιβή και άλλο 6000....Ρωτάω γιατί έχω πελάτες που τους καθυστερώ καθώς δεν γνωρίζω τι αμοιβή να ζητήσω...κατανοείς λοιπόν το πρόβλημα που υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα-ερωτημα με τον συναδελφο Alsterwasser και Letom.

Ακομα απαντηση δεν εχω βρει ειδικα οσον αφορα τις αμοιβες.

Στο ΤΕΕ που πηγα και ρωτησα μου ειπαν απλα να περιμενω διευκρινιστικες απαντησεις. Δεν ηξεραν...

Link to comment
Share on other sites

5. Σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο τμήμα κτιρίου, που μπορεί και έχει επιλεγεί από τον ιδιοκτήτη να νομιμοποιηθεί με αναθεώρηση της ισχύουσας άδειας (αρθ. 26, παρ. 2) και αυθαίρετο τμήμα, που μπορεί να δηλωθεί με το άρθρο 24, του ν. 4014. Θα υποβληθούν δύο δηλώσεις με 2 παράβολα ή μία δήλωση με 1 παράβολο, στην οποία θα διαχωρίζονται τα τμήματα που νομιμοποιούνται από τα τμήματα που είναι αυθαίρετα;

Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία και παράβολο που αντιστοιχεί στο σύνολο της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών, σύμφωνα με την παρ. 2γ, του άρθρου 24, του νόμου. Στη συνέχεια υπολογίζεται το πρόστιμο του τμήματος που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχεται εκ των προτέρων η δυνατότητα υπαγωγής της αυθαίρετης κατασκευής στις διατάξεις του άρθρου 22, του ν. 1577/85.

 

Και μενα δεν μαρεσει, αλλα εγω καταλαβαινω ανα αυτοτελη λειτουργικα ιδιοκτησια, αυτο που δεν μας συμφερει. (τους ιδιοκτητες δλδ)

Αναφερθηκε πολλακις και σε σεμιναριο χθες στο ΤΕΕΤΔΚ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κατι τετοιο καταλαβαινω αλλα δε θελω να το πιστεψω. Εαν πω στον ιδιοκτητη οτι π.χ για 2000 πρεπει να δωσει 6000 θα βαλει τα ποδια στον ωμο και θα τρεχει...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχω δίκαιο και να φταίει η ώρα που δεν κατάλαβα καλά....

 

Σε 1 οικόπεδο, ο κυρ Ηλίας έχει 1 κατοικία πχ 80 τ.μ. που ζει η οικογένειά του και μέσα στο ίδιο οικόπεδο πάλι έχει και ένα σπιτάκι πχ 40 τ.μ. που μένει η φουκαριάρα η μάνα του. ΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ στον κυρ Ηλία!!!

 

Πρέπει ο κυρ Ηλίας να κάνει 2 δηλώσεις???? Δηλαδή (μιας και το πρόστιμο είναι ΙΔΙΟ τελικά) πρέπει να με πληρώσει και 2 φορές???

 

Α ρε κυρ Ηλία... στη φουκαριάρα τη μάνα σου το είπες???

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να ανακατέψω λίγο ακόμα την τράπουλα? Λέει στην Ε2:

Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή που αναλογεί στη συνολική υπέρβαση δόμησης ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία.
Το "αναλογεί" δεν πάει μόνο στην "αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία" αλλά και στην "υπέρβαση δόμησης". Τι εννοώ: Ότι το ποσοστό της υπέρβασης δεν θα το υπολογίσουμε βάσει του επιτρεπτού της οικοδομής αλλά του επιτρεπτού που αναλογεί στην αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία!

Πχ. πολυκατοικία με επιτρεπτή δόμηση 500τμ και με ορόφοδιαμερίσματα των 100τμ. Μας ζητάνε να τακτοποιήσουμε αυθαιρεσία σε ένα διαμέρισμα όπου ας πούμε έχουν κλείσει ΗΧ συνολικής επιφάνειας 55τμ. Μέχρι τώρα θα μετρούσαμε το ποσοστό της υπέρβασης ως εξής: 55/500=11% (άρα <50%). Αν όμως πάμε την υπέρβαση αναλογικά της επιτρεπόμενης δόμησης της αυτοτελούς ιδιοκτησίας (100τμ) τότε έχουμε ποσοστό 55/100=55% (άρα>50%). Σίγουρα αυτός ο υπολογισμός είναι δυσμενέστερος για τον πελάτη ΟΜΩΣ μάλλον τελικά είναι πιο δίκαιος αφού έτσι σε πολυόροφες οικοδομές με υπόλοιπο δόμησης, δεν θα μπορεί κάποιος σε ένα διαμέρισμα να "φάει" από το υπόλοιπο όλης της πολυκατοικίας! Έχουμε συζητήσει το πρόβλημα που προκύπτει όταν σε πολυκατοικία με υπόλοιπο πχ 20τμ, βρεθούν 2 διαμερίσματα να έχουν κλείσει ΗΧ 20τμ το κάθε διαμέρισμα. Εκεί τι θα ίσχυε? Όποιος προλάβει και δηλώσει πρώτος θα βγάλει άδεια νομιμοποίησης "τρώγοντας" το υπόλοιπο των 20τμ της οικοδομής και ο δεύτερος θα κληθεί να πληρώσει πρόστιμο υπέρβασης επειδή έκανε δήλωση μια μέρα αργότερα? Αδικία η οποία ξεπερνιέται αν μοιράσουμε το υπόλοιπο των 20τμ ανά αυτοτελή κατοικία οπότε και ο καθένας πληρώνει ανάλογα με αυτό που του αναλογεί. Πχ 5-όροφη οικοδομήμε υπόλοιπο 20τμ σημαίνει 4τμ υπόλοιπο ανά οροφοδιαμερισμα (=αυτοτελής κατοικία). Όποιος κλείσει μέχρι 4τμ τα νομιμοποιεί εντός 3ετίας, όποιος κλείσει παραπάνω πάει με πρόστιμο για υπέρβαση της δόμησης που του αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πλησιάσει πελάτης έτσι....

 

Σε οικόπεδο που υπάρχει κτίριο κατοικίας με άδεια (του κυρ Ηλία) με υπέρβαση δόμησης, υπάρχει και αυθαίρετη αποθήκη (για τα εργαλεία και τα πράγματα του κυρ Ηλία, πάντα) χωρίς άδεια.

Μέχρι τώρα θεωρούσα, για τον υπολογισμό του προστίμου, ότι η αποθήκη έχει άδεια και πρόσθετα ένα ακόμη φύλλο καταγραφής!!!

 

Πλέον πρέπει να κάνω 2 δηλώσεις???

 

Δηλαδή, πρέπει να πληρώσει (ο κυρ Ηλίας) το μηχανικό δύο φορές και το συνολικό πρόστιμο της οικίας και της αποθήκης μεγαλύτερο, λόγω των δύο παραβόλων???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε στο πνεύμα του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ νόμου.

 

Πάμε λοιπόν στον κυρ Ηλία. (την τύχη μου κεριά και λιβάνια!!!!!)

Κατά τη γνώμη μου, και με βάση το πάντα το πνεύμα του νόμου, η ιδιοκτησία είναι μία (αυτή του κυρ Ηλία και ο μπακλαβάς γωνία) που έχει μέσα δύο "αυτοτελείς λειτουργικά" ιδιοκτησίες (μία για το σπίτι του και μία για την αποθήκη του).

 

Αρα μία δήλωση με τα ανάλογα φύλλα καταγραφής για κάθε μία απο τις "λειτουργικά αυτοτελείς" ιδιοκτησίες.

 

Και φυσικά θα πληρωθεί ο μηχανικός ΜΙΑ φορά. Μην τον ξεσκίσουμε τον κυρ Ηλία. Δεν φτάνει που είναι και παντρεμένος!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχω δίκαιο και να φταίει η ώρα που δεν κατάλαβα καλά....

 

Σε 1 οικόπεδο, ο κυρ Ηλίας έχει 1 κατοικία πχ 80 τ.μ. που ζει η οικογένειά του και μέσα στο ίδιο οικόπεδο πάλι έχει και ένα σπιτάκι πχ 40 τ.μ. που μένει η φουκαριάρα η μάνα του. ΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ στον κυρ Ηλία!!!

 

Πρέπει ο κυρ Ηλίας να κάνει 2 δηλώσεις???? Δηλαδή (μιας και το πρόστιμο είναι ΙΔΙΟ τελικά) πρέπει να με πληρώσει και 2 φορές???

 

Α ρε κυρ Ηλία... στη φουκαριάρα τη μάνα σου το είπες???

Η μόνη λύση για τον κυρ-Ηλία:

http://www.youtube.com/watch?v=Ru1KO9anqQc&feature=related

:grin:

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.