Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Σχετικα με την τακτοποιηση Αυθαιρετης Πυλωτης η Λεμπεση γραφει οτι: ( υπολογιζεται με επιφανεια και ως ΒΧ, και οχι με την Δ'6 με αναλυτικο ).

 

Δεν εχω βρει ακομα για ποιο λογο ειναι ετσι κατηγορηματικη στον μη υπολογισμο της αυθαιρετης πυλωτης με αναλυτικο.

Στην περιπτωση μου προκειται για αυθαιρετη προσθηκη πυλωτης, ανοικτη και απο τις 4 πλευρες.

Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο για αυθαίρετη κατασκευή πυλωτής υπολογίζεται ως ΥΔΒΧ, κυρίως διότι πρόκειται για κατασκευή ή εγκατάσταση που λόγω της φύσης της αντιστοιχεί σε "επιφάνεια χώρου".

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ γω κάτι...

 

Έχουμε στον ακάλυπτο μιας οικοδομής κάποια στέγαστρα. Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης όπως και αρκετός ελεύθερος χώρος ώστε να χτιστεί ένα ακόμη κτήριο στο οικόπεδο.

Αν τακτοποιηθούν τα στέγαστρα (με αναλυτικό απ'ότι κατάλαβα) μετά, όταν θα θελήσουν να χτίσουν και δίπλα ένα κτήριο, θα έχουν λιγότερο υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης λόγω της τακτοποίησης των στεγάστρων;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την κάλυψη, θα έχουν λιγότερη. Νομίζω ότι η δόμηση δεν θα επηρεαστεί επειδή τα στέγαστρα δεν προσμετράνε σε αυτήν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Η/Υ που έχει κλειστεί πως τακτοποιείται με το Ν.4014? ως υπέρβαση δόμησης? και εάν ναι, ως βοηθητικός ή ως κύριος χώρος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα την αποψη μας με το πως δηλώνονται όταν σε μια ιδιοκτησία έχουμε ταυτόχρονα και υπέρβαση ΗΧ, και υπέρβαση εξώστη και υπέρβαση υπαιθριου χωρου (βεράντας). Πιστεύετε οτι μπορούμε να δηλώσουμε μια παραβαση "ανοιχτων χώρων" κατ 13 (εφοσον ο συνολικός προυπολογισμός ειναι μεχρι 5000);

ή παραείναι βολική η σκέψη μου και θα πρέπει να δηλωθούν ως δυο κατηγορίες ανοιχτων χώρων (στεγασμένων και μη);

Link to comment
Share on other sites

αν ο ΗΧ υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ποσοστο θα τον υπολόγιζα ως ΥΔ.ΒΧ. Ανάλογα τη θέση του θα εξέταζα αν υπάρχει ταυτόχρονη υπέρβαση σε κάλυψη, Δ και ύψος. Για τον επιπλέον εξώστη, αν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ποσοστό, ως ΥΔ ΒΧ και εξέταση για υπέρβαση Δ. Ο επιπλέον υπαίθριος χώρος πώς προέκυψε; Κατασκευάστηκε κλειστή επιφάνεια μικρότερη από αυτή των εγκεκριμένων σχεδίων;

Link to comment
Share on other sites

robin

διευκρίνισε σε παρακαλώ εαν πρόκειται για

χώρους οι οποίοι με βάση τα σχέδια ήταν ΗΧ, εξωσ και υπαιθ και πλέον έχουν κλείσει

ή για

ανοικτούς χώρους σε συνέχεια εγκεκριμένων ΗΧ, εξωσ και υπαιθ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.