Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


Recommended Posts

Όχι, δεν το περνάς στο βιβλίο. Μπαίνει στο κατάλληλο κουτάκι του Ε1 στους παρακρατούμενους φόρους. Η φωτοτυπία του διπλοτύπου είναι πλεονασμός. Αρκεί το αντίγραφο της δήλωσης με στρογγυλή σφραγίδα. Είναι δεδομένο πως έχει πληρωθεί το ΦΕΜ δήλωσης που έχει στρογγυλή.

Εχει ειπωθει πολλακις οτι δεν βαζουν ολες οι ΔΟΥ στρογγυλη σε ΦΕΜ...

Στη Θεσσαλονικη, απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, καμια ΔΟΥ δεν βαζει στρογγυλη σε ΦΕΜ, δεχεται 2 αντιγραφα, κραταει το ενα και σου επιστρεφει το αλλο για να το καταθεσεις στο φακελο της Πολεοδομιας.

 

Πλεονασμος δεν ειναι για μενα να βγαλεις φωτοτυπια και το διπλοτυπο, μιας και φαινεται ο αριθμος του μεν πανω στο ΦΕΜ αλλα το ΦΕΜ δεν εχει αποδεικτικο πληρωμης...

 

Μπορουν, θα με πεις, να κανουν ταυτοποιηση απο το ΦΕΜ με τον αριθμο διπλοτυπου αλλα, τρεχα γυρευε τωρα...

 

Εγω προσωπικα κραταω φωτοτυπια εκτος του ΦΕΜ και το διπλοτυπο για να ειμαι καλυμμενος εν πασει περιπτωσει

Link to comment
Share on other sites

tpanag : Σου βάζουν όμως στρογγυλή σφραγίδα? ης.

 

Αυτό δεν είπα; Όχι μόνο (δέχονται να) βάζουν, αλλά μου το υπενθυμίζουν (να πάω στη γραμματεία γιατί εκεί είναι η στρογγυλή) κάθε φορά και μάλιστα επίμονα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είπα; Όχι μόνο (δέχονται να) βάζουν, αλλά μου το υπενθυμίζουν (να πάω στη γραμματεία γιατί εκεί είναι η στρογγυλή) κάθε φορά και μάλιστα επίμονα.

 

Αλλοι νομοι μαλλον θα ισχυουν στην Αθηνα και αλλοι εδω πανω...:P

Δεν υπηρχε ατομο που να του ειπα για στρογγυλη σε ΦΕΜ και να μη με κοιταξε σαν εξωγηινο....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Αλλά όταν βλέπω επιμονή και προσήλωση στους τύπους σε τέτοια θέματα (που αφορούν ουσιαστικά δική μου διασφάλιση και όχι δική τους) από βαριεστημένους (συνήθως) Δ.Υ., επίτρεψέ μου να τους εμπιστεύομαι και να λέω ότι οι δικοί μου έχουν δίκιο και όχι οι δικοί σου!

Η στρογγυλή από όσο έχω καταλάβει και σε συνδυσμό με το "ΕΞΟΦΛΗΘΗ" που σφραγίζει και υπογράφει ο ταμίας, διασφαλίζει και κατοχυρώνει το ότι έχει πληρωθεί το ποσό που αναγράφεται στη δήλωση ΦΕΜ. Έτσι είναι εντελώς περιττό το αντίγραφο του διπλοτύπου και ούτε χρήζει καν αναζήτησης σε περίπτωση ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγορω την επιμονη σου στο θεμα της στρογγυλης, εννοειται...

Απλως το το θεμα, οπως εμενα, λογικα, μου δημιουργησε αγχος οταν το πρωτοεμαθα και μεχρι να αποσαφηνισω οτι δεν βαζουνε ολες οι ΔΟΥ στρογγυλη, ετσι μπορει να μπερδεψει και πολλους, των οποιων η ΔΟΥ δεν σφραγιζει με στρογγυλη τα ΦΕΜ και να νομισουν οτι κατι κανανε λαθος, κατι που εν προκειμενω δεν ισχυει...

 

Γι αυτο επισημαινω οτι το θεμα με τη στρογγυλη εναποκειται καθαρα στην εκαστοτε ΔΟΥ και δεν ειναι "πανελλαδικο" φαινομενο, ειτε ειναι ειτε δεν ειναι σωστο να μπαινει...

 

Προσωπικα, οταν ρωτησα μια φορα, εντελως πληροφοριακα, στο εισοδημα της Β' ΔΟΥ Θεσσαλονικης για το αμα βαζουνε στρογγυλη στο ΦΕΜ, με κοιταξε λες και εχω κεραιες στο κεφαλι μου και μου ειπε....

"Καποτε βαζαμε νομιζω, μετα σε καποια φαση σταματησαμε να βαζουμε..."

Και τη ρωταω εγω ευλογα...

"Γιατι σταματησατε? Ηρθε καποια αποφαση? Καποια εντολη?"

Η απαντηση αποστομωτικη...

"Μαλλον, νομιζω ναι, δε θυμαμαι"

 

Αντε βγαλε ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, οταν ρωτησα μια φορα, εντελως πληροφοριακα, στο εισοδημα της Β' ΔΟΥ Θεσσαλονικης "

 

 

 

Φαντάσου ότι έπεσες και σε ευγενικούς και εξυπηρετικούς υπαλλήλους..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Κατέθεσα ΦΕΜ κανονικά, βγήκε η άδεια, και τελικά διαπιστώνω οτι εχει κατατεθεί λάθος ΦΕΜ, (μεγαλύτερη αμοιβή). Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

περισσότερα δεν πειράζει αν πλήρωσες ... λιγότερα μη πληρώσεις ... δεν γίνεται τίποτα (νομίζω) ... αν σκεφτείς τη φασαρία για να πάρεις πίσω τα λεφτά από την ΔΟΥ φτάνει για να μη το κάνεις ... έτσι κι αλλιώς θα σου επιστραφούν ... η πολεοδομία δεν θα έχει πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

... έτσι κι αλλιώς θα σου επιστραφούν ...

Τα έμαθες τα νέα μέτρα για 5000€ αφορολόγητο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.