Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη αυθαιρέτων σε παραδοσιακούς οικισμούς


venezia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Τουριστικό κατάλυμα με άδεια, αναστηλωμένο που έχει χαρακτηρισθεί ιστορικό διατηρητέο μνημείο και βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατοίκων έχει πισίνα εγκεκριμένη από τον ΕΟΤ που όμως δε δείχτηκε ποτέ στα σχέδια της Πολεοδομίας, οπότε είναι αυθαίρετη. Διάβασα πως πληρώνεται παράβολο κι ύστερα περνάει από επιτροπή μα δεν κατάφερα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία και τα διακιολογητικά που πρέπει να έχω και να μου πει αν γίνεται και αυτοψία;

 

Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα. Ασχολουμαι για 1η φορα με παραδοσιακους οικισμους.

Πως μπορω να επαληθευσω αν μια "ΣΥΝΟΙΚΙΑ" ανηκει ή οχι σε παραδοσιακο οικισμο?

Πηγαινω στην Πολεοδομια στους Ορους δομησης και παιρνω απαντηση?

 

(ειμαι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, Κυκλαδες, η αδεια και οι οροι δομησης (ΦΕΚ 270/85) δεν αναφερουν κατι για παραδοσιακο οικισμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας! Είμαι νέος μηχανικός και ήθελα τα φώτα σας στην εξής περίπτωση. Τακτοποιήσεις σε κτίριο με υπέρβαση ύψους σε παραδοσιακό τμήμα πόλης που εμπίπτει στην υποπερίπτωση της παρ. 24βδ μπορούσαν να γίνουν με το Ν. 4014/ 2011 . Εάν εκτός από παραδοσιακό τμήμα πόλης βρίσκονται και σε οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηριστεί ιστορικό διατηρητέο μνημείο, τότε είναι άκυρες. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

εχεις να δείς

 

α] το αρθρ. 23/3 εε

β] επισης το αρθρ. 23/3 στ ,  το οποιο   σε παραπεμπει  και  στην  παρ.24 του αρθρου 24.

 

[πληρως κωδικοποιημενος ο 4014 ειναι στα νταουλοουντς απο chrispan]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι και κατέληξα στο συμπέρασμα επειδή το τμήμα πόλης έχει χαρακτηριστεί ιστορικό διατηρητέο μνημείο εκτός από παραδοσιακό τμήμα πόλης, σύμφωνα με την παρ. 3στστ, η τακτοποίηση με το Ν. 4014/2011 απαγορευόταν.Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι έχω περίπτωση στην οποία η επιτροπή πέρασε δεν το ενέκρινε(έδωσε αναβολή) και μου ζητάει αρχιτεκτονική πρόταση με την οποία να γινουν παρεμβάσεις ώστε να συμμορφωθει με τις διατάξεις για παραδοσιακούς οικισμούς. Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι αν πχ εγκρίνουν την πρόταση μου ο ιδιοκτήτης μπορεί να εξοφλησει και να περαιώσει την διαδικασία; Η πρέπει να κατασκευάσεις τις παρεμβάσεις και μετά;(και με έκδοση αδειας δομησης προφανως). Και αν πχ δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να τις κάνει τώρα τι γίνεται;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Ν4014 αρθρο 24 παρ 24 οπως ισχύει:

 

ββ) Η επιτροπή της παρ.9 του Αρθ-24 μπορεί να επιβάλει την εκτέλεση εργασιών προσαρμογής του αυθαίρετου κτίσματος στους ισχύοντες μορφολογικούς όρους και περιορισμούς του παραδοσιακού οικισμού ή τμήματος πόλης κατά τα οριζόμενα στην παρ.17 του Αρθ-24. Στην περίπτωση αυτή οι εργασίες εκτελούνται μετά την κοινοποίηση της θετικής κρίσης του συλλογικού οργάνου στον ιδιοκτήτη. Η προθεσμία εξόφλησης του ειδικού προστίμου αρχίζει από την κοινοποίηση της θετικής κρίσης στον ιδιοκτήτη ή μετά την ολοκλήρωση των εργασιών προσαρμογής της αυθαίρετης κατασκευής που επιβλήθηκαν, η οποία δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τέσσερις (4) μήνες και πιστοποιείται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω περίπτωση σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατοικων, ακίνητο με ΟΑ του 2009 στην οποία έχουν γίνει υπερβάσεις (κλεισιμο Η/Υ, ξεμπαζωμα και αλλ χρήσης υπογείου).  Αρχικά κατέθεσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην επιτροπή 5/9/12.  η επιτροπή (έδωσε αναβολή) και ζητησε να υποβληθεί αρχιτεκτονική πρόταση με την οποία να γινουν παρεμβάσεις ώστε να συμμορφωθει με τις διατάξεις για παραδοσιακούς οικισμούς. Κατατεθηκε η προταση με την οποία συμφώνησε η επιτροπή 15/2/13!!! στη συνέχει έγιναν οι προβλεπόμενες εργασίες, ελεχθηκαν μέσω φωτογραφίων οι παρεμβάσεις και πήρα τελικά την εγκρίση της επιτροπής 14/6/13 η οποία όμως μου κοινοποιηθηκε προ ενός μηνα! Ξεκαθαρίζω οτι προηγουμένως δεν είχα πληρώσει παράβολο στη δήλωση του 4014 γιατί δεν ήξερα εκ των προτέρων αν θα έγκριθεί και εφόσον δεν μου ζητήθηκε ως προαπαιτούμενο δεν ήθελα να επιβαρύνω τον πελάτη με ενδεχόμενα έξοδα που δεν θα μπορούσαν να επιστραφούν σε περίπτωση αρνητικής απάντησης απο την επιτροπή.

Εν τω μεταξύ είχε λήξη η προθεσμία υποβολής στον 4014 και κατά συνέπεια προχώρησα σε υποβολή στον Ν.4178. πλήρωσα παράβολο και ΤΕΕ (τα δεχτηκε το σύστημα μια χαρά) όμως δεν μπορώ να κάνω υποβολή καθώς το σύστημα μου βγάζει σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό, διατηρητέο.

 

στο άρθρο 13 του Ν.4178/13 στις παρ 6 και 7 αναφέρει:
 

6. Σε παραδοσιακούς οικισμούς μικρότερους των 2.000 κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος ανεξάρτητων νέων κατασκευών πέραν των τυχόν υφισταμένων κτισμάτων μετά την κήρυξη του οικισμού ως παραδοσιακού οι οποίες έχουν υπέρβαση μεγαλύτερη του 10% οποιουδήποτε όρου δόμησης.

 

7. Η επιτροπή μετά τη θετική κρίση της για την οριστική υπαγωγή των αυθαιρέτων στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου ενημερώνει τον αρμόδιο φορέα διαχείρισης του πληροφοριακού συστήματος εντός δύο (2) ημερών, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής.

 

ερωτήσεις: κατά τη γνώμη σας έχω δυνατότητα υπαγωγής? Σε τι αναφέρεται αυτό το ανεξάρτητων νέων κατασκευών (οι αυθαιρεσίες είναι στο υφιστάμενο με ΟΑ κτίριο)?

όσον αφορά την παρ 7 η επιτροπή δηλώνει άγνοια όσον αφορά τη διαδικασία και δεν έχει προβεί σε καμία ενημέρωση του ΤΕΕ.

 

ευχαριστώ και καλό κουράγιο σε όλους και όλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.