Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία και ψιλή κυριότητα. Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πιστεύεις ότι, μπορώ η εγώ ή κάποιος άλλος να βοηθήσει, κάνε μια αναφορά ξεκάθαρη του ερωτήματός σου.....

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο αγοράστηκε τον Μάρτιο 2011 χτίστηκε το αυθαίρετο Ιούνιο(έχω τιμόλογια υλικών) στο συμβόλαιο που έχω ο επικαρπωτής είναι ο πατέρας και ψιλή κυριότητα έχουν τα παιδιά 50% - 50%. Όταν θα δηλώσω το αυθαίρετο η αίτηση θα γίνει στο όνομα των παιδιών έτσι?? Αλλά δεν έχουν Ε9 οπότε αναγκαστικά θα υποβάλω του πατέρα!! Για τα παιδιά είναι κύρια και μοναδική η κατοικία!!

 

Το Ε9 τη οικογένειας δείχνει με πλήρη κυριότητα 100% τη μητέρα για την κατοικία που κατοικούν τώρα 70μ2.

Αν υποβάλω το Ε9 της οικογένειας τότε δεν πρέπει να μπει σαν άλλη κατοικία στη δήλωση??

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο αγοράστηκε τον Μάρτιο 2011.....

....στο συμβόλαιο που έχω ο επικαρπωτής είναι ο πατέρας και ψιλή κυριότητα έχουν τα παιδιά 50% - 50%.

 

Άρα, η δήλωση θα γίνει στο όνομα των παιδιών.

 

Αλλά δεν έχουν Ε9 οπότε αναγκαστικά θα υποβάλω του πατέρα!!

 

Ναι, αφού μάλλον τα παιδιά είναι προστατευόμενα μέλη του πατέρα. Υποβάλλουν δική τους φορολογική δήλωση τα παιδιά; Για να αγοράσουν ακίνητο απέκτησαν ΑΦΜ. Αφού απέκτησαν ακίνητο μέσα στο 2011 έπρεπε μέσα στο 2012 (μάλλον μέχρι χθες ή σιωπηρά ακόμα για δύο - τρεις ημέρες) να υποβάλλουν Ε9 ή ο πατέρας συμπληρωματικό Ε9 για το ακίνητο που και αυτός (επικαρπία) και τα παιδιά (ψιλή κυριότητα) απέκτησαν μέσα στο 2011...

 

Για τα παιδιά είναι κύρια και μοναδική η κατοικία!!

 

Για τον 4014 δεν εξετάζουμε το κύρια και μοναδική κατοικία σχετικά με τον ψιλό κύριο, αλλά σχετικά με τον επικαρπωτή.

Επικαρπωτής είναι ο πατέρας.

 

Το Ε9 τη οικογένειας δείχνει με πλήρη κυριότητα 100% τη μητέρα για την κατοικία που κατοικούν τώρα 70μ2.

Αν υποβάλω το Ε9 της οικογένειας τότε δεν πρέπει να μπει σαν άλλη κατοικία στη δήλωση??

 

Άρα, στην "οικογένεια" υπάρχει κι άλλο ακίνητο 70 τ.μ., το οποίο δεν καλύπτει με βάση το νόμο τις στεγαστικές ανάγκες αυτής, διότι προφανώς είναι πάνω από δύο μέλη (πατέρας - μητέρα - παιδιά). Άρα για τον πατέρα μπορεί να είναι κύρια και μοναδική. Βεβαίως εξετάζεις ότι, δεν υπάρχει στο Ε9 και κάτι άλλο....

 

.... χτίστηκε το αυθαίρετο Ιούνιο (έχω τιμόλογια υλικών)

 

Είσαι "οριακά". Ο νόμος μιλάει για 28 .7.2011. Χτίστηκε ολόκληρο αυθαίρετο σε ένα μήνα; Δεν φτάνουν για την περίπτωσή σου τα τιμολόγια υλικών. Χρειάζεσαι δημόσιο έγγραφο. Δηλαδή, αεροφωτογραφία. Πολύ δύσκολο να τη βρεις. Είναι ..."καραμπινάτη" υπόθεση από αυτές στις οποίες θα αναφέρεται η αναμενόμενη απόφαση του ΣΤΕ!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου Ιάσονα.

 

 

Να συμπληρώσω ότι όταν λέμε για παιδιά που τα ακίνητά τους δηλώνονται στο Ε9 του πατέρα μιλάμε ΜΟΝΟ για ανήλικα και όχι για ενήλικα προστατευόμενα σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν για τη συμπλήρωση του Ε9 του 2011 (κι εγώ σήμερα το διάβασα).

 

Εφόσον είναι ενήλικα τα παιδιά (έστω κι αν είναι προστατευόμενα μέλη) ενδεχομένως να μην προστίθενται τα επιπλέον τετραγωνικά για την οικογενειακή στέγη... με αποτέλεσμα ο πατέρας τους (ως επικαρπωτής) να ελέγχεται ως προς την οικογενειακή στέγη με τα 70 τ.μ. και όχι με τα 100.....(δηλ. να χάνει το δικαίωμα κύριας και μοναδικής κατοικίας λόγω του άλλου σπιτιού των 70 τ.μ. που ανήκει στη μητέρα).....

 

 

 

Επίσης δήθηκε παράταση μέχρι 31/12/2012 για την υποβολή του Ε9....

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κapa,

 

+1 απο μενα,

 

πολυ σωστα...

"μετράνε" μονον τα ανηλικα τεκνα...

Οι φοιτητες, μπορει απο πλευρας εισοδηματος να ανηκουν στα προστατευόμενα μελη,

αλλά ο 4014 τους εντιμετωπιζει με τις διαταξεις περι "κεφαλαιου" δλδ ειναι ανεξαρτητοι ενηλικες και επιτρέπεται να αγορασουν με απαλλαγη α' κατοικιας...

.εστω και αν εχουν δικο τους σπίτι οι γονείς...

Αρα δεν προσθετουν επι πλεον τμ. στα 70 τμ. των γονεων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα +1 από μένα για την λεπτομερέστατη απάντησή σου.

Μόνο μία παρατήρηση:

Είσαι "οριακά". Ο νόμος μιλάει για 28 .7.2011. Χτίστηκε ολόκληρο αυθαίρετο σε ένα μήνα; Δεν φτάνουν για την περίπτωσή σου τα τιμολόγια υλικών...

Δεν χρειάζεται να είχε κατασκευαστεί εξ ολοκλήρου το αυθαίρετο, μόνο να είχε ολοκληρωθεί ο ΦΟ.

Για μία περίπτωση ενός μονόροφου είναι do-able και σε ένα μήνα.

Αν τα τιμολόγια των σκυροδετήσεων για παραλαβές προ της 28/7 κλείνουν σε όγκο το κτίσμα ή αν υπάρχει και κάποια παράδοση πχ τούβλων κλπ μέχρι τότε, νομίζω μπορεί να ευσταθήσει η δήλωση παλαιότητας-εγκαιρότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.