Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι με την μέθοδο της μικρής ΑΠΥ δεν γλυτώνουμε τις κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ που είναι γύρω στα 80Ε για τον 4014 και το ΦΠΑ της συμφωνηθείσας. Με την απαλλαγή τα γλυτώνουμε αυτά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα γλυτώνεις

Οι εσφορές/κρατήσεις πληρώνονται κανονικά και στην απαλλαγή

 

Δεν έχει νόημα η απαλλαγή πλέον, αφού αφορούσε απαλλαγή από την προκατάθεση και τότε ήταν με τις ελάχιστες. ΓΙατί να πλήρωνες ΦΠΑ στην ελάχιστη και να κατέθετες στην τράπεζα, έπερνες απαλλαγή.

 

Πλέον με την ελεύθερη διαπραγμάτευση δε χρειάζεται. Μικρή ΑΠΥ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, σε ημερίδα που είχε πραγματοποιηθεί παλαιότερα, δικηγόρος του ΤΕΕ είχε αναφέρει ότι ασυνήθιστα χαμηλές αμοιβές θα ελεγχθούν. Επομένως, για να είμαστε κατοχυρωμένοι το γράμμα του νόμου ποιό είναι ? Διάβασα τα διάφορα πόστς και δεν έβγαλα άκρη. Θέλω να κάνω δωρεάν τα αυθαίρετα του πατέρα μου και της αδελφής μου. Στο τέλος θα τους στείλω ..... σε άλλο μηχανικό για τα αυθαίρετά τους :grin: :grin: .Ποια διαδρομή πρέπει να ακολουθήσω? Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ θα πρότεινα το εξής:

 

Τους κόβεις απλά από μία απόδειξη, της οποίας η καθαρή αξία να είναι μεγαλύτερη από τις κρατήσεις που θα σου βγάλει να πληρώσεις (ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ), άντε και το ΦΕΜ αν θες.

 

Δηλαδή εάν δεν μπει και "αποτύπωση" ως εργασία, τότε η νόμιμη (Γ@μώ τις "καρέκλες" μας) είναι περίπου: 1570€

Οι κρατήσεις είναι: (2+1)*1.024= 3.072%

Άρα: 48€

ΦΕΜ: 4.8€

 

Μπορείς να κόψεις ΑΠΥ είτε 48€, είτε 53€ (+ΦΠΑ σε κάθε περίπτωση)

 

Περί "ελέγχου": :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .... από ΠΟΙΟΝ και για ΠΟΙΟ λόγο???

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια ειναι η εξης:

 

-Δωρεα αμοιβης στη ΔΟΥ.

-Απαλλαγη απο καταβολη αμοιβης απο το ΤΕΕ.

-Απαλλαγη απο καταβολη ΦΕΜ στη ΔΟΥ.

-Πληρωμη μονο ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ

 

Για δικαιολογητικα κτλ χρησιμοποιηστε την αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

terry, γιατί αφού πλέον έχουμε "απελευθέρωση αμοιβών" πολύ απλά να μην κοπεί μία τυπική απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με architect_duth μικρή ΑΠΥ. Στο ΤΕΕ που είχα ρωτήσει πριν 3-4 μήνες περίπου αυτό μου απάντησαν και έτσι έπραξα για μια δική μου υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.