Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαμηλή προς ποιους και σε σύγκριση με ποια "ελάχιστη" αμοιβή?

 

Βάζω 10€ και μπορώ να τη δικαιολογήσω! Και πάλι να ρωτήσω: "Σε ποιους" θα χρειαστεί να απολογηθώ?

 

Στο ΤΕΕ? Μπα...

Στην εφορία? Γιατί, νοιάζει την εφορία πόσο παίρνω, εφόσον κόβω την ΣΩΣΤΗ ΑΠΥ, πληρώνω κανονικά τον ΦΠΑ μου και δεν φοροδιαφεύγω?

 

Ότι είναι προκλητική, είναι! Αλλά εφόσον υπάρχει εξήγηση, είμαι καλυμμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, εάν υπάρχει ένα μέτρο (σε οτιδήποτε κάνουμε), τότε δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Αυτός που φοροδιαφεύγει φαίνεται κατευθείαν στα μάτια των ελεγκτών. Αυτός που έχει κόψει απόδειξη 10€ σε πελάτη που προηγουμένως του έχει κόψει πχ 1000€, μπορεί να τη διακιολογήσει. Όπως επίσης εάν έχεις κόψει απόδειξη 10€ σε συγγενή α' βαθμού.

 

Προσωπικά, περισσότερο φοβάμαι ότι δεν υπάρχουν δουλειές, παρά για την εφορία!!!

 

"Καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται" που έλεγαν και οι παλιοί! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ok συνάδελφοι, ίσως ζητήσω άλλα 100Ε. Ίσως πάρω και πιο πολλά. Δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Το θέμα είναι ότι η βεβαίωση αυτή που γράφω πιο πάνω λογικά δεν έχει πρακτική σημασία. Την βγάζει default το σύστημα. Κανονικά αυτή η δήλωση θα έπρεπε να ήταν απενεργοποιημένη γιατί μπορεί και κάποιος να την δώσει στον πελάτη του ενώ είναι λάθος.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου γνώμη για τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα είναι γνωστή... τη θεωρώ ΜΠΟΥΡΔΑ !!!

Σου είπα, κάνε καινούργια δήλωση, όπου στην Τεχνική Έκθεση θα γράφεις και θα βεβαιώνεις αυτά που ΕΣΥ θες και θεωρείς ΟΡΘΑ και μαζί με τη βεβαίωση (την καινούργια) που θα βγάλει το σύστημα, δώσε στον συμβολαιογράφο και το 5σέλιδο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άυθαιρεσία σε κτίσμα με άδεια τον Μάρτιο του 55 υπάγεται στις εξαιρέσεις ή όχι;;

Ρωτάω γιατί ο νόμος λέει γενικώς τα προ του 55. Εννοεί την ημερομηνία του ΓΟΚ 85;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω εγώ αν η συγκεκριμένη αυθαιρεσία έχει γίνει προ της ισχύος του από 01-08-1955 Β.Δ./ΤΟΣ [ΓΟΚ55] τότε υπάγεται στις εξαιρέσεις ως νομίμως υφιστάμενο.

Οπότε το 2 με διόρθωση του 85 σε 55... :smile:

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΟΚ 55 έχει μια συγκεκριμένη ημέρα που άρχισε την εφαρμογή του (πρέπει να την βρεις, δεν την έχω πρόχειρη).

Μπορεί να είναι αυτή που αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω 1.8.1955.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.