Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ. ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ

ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΤΗΣ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΨΙΑΣ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ

ΦΤΙΑΧΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΦΟΡΜΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ;

ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΦΟΡΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΜΟΙΒΗ

ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ: ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤO ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΚΩΔΙΚΟΥΣ:

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΥΠΩΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ;

(ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ)

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

 

 

Καλως ήλθες.Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θα έφτιαχνα μια καινούργια δήλωση με μηδενικά πρόστιμα και θα χρησιμοποιούσα καινούργια βεβαίωση...ωστόσο θα σημείωνα με ακρίβεια και λεπτομέρια στα σχόλια της νέας δήλωσης, ότι αφορά την προηγούμενη που πλέον έχει παρέλθει το 2μήνο.

Ως αμοιβή, κάτι ελάχιστο για τους τύπους (εξάλλου σε περιπτώσεις βεβαίωσης δεν απαιτείται ελάχιστη αμοιβή, κρατήσεις κτλ).

 

edit

Επίσης επιβάλλεται και μια νέα αυτοψία για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα κεφαλαία, κακώς δεν το πρόσεξα.

Τώρα προσπαθώ να το διορθώσω αλλα δεν καταφέρνω να βρώ την εντολή edit.

Να ζητήσω μια βοήθεια ώστε να το ψάξω....;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ. ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ

ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΤΗΣ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΨΙΑΣ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ

ΦΤΙΑΧΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΦΟΡΜΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ;

ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΦΟΡΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΜΟΙΒΗ

ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ: ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤO ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΚΩΔΙΚΟΥΣ:

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΥΠΩΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ;

(ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ)

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

 

 

Καλως ήλθες.Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

μπορείς με μια αίτηση στο ΤΕΕ να ζητήσεις να σου επαναφέρουν τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή και να αλλάξεις μόνο την ημερομηνία αυτοψίας. το έχω ήδη πράξει μια φορά και όλα κύλησαν ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

Θα γίνει μεταβίβαση μόνο του ενός τμήματος που φαίνεται στην κάθετη.

 

1)Για την βεβαίωση νομιμότητας θα πρέπει να ελέγξω όλο το οικόπεδο ή μόνο το τμήμα που μεταβιβάζεται?

Τι θα γράψω ως εμβαδόν στη βεβαίωση, το εμβαδόν του τμήματος?

2)Με καλύπτει το συμβόλαιο για απόδειξη του χρόνου δημιουργίας κτίσματος (προ '55) ή χρειάζομαι και άλλα στοιχεία?

Κάθε βοήθεια δεκτή..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μιλούσα με κάποιο συνάδελφο χθες και μου εξηγούσε πως η βεβαίωση που έχω δώσει σε πελάτη μου μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας είναι λάθος, και θα πρέπει να υποβάλω νέα δήλωση και να του δώσω βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρέτου... Διότι λέγει το αυθαίρετο έχει τακτοποιηθεί οπότε δεν τίθεται θέμα αυθαιρέτου πλέον...

Διαβάζοντας τα σχόλια σας κατάλαβα πως μπορώ να το κάνω και να γράψω στα σχόλια ότι έχει τακτοποιηθεί με την υπ΄αριθμό τάδε δήλωση... Όμως γιατί να το κάνω αυτό αφού η βεβαίωση ενεργοποιείται με το πέρας της διαδικασίας και αυτή θα πρέπει να είναι η σωστή. Βέβαια αν τη διαβάσει κανείς, θα διαπιστώσει οτι η βεβαίωση αναφέρεται στην παραγραφο 2 του αρθρου 23 που μιλάει για τις εξαιρεσεις. Οποτε εχει καποιο δικαιο ο συνάδελφος...

Εσεις αλήθεια τι βεβαίωση δίνετε στον πελάτη σας...? ξαναυποβάλετε όλες τις δηλώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,καλησπέρα.

Στην αυτοψία που εκανα γιά εκδοση βεβαίωσης βρηκα το διαμέρισμα καθ ολα ενταξει αλλα τη

πολυκατοικία μετατοπισμένη εντός Δ και πλαγίων ορίων.

Αλλαγη θέσης κτιρίου ναι, αφορά ομως τη βεβαίωση της αυτοτελούς ιδιοκτησίας η ειναι θέμα κοινοκτήτων,κοινοχρήστων?

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεις τη δόμηση,κάλυψη ύψος.Τα υπόλοιπα είναι θέματα που πρέπει να τακτοποιηθούν για να μην έχει αυθαιρεσίες η πολυκατοικία

Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

 

Φίλε μου καλησπέρα,

 

Όπως σου είχα πεί πριν λίγες ημέρες, θα προσπαθούσα εφαρμόσω αυτά που μου πρότεινες, να υπολογίσω δηλαδή την αμοιβή για τη βεβαίωση που σου είχα πει, απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Όταν μπήκα στο σύστημα:

1. δεν κατάφερα να βρω τη χρονοχρέωση που μου έλεγες,

2. επιλέγω:

  • χώροι --> γραφείο --> επιφάνεια -->100τ.μ. --> επιφ.ακαλυπτου -->0τ.μ.
  • κύριες εργασίες --> αποτύπωση --> αρχιτεκτονικά
  • πατώ αποθήκευση --> προκύπτει ελαχ.προϋπ. 10.620,00€

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το σύστημα αμοιβων του ΤΕΕ και όπως καταλαβαίνεις σίγουρα κάνω κάτι λάθος.

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;

 

Υ.Γ.: το σύστημα του ΤΕΕ άλλαξε πριν λίγες ημέρες και δεν ξέρω αν έχει διαφοροποιηθεί ο τρόπος εισαγωγής δεδομένων. Το εγχειρίδιο χρήσης δε είναι καθόλου κατατοπιστικό, αφου δίνει οδηγίες -στα αρπαχτά- για το παλιό layout, ενώ το συμπληρωματικό του παλιού νέο εγχειρίδιο δε θα ήθελα να το χαρακτηρίσω. Γενικά έχω απογοητευτεί...

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.