Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

-Έχει συντάξει κάποιος συνάδελφος ιδιωτικό συμφωνητικό για απλή βεβαίωση και μόνον;

-Υπάρχει η δυνατότητα να το "ανεβάσει" στα downloads για να ρίξουμε μια ματιά; Εγώ χρησιμοποιώ ένα πρότυπο "ιδιωτικού συμφωνητικού" που ανέβασε πρόσφατα άλλος συνάδελφος στο michanikos.gr, αλλα για την περίπτωση που κάνω έκπτωση επι της νόμιμης αμοιβής για αυθαιρεσίες & υπαγωγή. Για απλές βεβαιώσεις, έχω κάνει μόνο 2 και αυτές χειρόγραφες γιατί τότε το σύστημα δεν ήταν έτοιμο. -Πρέπει να ψάξω τους ιδιοκτήτες να υπογράψουν συμφωνητικό εκ νέου, μόνο και μόνο για να προσκομίσω το Φλεβάρη τη λιστα με τα στοιχεία των συμφωνητικών;

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια σκέψη και ελαφρώς off topic...γνωρίζετε άλλο κλάδο που να προβλήματίζεται τόσο για το πως θα δικαιολογήσει την αμοιβή εργασίας του με όλες αυτές τις πα....ριες που μας φορτώνουν.Είμαστε καθόλα νόμιμοι.Κόβουμε τις αποδείξεις μας αποδίδουμε το ΦΠΑ μας κανονικά και το επιμελητήριό μας καραδοκεί για ποινές αντί να μας υποστηρίζει σε κάθε μας βήμα....Νομίζω ότι αυτός ο καρκίνος πρέπει να ξεριζωθεί μια και έξω. Θα μας καταντήσουν μηχανικούς με παγκόσμια ευρεσιτεχνία στην επίλυση προβλημάτων δημόσιας διοίκησης.Πιστεύω ότι με όλα όσα μας φορτώνουν αναγκαζόμαστε να ασχολούμαστε με το πως δεν θα την πατήσουμε (από αμέλεια) παρά με το πως θα παράγουμε έργο (όποιο και αν είναι αυτό).

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

<p>

-Πρέπει να ψάξω τους ιδιοκτήτες να υπογράψουν συμφωνητικό εκ νέου, μόνο και μόνο για να προσκομίσω το Φλεβάρη τη λιστα με τα στοιχεία των συμφωνητικών;

Από που προκύπτει η υποχρέωση να δηλώσεις στην εν λόγω δήλωση τέτοιου είδους συμφωνητικό; Το ΤΕΕ δεν το ζητάει ούτε το καταθέτει για διασταύρωση (δεν περνάνε οι αμοιβές των βεβαιώσεων από το σύστημα αμοιβών). Το ποσό της αμοιβής δεν είναι καν πάνω από το όριο που θα απαιτούσε κατάθεση της αμοιβής σε λογαριασμό. Ο αντισυμβαλλόμενος (ο πελάτης σου) δεν έχει καμία υποχρέωση να το καταθέσει το συμφωνητικό στην εφορία. Άρα για ποιόν λόγο να το δηλώσεις στη λίστα αυτό το συμφωνητικό δεδομένου ότι δεν τίθεται καν θέμα να μπορεί να διασταυρωθεί; Εγώ δε βλέπω κανένα λόγο να το κάνω και δεν πρόκειται να το κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

τι Α/Α βαζουμε για την βεβαιωση? πρεπει να βγει αμοιβη απο τεε και ιδιωτικο συμφωνητικο?

 

 

επισης οταν θελω να γραψω οτι εχει αυθαιρετα που ρυθμιστηκαν με 3843 - 4014 και περαιωθηκαν η με τριτση πως το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει ότι δε μπαίνει Α/Α για τις βεβαιώσεις ούτε αμοιβή από ΤΕΕ ούτε συμφωνητικό (για το τελευταίο ελέγχεται λόγω του φορολογικού νόμου που απαιτεί για όλες τις εργασίες συμφωνητικά)

 

Αν θες να προσθέσεις κείμενο και να τυπωθεί στη βεβαίωση δε γίνεται.Κείμενο μπορεί να γραφτεί είτε στην τεχνική έκθεση είτε στα σχόλια και θα τυπωθεί στο πεντάφυλλο της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

-Έχει συντάξει κάποιος συνάδελφος ιδιωτικό συμφωνητικό για απλή βεβαίωση και μόνον;

-Υπάρχει η δυνατότητα να το "ανεβάσει" στα downloads για να ρίξουμε μια ματιά; Εγώ χρησιμοποιώ ένα πρότυπο "ιδιωτικού συμφωνητικού" που ανέβασε πρόσφατα άλλος συνάδελφος στο michanikos.gr, αλλα για την περίπτωση που κάνω έκπτωση επι της νόμιμης αμοιβής για αυθαιρεσίες & υπαγωγή. Για απλές βεβαιώσεις, έχω κάνει μόνο 2 και αυτές χειρόγραφες γιατί τότε το σύστημα δεν ήταν έτοιμο. -Πρέπει να ψάξω τους ιδιοκτήτες να υπογράψουν συμφωνητικό εκ νέου, μόνο και μόνο για να προσκομίσω το Φλεβάρη τη λιστα με τα στοιχεία των συμφωνητικών;

 

mikeG καλημέρα,

έχω ανεβάσει ένα, δες το και περιμένω γνώμες, βελτιώσεις, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει ότι δε μπαίνει Α/Α για τις βεβαιώσεις ούτε αμοιβή από ΤΕΕ ούτε συμφωνητικό (για το τελευταίο ελέγχεται λόγω του φορολογικού νόμου που απαιτεί για όλες τις εργασίες συμφωνητικά) ..............

 

Άρα αφού ούτε συμφωνητικό, δεν αναγράφουμε ούτε ποσόν στη συμφωνηθείσα αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω, ακριβως επειδη δεν υπαρχει νομιμη αμοιβη, ουτε και εκπτωση επι της νομιμου, κανω συμφωνητικα κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση του ιδιοκτήτη πρέπει να είναι θεωρημένη καλού κακού για το γνήσιο της υπογραφής? Θα την στείλουμε και αυτήν ηλεκτρονικά? Κατάλαβε κάποιος?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.