Μετάβαση στο περιεχόμενο

ρυμοτόμηση και υπαγωγή στον ν 4014/11


Recommended Posts

νομιζω-για το θεμα του steve-

 

οτι πρεπει να διευκρινισει

Τι ρυμοτομείται...γιατι ρυμοτομείται...ποιό ειναι το πολεοδομικο καθεστως, ειναι σε ΠΕ....???

 

[και πως να μεταβιβασεις ενα κτισμα 70 τμ..εστω και τακτοποιημενο ..οταν τα 12 απο αυτα "ρυμοτομούνται"????]

 

Αρα, να το ξαναδουμε

γιατι εγω καταλαβα οτι "τμημα του αυθαιρετου ρυμοτομείται"

 

πλην οι απαντησεις μαλλον απαντούν στο θεμα τι γινεται οταν ρυμοτομειται τμημα του οικοπεδου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη δική μου περίπτωση ρυμοτομείται η εξωτερική σκάλα.

Ο λόγος είναι ότι το πήρε η ρυμοτομία όταν αυτή έγινε.

Δηλαδή προϋπήρχε της ρυμοτομίας.

Τέλος πάντων καλό θα ήταν να γίνει μια κατηγοριοποίηση των περιπτώσεων, που μπορεί κάποιος να δώσει ή όχι βεβαίωση για το μέρος που τακτοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται,

σε αγρο εκτος σχεδιου ειχες αυθαιρετο..

Μετα την ενταξη του στο σχεδιο, τμημα του αυθαιρετου ρυμοτομηθηκε...

[κατα τον 1337 μονον τα νομιμα κτισματα αποζημιωνονται]

 

μπορεις να δεις αναλυτικα για το θεμα σου

την Λεμπεση 2012/ αριθ. 106

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια σε εντός σχεδιου οικόπεδο σε δηλωμένο με τον ν1337 ισόγειο , κτίστηκε και όροφος με εξωτερικη σκάλα για σύνδεση.

Μετέπειτα σε αναθεώρηση του ρυμοτομικού η μελέτη κόβει την εξωτερική αυθαίρετη σκάλα.

Τακτοποιώ τον πάνω όροφο.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Δεν μπορεί όμως να μεταβιβασθεί το ρυμοτομούμενο τμήμα (εκτός από τυχόν δικαίωμα αποζημίωσης, το οποίο θα πρέπει να περιγράφεται στο συμβόλαιο με βάση τα δηλούμενα στο τοπογραφικό).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά τα ρομοτομούμενα θα βολευτούν με τον νέο νόμο.

Όχι για να τακτοποιηθούν, αλλά τουλάχιστον για να μεταβιβαστούν, αφού - σωστά - τα εξαίρεσαν Άρθρο 2 παρ.1α.

Δηλαδή όσα αυθαίρετα ή τμήματα αυθαιρέτων σήμερα ρυμοτομούνται, αλλά προυπήρχαν της ρυμοτόμησης, μπορούν παίρνουν πλέον βεβαίωση σαν εξαίρεση (της εξαίρεσης ...χα χα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

N.4178/13 , Άρθρο 2 , παρ α)  [...Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών...]

Απ΄ ότι καταλαβαίνω , άμα:

1) Η απαλοτρίωση δεν έχει στελεστεί (συμβόλαιο παραχώρησης , ανταλλαγής κλπ με Δήμο)  ΚΑΙ

2) Ο πολίτης έχει τίτλους ή αποδεικνύει ότι κατέχει σήμερα αυτός το ρυμοτομούμενο τμήμα

τότε  προχωράει κανονικά η δήλωση αυθαιρέτου για το ρυμοτομούμενο

Link to comment
Share on other sites

*Εύνοστε, γράφαμε ταυτόχρονα, έβαλα όμως και δικιά μου περίπτωση πιο κάτω, οπότε καθυστέρησα στην απάντηση, με πρόλαβες :)

 

 

Απ'ότι κατάλαβα, βολεύτηκαν ΜΕΡΙΚΩΣ με τον 4178/13 !

 

Άρθρο 2, παρ. 2α (Απαγόρευση υπαγωγής όταν) :

"Η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης βρίσκεται:
α) Σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

 

1) Αν με τον όρο "αναγκαστική απαλλοτρίωση" εννοεί την εισφορά σε γη (και χρήμα), τότε είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες ΔΕΝ έχει ολοκληρωθεί η κύρωση της πράξης εφαρμογής (δημιουργία δρόμων, κοινοχρήστων χώρων κλπ) και μπορεί να ρυθμιστεί το κτίριο (ή τμήμα αυτού) εκτός "μελλοντικής" ΡΓ. Αν έχει γίνει όμως η απαλλοτρίωση (συνηθέστερη περίπτωση), τότε ΔΕΝ γίνεται.

2) Αν όμως με τον όρο "αναγκαστική απαλλοτρίωση" εννοεί την κατεδάφιση/αποζημίωση του τμήματος κτιρίου εκτός ΡΓ, τότε σε περίπτωση που δεν έχει γίνει (προφανώς..), τότε μπορεί να ρυθμιστεί το κτίριο (ή τμήμα αυτού) εκτός ΡΓ.

 

 

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου μονόροφου κτιρίου μη-κατοικίας, κατασκευή 1975 σε τότε εκτός σχεδίου, ρυθμισμένο με Τρίτση μέχρι β' φάση, τώρα πλέον εντός (ένταξη το 1993) δίχως όμως να προχωρήσει σε Γ' φάση.

Έχει γίνει προέκταση της πλάκας οροφής (πρόβολος) εκτός ΡΓ κατά 2μ. Το κτίριο βρίσκεται οριακά εντός ΡΓ, μόνο ο πρόβολος έχει το θέμα εκτός ΡΓ. Η εισφορά σε γη και χρήμα έχει γίνει, έχουν δημιουργηθεί οι κοινόχρηστοι χώροι, δρόμοι κλπ, αλλά ο πρόβολος παραμένει πάνω από τον δρόμο σε ύψος 5μ. Πραγματικά δεν ξέρω αν μπορώ να το ρυθμίσω. Βάσει των άνω, κλίνω περισσότερο προς την πρώτη περίπτωση που δυστυχώς δεν μπορώ να ρυθμίσω.

Και πραγματικά δεν βρίσκω νόημα -γενικώς- να ρυθμίζεται μόνο το νόμιμο τμήμα του κτιρίου και το υπόλοιπο που δεν γίνεται να αναφέρεται στην τεχνική έκθεση και να φαίνεται διαγραμμισμένο στα σχέδια. Δεν θα μπορεί ούτε να πουληθεί, ούτε να μεταβιβαστεί. Εκτός αν στην τελική κοπεί ο πρόβολος και πλέον βρεθεί όλο το κτίριο εντός ΡΓ..

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

εσύ δε νομίζω πως έχεις πρόβλημα με το περιεχόμενο της βεβαίωσης ως έχει. Πρόβολος είναι. Δεν είναι κλειστός. Ούτε σε δόμηση μετράει, ούτε σε κάλυψη, ούτε αποτυπώνεται στο τοπογραφικό, δε σε αφορά, αν το εμβαδό του κτιρίου είναι εντός Ρ.Γ. είσαι οκ, τώρα άλλος θα πει και ο πρόβολος είναι παρακολούθημα της κατοικίας, εγώ πάντως νομίζω είσαι οκ.

 

Τι θα πεί αναγκαστική απαλλοτρίωση, να έχει γίνει και η πράξη εφαρμογής?

Έχω και γω ανάλογη περίπτωση, όπου ένα πολύ ελάχιστότατo τμήμα είναι εκτός, το οποίο δηλώθηκε με τρίτση, και λίγο μετά έγινε η ρυμοτόμηση. Εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής. Τι κάνω δίνω βεβαίωση; Να επικαλεστώ ότι προϋπάρχει της ρυμοτομίας και ότι ενδεχομένως να υπάρχει απόκλιση και σφάλμα αποτύπωσης. Δεν είναι και για πώληση. Και δεν θα αναφέρω ότι μεταβιβάζεται το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά η κατοικία εμβαδού τόσο βάσει συμβολαίου και τόσο βάσει σχεδίων μηχανικού από 1337 και  όπου ένα τμήμα  

(αμελητέο, 2 τοις χιλίοις ! του εμβαδού της κατοικίας) είναι εκτός. Κάποια ανοχή δεν υπάρχει;

 

 

 

 

---------------------------------------------------

Με τις αλλαγές, έχω συμπληρώσει την ειδικότητα μου, τώρα όμως πάλι εξαφανίστηκε, κάποιο πρόβλημα υπάρχει και το σύστημα με εμφανίζει ως ψυκτικό

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.