Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο ηλεκτρονικού συστήματος ΤΕΕ για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Hand Landa

Με αυτον τον τροπο που γραφεις, οσο ειρωνικα και να θεσεις τον ορο "παγιας" δυστυχως ραγιας εισαι....

Με ολο το σεβασμο...

Δηλωνεις οτι δεν θελεις να κλεισει το συστημα για να δωσεις τις δηλωσουλες σου και να βγαλεις τα 5.000€ που σου ζηταει το ΤΣΜΕΔΕ (αληθεια, πως προκυπτουν τοσα πολλα?) αδυνατωντας να κατανοησεις οτι ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΣΥ 5.000€ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...

Και οχι μονο εσυ, ολοι μας...

Αλλα δυστυχως προτιμας να δουλεψεις για να πληρωσεις αυτα που σου ζητανε, οσα σου ζητανε και να μην αγωνιστεις, η τουλαχιστον να συμμετασχεις στον αγωνα των υπολοιπων για ακυρωση των αυξησεων σου....

 

Δεν εχω λογια... Αυτοι ειμαστε τελικα...

 

Φίλε, με όλο το σεβασμό.

 

Δεν είχα καμία ειρωνική διάθεση. Είμαι ρεαλιστής.

 

Ζούμε σε Προτεκτοράτο, κ είμαστε Πολίτες Β' Κατηγορίας.

 

Αν εσύ πιστεύεις ότι φωνάζοντας θα σώσεις την κατάσταση, τότε πήγαινε φώναξε. Δεν θα μου επιβάλλεις όμως εμένα το ομαδικό σου πνεύμα, γιατί μπορεί να νευριάσω κ εγώ κ να πάρει αρκετούς μαζί μου ο διάολος.Έτσι δεν είναι?

 

Δεν γουστάρω την αύξηση εισφορών παρεπιπτόντως, απλά πιστεύω ότι η κλεψιά που μας κάνουν αυτή τη στιγμή δεν διορθώνεται με αυτό τον τρόπο. Σου προτείνω λοιπόν εναλλακτικά, να βάψουμε τα πρόσωπά μας με corpsepaint , να πάρουμε τα τσεκούρια μας κ να κατέβουμε έτσι ντυμένοι για πορεία, αλλά όποιος μηχανικός θέλει να δουλέψει, να κάτσει να δουλέψει ανενόχλητος. Δεν επιτρέπω δηλαδή να θεωρούμαι ίδια ''κοινωνική ομάδα'' με κάποιον άλλο που το χόμπυ του είναι να με γαμάει νυχθημερόν και να με αποκαλεί ''συνάδελφο'' όταν βλέπει τα σκούρα.

 

Αυτά

 

Καλή τύχη και δύναμη στον αγώνα σας. Ειδικά για σένα, που απ' ό,τι φαίνεται από τα ποστς σου έχεις την άπειρη δουλειά σε όλους τους τομείς των ακινήτων, και δέχεσαι να τη θυσιάσεις για το ''κοινό καλό''.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει με τις δηλώσεις! Και εγώ μόλις έχασα μία!

 

Εγώ τελικά αποφασίζω να μην μπω από τον φόβο μην χάσω κι εγώ καμία, χώρια αν μπω υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην μπορώ μετά να βγω, με αυτούς όλα να τα περιμένεις!

Τελικά με το ένα και το άλλο τα κατάφεραν να κάνουν τους μηχανικούς ρόμπες. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε (δεκαετία του '80) κατέβαιναν οι οικοδόμοι σε απεργία και αναστέναζαν τα πεζοδρόμια....

Αυτές ήταν εποχές... Ειδικά όταν καθιερώθηκε το πενθήμερο και χάθηκε ένα ένσημο / εβδομάδα, έκαναν κάτι πορείες οι οικοδόμοι....

Κάπου εκεί καθιερώθηκαν και τα δώρα από το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

΄Αλλοι μπαίνουν στο σύστημα, άλλοι όχι....άλλοι χάνουν δηλώσεις και άλλοι χάνουν δουλειές επειδή δεν μπορούν να δουλέψουν....

 

...εγώ πάντως απ'το πρωί δεν μπορώ να μπω...αναρωτιέμαι μπας κ είναι θέμα περιοχής, browser, καιρού (Θεσσαλονίκη χάλια ο καιρός σήμερα) ή αν απλά παίζουν με τα νεύρα και τις αντοχές μας...

 

Καλό μας κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ πιστεύεις ότι φωνάζοντας θα σώσεις την κατάσταση, τότε πήγαινε φώναξε. Δεν θα μου επιβάλλεις όμως εμένα το ομαδικό σου πνεύμα, γιατί μπορεί να νευριάσω κ εγώ κ να πάρει αρκετούς μαζί μου ο διάολος.Έτσι δεν είναι?

Αυτο θα πει πολιτισμος....

 

Καλή τύχη και δύναμη στον αγώνα σας. Ειδικά για σένα, που απ' ό,τι φαίνεται από τα ποστς σου έχεις την άπειρη δουλειά σε όλους τους τομείς των ακινήτων, και δέχεσαι να τη θυσιάσεις για το ''κοινό καλό''.

Για ξηγα μου σε παρακαλω απο που προκυπτει αυτο το συμπερασμα σου.... Οποιος εχει μεγαλο αριθμο post σημαινει πως δεν εχει τι να κανει τη μερα τη και την περναει "βολοδερνοντας" στο Michanikos.gr, ενω εσυ ας πουμε με ικρο αριθμο εχεις δουλειες που δε δεχεσαι να θυσιασεις? Η μηπως καταλαβαινω λαθος το "πνευμα" σου...?

 

Δεν είχα καμία ειρωνική διάθεση. Είμαι ρεαλιστής.

Φαινεται, οταν αποκτας ειρωνικη διαθεση πως γραφεις...

 

Να εισαι καλα, καλη σου μερα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Basko αλλά οι οικοδόμοι δεν έκανα πάρτυ στα δημόσια έργα, ούτε διπλασίαζαν τις αμοιβές τους εν μια νυκτή, ούτε εκβίαζαν τις κυβερνήσεις να μη δώσουν Ε.Δ. στους αποφοίτους ΤΕΙ και άλλα πολλά όπως έκανε το ΤΕΕ!

 

Οιι οικοδόμοι αναστέναζαν για να ανεβάσουν το τενεκέ στον 7ο πάνω σε μαδέρια...

Εχουν γνώση οι φύλακες παιδιά!

 

Και όπως λέει και ο φτωχός αλλά σοφός λάος μας, Ολα εδώ πληρώνονται....

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται νευράκια τέτοιες ώρες παιδιά. 'Οσο για τον φτωχό αλλά σοφό λαό μας, μην ξεχνάς ότι είναι αυτός που τελικά πληρώνει και μάλιστα τώρα τελευταία με ΦΠΑ 23%.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι SIRADRAB...και ακόμα ακούγεται ότι δεν πιάσαμε πάτο (!)

 

και όσο για το λαό των μηχανικών, συν τοις άλλοις θα πληρώσει και εξωφρενικές αυξήσεις στις εισφορές....

 

....6000 για το 2012 δηλ εκκίνηση για τα ~500 ευρώ/μήνα σε λίγες μέρες για μένα...και χωρίς να εκίπτουν από την εφορία (αναμένουμε να μάθουμε αν θα είναι 10% ή 20% αν δεν κάνω λάθος)....και μετα τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.