Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο ηλεκτρονικού συστήματος ΤΕΕ για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Οι οροι του παιχνιδιου ηταν γνωστοι σε ολους τους Τ.Ε. πριν δωσουν εξετασεις εισαγωγης. Εκ των υστερων δικαιωματα και απαιτησεις δεν αναγνωριζονται.

 

Τα πανεπιστημια ειναι ανοικτα για οποιον θελει να μορφωθει και να αποκτησει δικαιωματα.Δεν τους εμποδιζει κανεις.

 

η καραμελα των Τ.Ε. ελιωσε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ κ μετά μιλάτε για αλληλεγγύη .αυτό είναι το πρόσωπο του τεε .του γνωστού σε όλους τους άλλους σαν καρτέλ .μόλις σ απέδειξα οτι οι τεχνολόγοι με μεταπτυχιακό μορφώνονται 5.5 χρόνια σε κτιριακά κ μόνο .κ εσύ μ λες για μόρφωση .εάν δεν είναι αυτό μόρφωση είναι αυτή που δίνει το ανατολικό μπλόκ?..ήρθε η ώρα να σπάσουν μερικά αποστήματα ...καληνύχτα 'συνάδελφε'

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο διπλωματούχος με μεταπτυχιακό 6.5 τι θες να πεις με αυτό? Γιατί έχεις μέτρο σύγκρισεις πάντα το ανατολικό μπλοκ? Θα ξεφύγουμε από το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει πάλι κουβέντα για τα επαγγελματικά δικαιώματα σε αυτό το θέμα; Θα αφήσετε προς το παρόν το "χαβά" σας ο καθένας στην άκρη να δούμε τι θα κάνουμε με αυτή την κρίσιμη κατάσταση που αντιμετωπίζουμε; Καταλαβαίνετε επιτέλους ότι καιγόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσετε προς το παρόν το "χαβά" σας ο καθένας στην άκρη να δούμε τι θα κάνουμε με αυτή την κρίσιμη κατάσταση που αντιμετωπίζουμε; Καταλαβαίνετε επιτέλους ότι καιγόμαστε;

 

Εγω δεν το καταλαβαινω. Οπως κ να χει το πραμα, το κλυσμα του χρονου δεν θα το γλυτωσουμε. Περιμενει κανεις δηλαδη οτι θα κλαψουν οι desperados και θα ανακαλεσουν τον 3913, τον 4030 και τα υπολοιπα που εκαναν τοσο κοπο να δημιουργησουν? Εγω δεν νομιζω.

 

Επισης, θα ηθελα με τη δικη σου συναινεση να πιασουμε στο παρον θρεντ ενα ωραιο θεμα (παλι), το gps χειρος και το google.

 

@inzaghi: πως καταφερες και συνεδεσες το μεγαλο αριθμο δημοσιευσεων με τις δουλειες, μονο στη δικη σου λογικη υπαρχει αυτη η συνδεση. Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλλω συναδελφε, κ δεν πιστευω οτι το εκανα. Μου τη σπανε ομως ΟΛΟΙ οσοι γραφουν τους υπολοιπους στ @@ τους και κλεινουν οποτε τους γουσταρει κοινοχρηστα αγαθα: δρομους, εθνικες οδους, κτιρια, λιμανια, ηλεκτρονικες πλατφορμες. Θα πεσουν φαπες, κ αυτη τη φορα θα το ευχαριστηθω κιολας, να τραμπουκισω συναδελφους, ειδικα ΔΥ. Και ναι, αυτο θα πει πολιτισμος, επιτελους να φανε και λιγο ξυλο στον πωπο τους οι τσογλανοι που γειωνουν κοινοχρηστα αγαθα χωρις να ρωτησουν τους υπολοιπους. Διοτι συναδελφε, αν δεν πληρωθω, δεν θα φαω γαλοπουλινι την Κυριακη.Ετσι δεν ειναι? Κριμα δεν ειναι να μεινω (παλι) στην απεξω εξαιτιας του καθε τσογλανου?

 

Εγω προσωπικα θελω τα λεφτα του ΤΣΜΕΔΕ πισω, κ αν δεν τα δωσουν θα κανω μονος μου αγωγη, που μου βγηκε ο μαλακας ο πασοκος και πανηγυριζε το κουρεμα. Ακου εκει το τσογλανι....

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 (Hans + inzaghi) εχετε δικιο...

Και δεν μπορεις να καπηλευεσαι δημοσια αγαθα, αλλα απο την αλλη, κατι πρεπει να γινει.

Και γαλοπουλινι να φας αγορι μου, αλλα δεν νομιζω τα 500 τον μηνα να σου καθονται καλα, μαζι με τα άλλα 500 για το γραφειο και άλλα 500 για το σπιτι, πολυ-πολυ συντηρητικά.

 

Το κλείσιμο της πλατφορμας, ειναι "σωστο" διοτι ξερουμε ολοι πως αν το ΤΕΕ ελεγε "γενικη απεργεια", μεσα στην διαρκεια αυτης, θα μπαινανε 5000 αιτησεις.

Θεωρω πως ετσι δημιουργει χοντρο προβλημα στο κρατος, το οποιο δεν θα "πιασει" τα νουμερα που ειχε παρουσιασει στην τροικα απο τα αυθαιρετα, το ενα θα φερει τ'αλλο και η προφητεία της δραχμής έρχεται όλο και πιό κοντά...

 

Προσωπικά, ζω για την στιγμή που θα αγοραζω τις αγαπημενες μου big bubble για 1000000 δραχμές και που μια αδεια θα κοστιζει 3δισ!!!

Πάντα ήθελα να γινω δισεκατομμυριούχος!

 

Ξαφνικα θα σηκωσουν και οι Πασοκοι** το λαβαρο της επαναστασης...

Ρε ουστ....!!!!

Ρε σεις, μην πολώνεστε/πολώνετε!

Σιγα-σιγα θα μιλαμε παλι για δεξιους και κομμουνιστες;;;

Ημαρτον!

Δεν μας φταινε οι Πασοκοι, οι κουκουέδες ή οι νουδου, μας φταίνε οι 300...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει ποιοί απαρτίζουν το ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ ? Ορίστε.

 

Γαμβριλης Ιωαννης --> Πολιτικός Μηχανικός

Ανδρεαδάκης Νικόλαος--> Πολιτικός Μηχανικος

Σασσαλος Κωνσταντινος -> Πολιτικός Μηχανικός

Καρκαντζός Ξενοφών --> Πτυχ.Τεχν.Δομ.Εργων

(Αυτο το τονίζω για εσάς συνάδελφοι Τ.Ε. που γκρινιάζετε , έχετε μέλος στο ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ έστω και σαν εκπρόσωπο τεχνικής Εταιρείας)

Παπαιωάννου Ιωάννης --> Πολιτικος Μηχανικός

Φιλιππίδης Αθανάσιος--> Εκπρόσωπος Συνταξιούχων

Σακριώτου Φιλιώ --> Διοικητική του Υπουργείου Εργασίας.

 

Οι 4 , η πλειοψηφία δηλαδή , είναι Πολιτικοί Μηχανικοί μέλη του ΤΕΕ.

Ο Σηφουνάκης και ο Μανιάτης είναι επίσης μέλη του ΤΕΕ.

 

Γιατί το ΤΕΕ δεν ξεκινάει με το να περάσει από τον πάγκο (= πειθαρχικό) με επιβολή σοβαρής όμως ποινής τα παραπάνω 4+2 μέλη με το αιτιολογικό ότι η στάση και οι πράξεις τους συνιστούν αφενός αντισυναδελφική συμπεριφορά , αφ'ετέρου βλάπτουν τα συμφέροντα του κλαδου των μηχανικών ???

 

Γιατί δεν έχει α@@@@@α , για αυτό.

 

Κρίνοντας επίσης την έως τώρα στάση του ΤΕΕ

 

α.στην (μη) ενημέρωση και (μη) καθοδήγηση επισήμως και γραπτώς των μελών του

για την εφαρμογή του Ν.3919 ως προς τον Ν.4014 , τον οποίο 3919 συνδιαμόρφωσε με το ΥΠΕΚΑ μην το ξεχνάμε

β. στις γελοίες απαντήσεις που κατά καιρούς έδωσε προφορικά το ανεκδιήγητο πλέον τμήμα αμοιβών

γ. στο ότι άφησε περιφερειακό τμήμα και ειδικά τον πρόεδρό του να "τρομοκρατεί" τα μέλη για την παρανόμως υποχρεωτική εφαρμογή της νόμιμης

δ. στις αξέχαστες συνεντεύξεις του προέδρου μας τον Σεπτέμβρη ο οποίος ανακοίνωνε από τηλεοράσεως διάφορες αμοιβές για το 4014.

ε. στο "διάγγελμα" εκείνο του προέδρου το οποίο με πολύ ωραίο και εντυπωσιακό είναι η αλήθεια τρόπο ...δεν έλεγε τίποτα ουσιώδες.

στ. που μετά από 6 μήνες ένα νόμο και 2 ΠΟΛ δεν ξέρει ακόμα που να παραλάβει τα συμφωνητικα αμοιβών και τι να τα κάνει.

ζ. που δεν μπόρεσε ακόμα να πει ορίστε ένας τραπεζικός λογαριασμός του ΤΕΕ πηγαίνετε να αποδώσετε το 2%.

η.στο από πότε είναι γνωστές οι νέες καυτές εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ (ο GRTOPO το πρωτοανέφερε εδώ και πολύ καιρό το ΤΕΕ το ξέρει νωρίτερα σίγουρα )

θ. το ότι δεν έχει κινηθεί ποτέ μα ποτέ για να αλλάξει το φασιστικό-φεουδαρχικό σύστημα όπου ο άνεργος μηχανικός ή αυτός που δεν έχει κάνει ούτε έναρξη δραστηριότητας πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ.

 

θεωρώ ότι απλώς μας δουλεύουνε και κολλάνε αγωνιστικά ένσημα.

Ευχομαι να κάνω λάθος.

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το καταλαβαινω. Οπως κ να χει το πραμα, το κλυσμα του χρονου δεν θα το γλυτωσουμε.

 

Θα το καταλάβεις αργότερα και αυτό, όπως καταλαβαίνεις τώρα, ότι είχα δίκιο όταν σου έλεγα "μην πληρώσεις τίποτα" και μου έλεγες πόσο "αστραφτερός", "λαμπερός" και "πεντακάθαρος" νιώθεις και είσαι που πήγαινες και πλήρωνες περαιώσεις (ειδικά αυτές) και εισφορές "αλληλεγγύης" για να "σωθεί η χώρα". Το που θα οδηγήσει αυτή η κινητοποίηση δεν το ξέρω. Επίτρεψέ μου όμως αν και λίγο μεγαλύτερος από σένα, να μην παραδώσω τα όπλα όσο εύκολα το κάνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναρωτηθει κανενας απο τους αξιόλογους κυρίους του τεε και του τσμεδε που μπορει ένας νεος μηχανικος, με μεταπτυχιακο, και ανεργος, με μηδενικο εισοδημα, που θα βρει να πληρωσει τις ωραιότατες εισφορές του???? Εγω το μόνο που ξέρω είναι πως σε αυτή τη χώρα τα μεγάλα κεφάλια έχουν master στο να γκρεμίζουν όνειρα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.