Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία για πρώτη δόση


Recommended Posts

ερώτηση......

 

το ποσό των δόσεων μπορεί να είναι και 30 ευρώ πχ...???

 

Μπορεί να είναι ό,τι βγάλει η ..."διαίρεση", έστω και 5 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ξέρει κανείς για μηνιαίες δόσεις ποια είναι η ημερομηνία πληρωμής τους;

Αρχή μήνα - τέλος μήνα - ή κάτι άλλο;;;;

 

:confused:

 

τις βγάζει με ακριβή ημερ/νία το σύστημα (τώρα πόσο ακριβείς είναι όταν λέει α' δόση 22-11-2011 είναι ένα θέμα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η ακριβής ημερομηνία;

δηλαδή ήδη οι 2 πρώτες δόσεις είναι εκπρόθεσμες;;;;

 

είμαστε σοβαροί;;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαιρετο με ημερομηνια εισαγωγης 11/11 και πληρωμη του τελους υπαγωγής στισ 7/12/11 εκανα υποβολη στισ 27/1/12 για ρυθμιση των δοσεων.

Απο λάθος(?) πληκτρολόγηση εχει επιλεγει η εφ'απαξ δόση.

Υπαρχει τροπος αλλαγής της επιλογής?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. παιδιά, από αυτά που έχω διαβάσει, συμπεραίνω τα εξής, και τα λέω και σε σας, για επιβεβαίωση:

έκανα αίτηση προχθές στο σύστημα, και ο πελάτης θα μου δώσει τα χρήματα του παράβολου (2.000 ευρώ) την Τρίτη 31/1 για να τα πληρώσω.

Αν κάνω εγώ την κατάθεση την Τετάρτη 1η Φεβρουαρίου, αυτό σημαίνει πως ο εν λόγω πελάτης, ο οποίος θέλει να πληρώσει εφάπαξ, πρέπει μέχρι την 1η Μαρτίου να πληρώσει τα υπόλοιπα 12.000 ευρώ που είναι το πρόστιμό του?

και εγώ θα έχω προθεσμία μέχρι τέλη Μαϊου για να υποβάλλω τα απαραίτητα δικαιολογητικά?

οι υπερβάσεις του είναι κάπως πολύπλοκες. Που σημαίνει οτι μέχρι την 1η Μαρτίου, πρέπει να τα έχω ξεκαθαρίσει όλα, προκειμένου να μην γίνει κάποιο λάθος, το οποίο θα είναι μη αναστρέψιμο?

απ΄ ότι καταλαβαίνω λοιπόν, απ'την στιγμή που πληρώνεις το παράβολο, τότε "τρεχάτε ποδαράκια μου", ειδικά αν ο ενδιαφερόμενος θέλει να πληρώσει εφάπαξ.

 

μπήκα πιο αργά στο να ασχοληθώ με το "σπορ", για αυτό και οι συγκεκριμένες επισημάνσεις μου, που για κάποιους μπορεί να είναι "νηπιαγωγείου".

Με συγχωρείται προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

pavlg

..απ΄ ότι καταλαβαίνω λοιπόν, απ'την στιγμή που πληρώνεις το παράβολο, τότε "τρεχάτε ποδαράκια μου", ειδικά αν ο ενδιαφερόμενος θέλει να πληρώσει εφάπαξ.

 

Το σωστό θα έπρεπε να είναι ''απ'την στιγμή που πληρώνεις το παράβολο και ξανακάνεις υποβολή'' τότε μόνο εντάσεσαι στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής και αρχίζουν να τρέχουν οι προθεσμίες, σύμφωνα με το manual του ΤΕΕ, σελ. 16, μέχρι τότε, τα πάντα όλα βρίσκονται σε κατάσταση αρχικής υποβολής και όχι υπαγωγής.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

ΚΑι το πρόστιμο να έχει πληρωθεί έφάπαξ ,αν δεν έχεις κάνει οριστική υπαγωγή (την οποία την κάνουμε ΜΟΝΟ αν θέλει ο πελάτης να μεταβιβάσει) μπορείς αν βρεις με τα μετρήματά σου νέα εμβαδά που αντιστοιχούν σε άλλο πρόστιμο , να ξανακάνεις υπαγωγή με τα νέα στοιχεία και να σου βγάλει τη διαφορά ώστε να την πληρώσει ο πελάτης.Μην σκας λοιπόν και μη βάλεις τα ποδαράκια σου να τρέχουν .Εχεις χρόνο μέχρι το Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.