Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

...............................

Ο προβληματισμός μου εναι εάν ο όγκος τους είναι μικρότερος από 10% του συνόλου του κτιρίου δεν τους λαμβάνουμε υπόψη?Και τι γίνεται με τις διαχωριστικές?

 

Ακριβώς, δεν τον λαμβάνουμε υπόψη και τον εντάσσουμε σε άλλη ζώνη, πχ. στην επιφάνεια του διπλανού διαμερίσματος (αν πρόκειται για εξεταζόμενο διαμέρισμα), δηλαδή όταν επιλέγουμε το κουτάκι ''τμήμα κτηρίου''.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει η νομιμη αμοιβη με την αποσταση απο την εδρα

Το ειχα δοκιμασει και μου εβγαινε η ιδια...

Εκτος κι αν εγω εκανα καπου λαθος

Link to comment
Share on other sites

@giatrasot

Και σ' όλη την Ελλάδα άμα θες μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ.

 

Ευχαριστώ πολύ !

ας βγάλω το πρώτο με το καλό και βλέπουμε..... :shock:

Link to comment
Share on other sites

dib ευχαριστω.

Σε περίπτωση ολόκληρου του κτιρίου,εάν υπάρχει ΜΘΧ με όγκο μικρότερο από 10% του συνολικού ογκου του κτιρίου,πιστεύω πως ο ΜΘΧ πρεπει να θεωρηθεί ως θερμαινόμενος χωρος και να συνυπολογιστεί στα μ2.Διαφορετικά μπορεί να αγνοηθεί τελείως και να μην περιλαμβάνεται ουτε στη συνολική επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ολόκληρου κτηρίου τον ΜΘΧ που εφάπτεται σε ΘΧ θα τον βάλεις στο ΠΕΑ κανονικά στο κομμάτι της συνολικής επιφάνειας και θα τον πληρωθείς κιόλας.

 

Άλλωστε θα τον πας με 1euro/τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει πως πρέπει και να τον μελετήσω ανεξάρτητα εαν ο ογκος του είναι μικρότερος από10% του όγκου του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Στη διακριτικη ευχερεια σου ειναι να τον μελετησεις η οχι...

Εχει φασαρια παντως και απο τη στιγμη που η ιδια η ΤΟΤΕΕ σου επιτρεπει, εφοσον ειναι μικροτερος ο ογκος του απο το 10% του συνολου να τον αγνοησεις, τοτε δε βρισκω να μην τον λαβεις σαν ΘΧ και να προχωρησεις κανονικα τη μελετη σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από τη στιγμή που τον ορίζεις ως μ.θ.χ. τον μελετάς κανονικά κι αυτόν και τις διαχωριστικές.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ένα ερώτημα ... πρακτικής φύσεως. Σε ξενοίκιαστους χώρους, συνήθως είναι κομματάκι δύσκολο να βρίσκεται κάποια σκάλα. Δηλαδή τι σκάλα, ούτε καρέκλα να ανέβεις δεν υπάρχει. Και τι κάνετε ρε παιδιά με κάτι κλιματιστικά που είναι στα 2,20μ, με ηλεκτρομποίλερ στο πατάρι κι άλλα τέτοια; Γιατί με zoom στην κάμερα και τεντωμένο το χέρι, κάτι μπορεί να φανεί σε εξωτερική μονάδα split unit -αν και με 1,65 που είμαι ζορίζομαι. Αλλά με τα πατάρια; Εκτός κι αν κουβαλάτε σκάλα στη σχάρα :smile: . Και κομμάτια να γίνει στη σχάρα. Αλλά άμα είσαι με μηχανή :confused: ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το 1.95 βλεπω τον κοσμο με αλλα ματια... :mrgreen:

Τραβαω φωτογραφιες απο ψηλα τα ταμπελακια, σκαρφαλωνω στο παταρι, κρεμωμενος απο το πρεκι της πορτας και βλεπω οτι θελω

Εξαλλου στο παταρι δεν εχω και πολλα να δω!

Ανακυκλοφορια δεν εχουν τα Boiler, 4 kW ειναι σχεδον ολα, οποτε δεν εχω και τιποτα αλλο να δω στο παταρι...

Στα κλιματιστικα μονο ευνοει το υψος μου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.