Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Άν το άνοιγμα μπροστά (2,55 μ) είναι ελεύθερο τότε προς εξωτ. αέρα.

 

Αν έχει γραραζόπορτα τότε προς ΜΘΧ (με μισό U).

 

Στην τραβηγμένη περίπτωση που θερμαίνεται τότε αγνοείται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα

Αν η πυλωτη ειναι ανοικτη, τοτε προς αερα

Αν ειναι κλειστη θεση σταθμευσης, τοτε U/2

H τριτη περιπτωση θεωρω απλα πως δεν υφισταται!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι διαμπερές άνοιγμα οπότε με εξωτερικό αέρα.

Συμφωνώ και εγώ, ήθελα όμως να το θέσω στη "διαβούλευση" γιατί για τους χώρους αυτούς δεν γίνεται ειδική μνεία στις ΤΟΤΕΕ,

προκύπτει εξ αντιδιαστολής. Στη πραγματικότητα τώρα τα δομικά στοιχεία αυτών των χώρων έχουν μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με αυτά βορά και νότου του παραδείγματος και κανονικά δε θα έπρεπε να προσομοιώνονται με τον ίδιο τρόπο. Χρίζει έρευνας το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση για τα δομικά στοιχεία προς ανοιχτές στοές (με ή χωρίς διαφανείς επιφάνειες στην οροφή ή τους τοίχους);

Ίσως, το χειμώνα ας πούμε, στο χώρο αυτό να έχεις κάπως υψηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το αν ήταν τελείς εκτεθειμένος. Αλλά θα είναι μικρή η διαφορά και επιπλέον σχηματίζονται και ρεύματα αέρα.

Τώρα όσον αφορά τις σκιάσεις, θα μπορούσες να πάρεις μια συνολική σκίαση 0.3, λόγω διάχυτης και ανακλώμενης ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

Συντσλεστης ο οποιος, υπο συνθηκες μπορει να ειναι και υψηλος, αναλογως προσανατολισμου...

Αφου για κατακορυφες επιφανειες μπορουμε να βγαλουμε αναλυτικα σκιασεις, γιατι να κανουμε παραδοχες?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανάκληση σε πιστοποιητικό όπου σημειώθηκαν λάθος τα ολικά τετραγωνικά και κατ'επέκταση του θερμαινόμενου χώρου και απάντησαν "Είχε υποβληθεί αίτημα ανάκλησης το οποίο ακυρώθηκε". Τι πιο σημαντικό δηλαδή για να ανακληθεί; Τι μπορώ να κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες

να ρωτήσω κάτι σχετικό (μιας και είμαι άσχετος με το ΠΕΑ και τα ενεργειακά-με δεδομένο ότι δεν έχω άδεια Ε.Ε)

 

έχω μια οικοδομή 4 ορόφων

μπορώ να εκδώσω ένα ΠΕΑ για όλη την οικοδομή ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;

 

(υπόψη ότι την νοικιάζω ανά διαμέρισμα και όχι όλη μαζί σε κάποια Υπηρεσία ή εταιρεία)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε μπορεί να αλλάξει ο υπάλληλος που τα κοιτάζει... :smile:

Μα έτσι μπλοκάρει το μισθωτήριο στην εφορία, τι παραπάνω χρειάζεται για να ανακληθεί; Έστειλα και e-mail, ελπίζω να πάρω τουλάχιστον μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.