Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ναι γίνεται....αλλωστε υπάρχει η δυνατότητα και η νομοθεσία για έκδοση ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή για τμήμα (τμήματα) αυτού

 

@Jim

Δεν νομίζω ότι μπλοκάρει τίποτα η εφορία ούτε την νοιάζουν τα τ.μ. Την γνησιότητα του ΠΕΑ κοιτάζουν. Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν μου έχει τύχει ανάλογο...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπε ο πελάτης, δε μου έχει ξανατύχει αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχα κάνει κάποιο λάθος μέχρι τώρα. Αν όντως υπάρχει ένας περίεργος υπάλληλος, πώς θα συνεχίσει ο άνθρωπος τη δουλειά του...

Link to comment
Share on other sites

JimPele

 

Αν η διαφορά στα μέτρα είναι αμεληταία δεν θα στο κάνουν δεκτό το άιτημα. Επίσης δεν κάνουν δεκτά αιτήματα ανάκλησης για λάθη στις αμοιβές ας πούμε ασυμφωνία δηλωθείσας αμοιβής μεταξυ buildingcert και ΤΕΕ. Μου έχουν τύχει και τα 2. :|

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επί της ουσίας δεν νομίζω να αλλάζει κάτι όσον αφορά την εφορία...Αν πχ το μέτραγες μεγαλύτερο δεν θα το κατέγραφες? Αφού αυτός είναι ο σκοπός καταγράφεις ότι βλέπεις...Αλλοι δηλώνουν λιγότερα τ.μ λόγο ΔΕΗ..Αυτό είναι σωστό? Να διορθώνουμε ένα λάθος με ένα νέο?

Το θέμα είναι ο πελάτης πως θα πειστεί...γιατί του κάθεται λάθος στο μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά στα μέτρα είναι αμεληταία δεν θα στο κάνουν δεκτό το άιτημα. Επίσης δεν κάνουν δεκτά αιτήματα ανάκλησης για λάθη στις αμοιβές ας πούμε ασυμφωνία δηλωθείσας αμοιβής μεταξυ buildingcert και ΤΕΕ. Μου έχουν τύχει και τα 2. :|

Οπότε τι έκανες;Προχώρησαν οι υποθέσεις;

 

Αλλοι δηλώνουν λιγότερα τ.μ λόγο ΔΕΗ..Αυτό είναι σωστό? Να διορθώνουμε ένα λάθος με ένα νέο?

Εντωμεταξύ το λάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 3 τμ περισσότερα..

Edited by JimPele
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται....αλλωστε υπάρχει η δυνατότητα και η νομοθεσία για έκδοση ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή για τμήμα (τμήματα) αυτού

 

@Jim

Δεν νομίζω ότι μπλοκάρει τίποτα η εφορία ούτε την νοιάζουν τα τ.μ. Την γνησιότητα του ΠΕΑ κοιτάζουν. Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν μου έχει τύχει ανάλογο...

κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση

άρα διαπιστώνω ότι είναι εφικτό από το σύστημα ΤΕΕ

 

είναι όμως σωστό αυτό ή λάθος;;

 

και αυτό επειδή

αν εκδώσω ένα ΠΑΕ θα βγει όλο το κτίριο μία κατηγορία ας υποθέσω Γ

αν όμως εκδώσω ΠΑΕ ανά διαμέρισμα θα έχω διάφορες κατηγορίες Γ και Δ ή και Ε (σας είπα δεν ξέρω -αλλά όπως διαπιστώνω από ΠΑΕ άλλης οικοδομής, φίλου μου)

 

άν πάω να πουλήσω ή να νοικιάσω δεν εξαπατώ τον ενοικιαστή ή τον αγοραστή;

Υπάρχουν ευθύνες του Ε.Ε;; αν κάποιος από τους παραπάνω κινηθεί δικαστικά εναντίου του

 

υ.γ επίσης αν εκδώσω 1 ΠΑΕ για την όλη οικοδομή αντί 6, με την ασυμφωνία τ.μ του ενοικιαζόμενου και των τ.μ της όλης οικοδομής τι γίνεται;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

JimPele

 

Ναι, στην πρώτη περίπτωση απλά αναγκάστηκε ο τυπολάτρης και καρμίρης πελάτης να το καταπιεί με πολύ ιδρώτα γκρίνια και μιζέρια.

Στη δεύτερη περίπτωση, είχα κάνει μαλακία και είχα δηλώσει κατάλάθος στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ συμφωνηθείσα αμοιβή 0 € για δευτερο ΠΕΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, Εκανα νέο έργο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με τη σωστή αμοιβή και ζήτησα ανάκληση ΠΕΑ για να το ξαναυποβάλω με το νέο Α/Α έργου του συστήματος αοιβών. Με πήραν στο τηλ. Μου είπαν ότι πρόκειται για επουσιώδη λόγο κατα αυτούς και ότι δεν παίζει κανένα ρόλο για την εγκυρότητα του ΠΕΑ. Τότε γιατί τα ζητάτε αυτά τα στοιχεία? ρώτησα. "Το ΤΕΕ να ρωτήσετε" μου απάντησαν. "Αυτοί τα ζητάνε, εμάς ουδόλως μας απασχολεί το θέμα των αμοιβών σας. Δεν έχουν καθόλου καλή συνεργασία μαζί μας κλπ κλπ κλπ".

Τελικά απο το ΤΕΕ μου είπαν οτι με την εντολή πληρωμής του πρώτου έργου στο σύστημα αμοιβών (αυτην με την μηδενική αμοιβή) να πάω στη τράπεζα και να πληρωσω όση αμοιβή θέλω! Οπερ και έκανα.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ως σύστημα θέρμανσης έχω επιτοίχιο λεβητάκι φυσικού αερίου με ισχύ 24 KW και απόδοση 0,93.

Στο δίκτυο διανομής θα χω ισχύ επίσης 24 KW ή 24Χ0,93=22,32 KW;

Άποψή μου είναι 24 KW. Αλλά πολλοί πολ/ζουν με την απόδοση 0,93 του λέβητα., που δε μου φαίνεται σωστό.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο το ΤΕΕ μου είπαν οτι με την εντολή πληρωμής του πρώτου έργου στο σύστημα αμοιβών (αυτην με την μηδενική αμοιβή) να πάω στη τράπεζα και να πληρωσω όση αμοιβή θέλω! Οπερ και έκανα.

 

το ΤΕΕ ... σαν τον αόμματο .. ότι έχετε ευχαρίστηση!!!!

τι ρεζίλι ,, και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ γιατί δεν σου φαίνεται σωστό το 22,32 ? Εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό. Η λογική του υπολγισμού των απωλειών στο ΠΕΑ είναι βήμα - βήμα. Πρώτα τι χάνει η μονάδα παραγωγής μετά το δίκτυο και μετά το τερματικό. Εσύ εάν στο δίκτυο βάλεις 24 είναι σαν να λες ότι η απόδοση της μονάδας παραγωγής είναι 1 και όχι 0.93.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.