Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω την εξής απορία: για τον έλεγχο της υπερδιαστασιολόγησης του λέβητα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ως Pgen την ισχύ του λέβητα που έχει διαστασιολογηθεί στην μελέτη θέρμανσης της άδειας ή όχι και γιατί? Η ΤΟΤΕΕ 1 αναφέρει την μελέτη εφαρμογής θέρμανσης...τι εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση συνάδελφοι.

Έχουμε κτίριο 4/οροφο και έναν χώρο στο δώμα που επικοινωνεί με το κλιμακοστάσιο μέσω της ταράτσας.

Στο ισόγειο και 1ο όροφο έχουμε περιμετρικά τζαμαρίες και χωρίς χωρίσματα, ενώ ο 2ος όροφος είναι γκαρσονιέρες. Χωρίς σύσταση Ο.Ι.

Το κλιμακοστάσιο στους 0 και 1 όροφο δεν είναι κλειστό, μπαίνεις κατευθείαν στον χώρο εκτός από τον 2ο όπου έχει διάδρομο με πόρτες για τις γκαρσονιέρες.

Θεωρώ πως πρέπει να έχω τουλάχιστον 2 θερμικές ζώνες (0-1 και 2-δώμα), παρότι η χρήση είναι ενιαία (κατοικία)

Επίσης το κλιμακοστάσιο θα το συμπεριλάβω στις θερμαινόμενες επιφάνειες αφού δεν είναι αυτόνομο.

Επίσης θα εκδοθεί ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο.

Σωστά σκέφτομαι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά τζαμαρίες χωρίς χωρίσματα και κατοικία??

Πάντως αν όλο είναι κατοικίες γιατί όχι μία ζώνη?

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 : Το ισογειο και ο Α οροφος τι χρήση έχουν;

 

Επίσης να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αν ένας λέβητας είναι υποδιαστασιολογημένος σε μεγάλο βαθμό υπάρχει περίπτωση το σύστημα θερμανσης του κτιριου αναφοράς να έχει μεγαλύτερη ισχύ και να πρέπει να συμπληρώσουμε ανάλογα τον δικό μας για να γίνουν ίσοι;

Link to comment
Share on other sites

γιατί να το κάνεις αυτό ? απλά παίρνεις ως συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης την μονάδα

εξάλλου η ισχύς του λέβητα δεν λαμβάνει μέρος στους υπολογισμούς (δοκίμασέ το κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικά τζαμαρίες χωρίς χωρίσματα και κατοικία??

Πάντως αν όλο είναι κατοικίες γιατί όχι μία ζώνη?

Γιατί θεωρώ πως υπάρχουν μεγάλες μεταβολές, σε σχέση με τον Β' όροφο, ηλιακών κερδών αλλά και θερμικών απωλειών, λόγω της τζαμαρίας.

@Faethon11 : Το ισογειο και ο Α οροφος τι χρήση έχουν;

Κοίτα είναι παράξενο έτσι όπως ακούγεται αλλά ο αρχικός ιδιοκτήτης το κατασκεύασε με σκοπό να το κάνει καφέ-μπαρ το ισόγειο και τον Α' όροφο ενώ τον Β' για τις ιδιαίτερες στιγμές των θαμώνων :) αλλά ο τωρινός ιδιοκτήτης το ισόγειο το έχει σαν play room και τον α' όροφο σαν βοηθητικό χώρο.

Στον β' όροφο αν και είναι διαμορφωμένος για ενοικίαση, το κατοικεί όλο ο ίδιος με την οικογένειά του.

Link to comment
Share on other sites

για το α/α έργου, μέχρι 18/10 ναι μπορείς, το γράφει και το buildingcert όταν μπείς στα αρχεία σου

 

για την αμοιβή νομίζω πως όχι, αν δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.