Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Έχω πάρει από τον ΟΚΧΕ αεροφωτογραφία έγχρωμη σε έντυπη μορφή σε κλίμακα 1:10000. Ενώ αυτή αφορά αυθαίρετο στα παράλια του Νομού Λάρισας (όπως ακριβώς είχα ζητήσει) , η σφραγίδα από τον ΟΚΧΕ στο πίσω μέρος της α/φ γράφει 'περιοχή χαλκιδικής', την κλίμακα και την ημερομηνία λήψης. Στην απάντηση που μου στείλαν ηλεκτρονικά μετά την αίτησή μου, αναφέρονται τα σωστά  στοιχεία (γεωγρ. πλάτος - μήκος). Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα;  Και γενικά πώς μπορώ να αποδείξω ότι ή α/φ που επισυνάπτω στα αρχεία της β φάσης αφορά το συγκεκριμένο αυθαίρετο που δηλώνω, αν δεν έχει πάνω γεωγρ. μήκος και πλάτος;

Link to comment
Share on other sites

Επισύναψε το έγγραφο του ΟΚΧΕ σε αρχείο pdf, που επιβεβαιώνει την ύπαρξη της συγκεκριμένης αεροφωτογραφίας και μέσω του οποίου της παράγγειλες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την εφαρμογή HEPOS της κτηματολόγιο την κατεβάζετε εύκολα;;

Γιατί σε επικοινωνία που είχα μαζί τους λένε ότι ο μπράουζερ πρέπει να είναι παλαιότερης έκδοσης.

Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πάρει αεροφωτογραφίες ΓΥΣ 24χ24 ? Μετά αυτές τι τις κάνετε, τις σκανάρετε ?

 

Πήρα μία, την σκάναρα σε 2000dpi και τώρα δεν μπορώ να την επεξεργαστώ ! Είναι πολύ βαρύ το αρχείο. Αν όμως την σκανάρω σε μικρότερη ανάλυση δεν έχει νόημα γιατί δεν φαίνεται αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου παλαιότερα είχε αναφερθεί και η επιλογή μεγέθυνσης και σκανναρίσματος μέσω φωτογραφείου. Ψάχτο γιατί φαινόταν να αξίζει το αποτέλεσμα από όσα είχαν γραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή δεν είναι ανάγκη να την σκανάρεις ολόκληρη, μόνο το "κομμάτι" που σε ενδιαφέρει......

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν έχει απαντηθεί...

Σε πρόσφατη απάντηση από τον ΟΚΧΕ για διαθεσιμότητα αεροφωτογραφιών δυστυχώς δεν με καλύπτει χρονολογικά το αρχείο τους.

 

Τους είπα να ψάξουν στο αναλογικό αρχείο και θα μου απαντήσουν. Αν όμως τελικά, δεν βρεθούν ούτε εκεί φωτογραφίες τι γίνεται;

 

Με καλύπτει η υ/δ του ιδιοκτήτη;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Λόγω αλλαγών στο φόρουμ θα χρειαστεί να ξαναδηλώσετε την ειδικότητά σας

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.