Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

το τραγικό είναι ότι ζητούν περιττά πράγματα

 

η έννοια του σχεδίου είναι να έχει τα απαρραίτητα για να υλοποιηθεί

άλλα τι να περμένεις απο ανθρώπους που δεν έχουν σχεδιάσει ποτέ τιποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω και παλι....

Το σχεδιο πρεπει να ειναι πληρες (σαν το γαλα)....

Δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο να αριθμησεις τις κορυφες και να βαλλεις ακομα ενα πινακα συντεταγμενων ...

 

Το θεμα για μενα ειναι να οριστουν προδιαγραφες ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ για τη συνταξη μελετων,..

Διοτι με το να πετανε 1 μπουρδα στον ενα Νομο, μια μπουρδα στον αλλο Νομο, δουλεια δεν κανυομε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο να αριθμησεις τις κορυφες και να βαλλεις ακομα ενα πινακα συντεταγμενων

σπουδαίο δεν είναι ... αλλά είναι άχρηστο

Link to comment
Share on other sites

καλού κακού τότε ας βάλουμε και ένα πινακάκι με κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο για τις θέσεις των Φ20 ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την επίσημη ενημέρωση από το κράτος ! ...........

Που θα πάει , θα το βρω αυτό το έγγραφο του ΤΕΕ Πελοποννήσου .

Μήπως κάποιος συνάδελφος το έχει ???

 

Το έγγραφο του ΤΕΕ Πελοποννήσου το θεωρείς ότι είναι επίσημη ενημέρωση από το κράτος ?

 

 

Συνάδελφε , όταν καταθέσεις άδεια (με τον 4030) στην παραδοσιακή πόλη του Ναυπλίου , τα αρχιτεκτονικά θα τα έχεις υπογράψει . Το τοπογραφικό όμως όταν στο ελέγξω θα σου ζητήσω και άλλη υπογραφή .

 

Η άλλη υπογραφή (συνυπογραφή) στο τοπογραφικό, προβλέπεται από την κείμενη (στα 4 σημεία του ορίζοντα) νομοθεσία? Aν ναι, τότε ποιά, μπορείς να την αναφέρεις?

Γιατί με αυτή την λογική την άλλη φορά ενδεχομένως, μπορεί και να μου ζητήσεις να συνοδεύομαι από τους γονείς μου αλλά αυτοί έχουν πεθάνει και είμαι ορφανός.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα κι εγω για το θέμα του τοπογραφικού και βλέπω γίνεται χαμός..... απο οτι είδα σε μερικά topics έχουν πάρει τα πληκτρολόγια φωτιά.

Να ρωτήσω εγώ λοιπόν κάτι πιο απλό.

Έχω μερικές δηλώσεις του 4014 που το τοπογραφικό όντως το έκανε τοπογραφός και πληρώθηκε για αυτό με δελτίο και μία άλλη περίπτωση που το τοπογραφικό της αδείας που εκδόθηκε απο το γραφείο είναι σε ΕΓΣΑ.

στην πρώτη περίπτωση..... πρέπει στο τοπογραφικό να μπεί το όνομα του άλλου μηχανικού? και σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τις αμοιβές αφού έχει ήδη πληρωθεί με το δελτίο?

στην δεύτερη, δεν μπορεί να μ΄πεί το όνομα του ΑΜ μελετητή της αδείας (ο ίδιος με την δηλωση 4014) αφού αυτός την είχε υπογράψει?

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη υπογραφή (συνυπογραφή) στο τοπογραφικό, προβλέπεται από την κείμενη (στα 4 σημεία του ορίζοντα) νομοθεσία? Aν ναι, τότε ποιά, μπορείς να την αναφέρεις?

Γιατί με αυτή την λογική την άλλη φορά ενδεχομένως, μπορεί και να μου ζητήσεις να συνοδεύομαι από τους γονείς μου αλλά αυτοί έχουν πεθάνει και είμαι ορφανός.

Θα ζητούσα το τοπογραφικο νά υπογραφεί από άλλο μηχανικο , για παραδειγμα από τον Πολιτικο μηχ. που θα υπογράψει υπχρεωτικά και μόνο τα στατικά !!

Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο ??

Οσο για το ΤΕΕ σας παρακαλω μην το εκμηδενίζετε

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητούσα το τοπογραφικο νά υπογραφεί από άλλο μηχανικο , για παραδειγμα από τον Πολιτικο μηχ. που θα υπογράψει υπχρεωτικά και μόνο τα στατικά !!

Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο ??

Οσο για το ΤΕΕ σας παρακαλω μην το εκμηδενίζετε

 

Αυτό που σκέφτομαι το έχω εκφράσει στην παραπάνω ερώτησή μου, την οποία όμως εντέχνως αποφεύγεις και δεν απαντάς.

Το τι πρέπει να ζητάς ως υπάλληλος (=βολεμένος, όχι εσύ προσωπικά) της δημόσιας διοίκησης (=βολευτήρι-κρεατομηχανή), από μηχανικούς και πολίτες γενικά, πρέπει να προβλέπεται από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία. Δεν υπάρχουν άλλες εξουσίες, οτιδήποτε άλλο είναι αυθαιρεσία.

Εκεί μέσα, στο βολευτήρι-κρεατομηχανή, δεν βολευτήκατε (όχι εσύ πάλι προσωπικά) για να ενεργείτε ως σύγχρονοι Βεληγκέκες, αλλά ως βολεμένοι υπάλληλοι με κύριο και αποκλειστικό έργο την εξυπηρέτηση πολιτών σύμφωνα με τα ισχύοντα από την νομοθεσία.

Αν δεν προβλέπεται κάτι από την νομοθεσία και εσύ το ζητάς από τους πολίτες κατά την προσωπική σου κρίση, αρχίζει και χαλάει η όλη σούπα κι ο τραχανάς, γιατί την άλλη φορά, σε άλλο πολίτη, μπορεί να ζητήσεις άλλα πράγματα ή και τίποτα ακόμη αναλόγως της ορέξεως. Αυτό το τελευαταίο είναι που δημιουργεί το μπάχαλο στη δημόσια διοίκηση και θεωρείται τουλάχιστο ύποπτο.

Και μια συμβουλή προς τους βολεμένους γενικά, κι όχι εσένα προσωπικά, μιας και καταλήξαμε να μιλάμε για φαγητά και ορέξεις είναι ότι, όταν τρώτε να μην μιλάτε.

Είναι στοιχειώδης κανόνας καλών τρόπων και της καλής ανατροφής.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.