Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Δηλαδή SIRADRAB το post #102 δεν σε ικανοποιεί ??

 

Επίσης δεν κατάλαβα το "όταν τρώτε να μην μιλάτε" ????

Χωρίς βέβαια την παραμικρή διάθεση παρεξήγησης αλλά δεν ταιριάζει με τα γραφόμενά σου !!

Με ποιο νόημα το γράφεις ?

.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουμε κάτι ''συναδέλφους'' Ελ. Επαγγελματίες που σερβίρουν αβέρτα χωρίς κανείς να τους το ζητήσει.

 

Πχ

Πολεοδομία Συγγρου το καλοκαίρι τυπισσα που διακινει φακέλλους έγλυφε τον Μηχανολόγο της Πολεοδμίας

και τον ρώταγε πόση άδεια θα πάρει (καλοκαιρινή)

απαντά αυτός θέλω συνεχόμενα 1 μήνα (σκέψου να εισαι χρεωμένος σε αυτόν)

και αυτή σιγοντάρει 'άντε βρε μόνο 1 μήνα, κρίμα, ζήτα λίγο παραπάνω'

ακόμη και ο Μηχανολόγος της Πολεοδμίας γέλαγε κάτω από τα μουστάκια του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το topic με πολύ ενδιαφέρον για τις απόψεις όλων.

Να σας πω και την δική μου ώς ΄φρεσκια' μηχανικός.....

 

Πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοια μανία και σφαγή.... όχι υπογράφουμε, όχι δεν υπογραφετε κτλ.

Απλά το ελληνικό κράτος για άλλη μια φορά απέδειξε την βλακεία του. Όλα τα ΒΔ ΠΔ ΦΕΚ είναι τόοοοοοσο παλιά που αναφέρονται σε εποχές που οι σχολές και το επάγγελμα του μηχανικού ήταν τελείως διαφορετικό. Είναι δυνατόν να υπάρχει σε ισχύ νόμος που μιλάει για τις σχολές της Κωσταντινούπολης? Έλεος δηλαδή.. και εντάξει κάποτε υπήρχαν μόνο οι απόφοιτοι του ΕΜΠ τώρα υπάρχουν 150 σχολές στον τομέα.

 

Κατ' εμέ λοιπόν υπάρχει το τυπικό και το ουσιαστικό.....

οκ μπορεί ο νόμος να μου δίνει το δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών και στατικών και ΜΠΟΡΕΙ να το κάνω για να εξυπηρετηθώ σε μια τυπική κατάσταση ή προσωπική (στο σπίτι μου πχ) αλλά δεν σημαίνει οτι θα το κάνω σχοινί κορδόνι και αυτό για την δική μου προστασία.

Θα κάνω ή θα υπογράψω δηλαδή στατικά σπιτιού? Ούτε καλύβας δεν υπογράφω ή θα βγάλω εγώ τοπογραφικό με ένα GPS της πλάκας ή κορδέλα θα το υπογράψω και να μπλέκω μετα σε ούτε κι εγώ ξέρω τι καταστάσεις με όρια, δασικά, μη δασικά, τον γείτονα, την ΡΓ και όλο αυτό το μπάχαλο!!!

 

Έννοείται πώς η κάθε ειδικότητα θα ασχοληθεί με την αρμοδιότητα της, θα πληρωθεί και το μόνο που μένει είναι να αποφασίσει το κράτος ποιός τυπικά θα φαίνεται πρώτο όνομα στην μαρκίζα!

 

Για την ώρα λοιπόν άν ο νόμος τυπικά μου δίνει το δικαίωμα να υπογράψω ΕΓΣΑ πιθανά να το κάνω αλλά μόνον έχοντας μελέτη συναδέλφου τοπογράφου και άν δεν αρέσει στον πελάτη να πάει να κουρευτεί!

Edited by maria74
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή SIRADRAB το post #102 δεν σε ικανοποιεί ??

 

Επίσης δεν κατάλαβα το "όταν τρώτε να μην μιλάτε" ????

Χωρίς βέβαια την παραμικρή διάθεση παρεξήγησης αλλά δεν ταιριάζει με τα γραφόμενά σου !!

Με ποιο νόημα το γράφεις ?

.

 

Γιατί, το δικό μου πόστ, το #116, τι είχε και δεν σου άρεσε?

Επίσης χωρίς καμια διάθεση παρεξήγησης σε πληροφορώ ότι δεν είχα την παραμικρή απαίτηση να καταλάβεις με την πρώτη τα γραφόμενά μου. Θα πρέπει να τα ξαναδιαβάσεις για να τα καταλάβεις και να τα χωνέψεις. Οπότε σου εύχομαι ολόψυχα καλή χώνεψη.

Link to comment
Share on other sites

post #102

Ν 4030 Αρθρο 9

 

§3. Το τοπογραφικό διάγραμμα, επιπλέον των όσων ορίζονται με τις ισχύουσες διατάξεις των προδιαγραφών, περιλαμβάνει:

α. εξάρτηση των κορυφών της ιδιοκτησίας από το ισχύον κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο,

Δηλαδή σου παραθέτω ένα νόμο που σε λίγο καιρό θα κληθείς και εσύ και εγώ να τον εφαρμόσουμε .

Στον παραδοσιακο οικισμό όπως δεν θα αρέσει στον συνάδελφο ΠΜ που θα του εκφράσω αντιρρήσεις για την αρχιτεκτονική μελέτη , τόσο δεν θα αρέσει στον συνάδελφο ΑΜ οι αντιρρήσεις για τα στατικά και για το τοπογραφικό .

Οσο για το φαγοπότι επειδη δεν το εχω καταλάβει ακόμα θέλω να με βοηθήσεις λίγο .

Μήπως θέλεις να πεις ότι οι ΔΥ (τεμπέληδες , βολεμένοι ... , λαμόγια κλπ ) από το χέρι που τρώνε δεν πρέπει να το δαγκώνουν ??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απλά και μόνο να μπουν αυστηρές προδιαγραφές σε ο,τι κάνουμε. Και να τηρούνται απαρρέκκλιτα οι προδιαγραφές κύριοι. Τότε απλά θα φανεί ποιος μπορεί να συντάξει αληθινό τοπογραφικό διάγραμμα, ποιος μπορεί να κάνει στατική μελέτη, ποιος μπορεί να κάνει αρχιτεκτονική.

Δική μου φαντασίωση είναι να κάνω μόνο αυτό που εκπαιδεύτηκα πραγματικά να κάνω, και όχι πράγματα που έμαθα στο κουρμπέτι. Δεν μπορώ να υπογράψω τοπογραφικό επειδή έμαθα κάτι θεωριτικές π@π@ριές δυο εξάμηνα στο πολυτεχνείο όπως και ο τοπογράφος, ο πολιτικός μηχανικός και ο απόφοιτος ΤΕΙ που έκανε 3-4 οικοδομικές (στην καλύτερη) είναι αδύνατον να κάνει αρχιτεκτονική.

Το θέμα δεν είναι η σφραγίδα αλλά η ποιοτική δουλειά (ξέρω αρχιτέκτονες που θα έπρεπε να τους πάρουν την άδεια, αλλά και πολιτικούς μηχανικούς (ΤΕ ή μη) που το παίζουν αρχιτεκτονάρες).

Και κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απλά και μόνο να μπουν αυστηρές προδιαγραφές σε ο,τι κάνουμε. Και να τηρούνται απαρρέκκλιτα οι προδιαγραφές κύριοι. Τότε απλά θα φανεί ποιος μπορεί να συντάξει αληθινό τοπογραφικό διάγραμμα, ποιος μπορεί να κάνει στατική μελέτη, ποιος μπορεί να κάνει αρχιτεκτονική.

Δική μου φαντασίωση είναι να κάνω μόνο αυτό που εκπαιδεύτηκα πραγματικά να κάνω, και όχι πράγματα που έμαθα στο κουρμπέτι. Δεν μπορώ να υπογράψω τοπογραφικό επειδή έμαθα κάτι θεωριτικές π@π@ριές δυο εξάμηνα στο πολυτεχνείο όπως και ο τοπογράφος, ο πολιτικός μηχανικός και ο απόφοιτος ΤΕΙ που έκανε 3-4 οικοδομικές (στην καλύτερη) είναι αδύνατον να κάνει αρχιτεκτονική.

Το θέμα δεν είναι η σφραγίδα αλλά η ποιοτική δουλειά (ξέρω αρχιτέκτονες που θα έπρεπε να τους πάρουν την άδεια, αλλά και πολιτικούς μηχανικούς (ΤΕ ή μη) που το παίζουν αρχιτεκτονάρες).

Και κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ...

 

Η γνώμη μου είναι τα bold παραπάνω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους δύο προηγούμενους αλλά θα πρέπει να γίνουν και κάποια πράγματα σωστά για να γίνουν αυτά που λέτε! Εμένα αν μου στερούν το βασικό μου αντικείμενο πάνω στο οποίο έκανα και μεταπτυχιακό δεν θα αναγκαστώ να το ρίξω στο δεύτερο, που αναγνωρίζω πως δεν το κατέχω αρκετά, μόνο και μόνο για να δούλέψω? Προσωπικά ποτέ μου δεν με ενδιέφερε το αρχιτεκτονικό κομμάτι της δουλειάς παρά μόνο το στατικό και το κατασκευαστικό. Όμως όπως μας έχουν μπερδέψει τι μπορώ να κάνω αφού κυρίως αρχιτεκτονικά μπορώ να υπογράψω μόνος μου? Έλεγχος σε όλους και πιστοποίηση ικανοτήτων και παραμύθια τέλος. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.