Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

καλημέρα!

Ο ιδιοκτήτητης δεν έχει ανήλικα τέκνα. Και ο 1ος όροφος έχει δηλωθεί με το 1337. Έχει και αυτός υπέρβαση 4 μέτρα κι είπα να τα δηλώσω όλα μαζί. Ιάσονα στην Αθήνα δεν ξέρω πως γινόταν η β' φάση, πάντως Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει σε β' φάση του 1337 σφραγίδα προσωρινής εξαίρεσης.

Στον 720/77 το έχω δει μόνο αυτό ''Προσωρινός τίτλος μη κατεδαφίσεως'' - ''ΤΙΤΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ''

Το θέμα είναι ότι θέλω να τα δηλώσω όλα σε μία δήλωση, μάλλον δε γίνεται.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δίπλα στη σφραγίδα της πολεοδομίας, τόσο στο αντίγραφο της δήλωσης του ιδιοκτήτη, όσο και σε αυτό του μηχανικού για τον 1337/83 υπάρχει μια "τετράγωνη" σφραγίδα που γράφει αυτό που ...ψάχνεις. Δες στο συνημμένο, συνήθως δεν είναι ευδιάκριτο....

post-15892-0-65837800-1358503131.png

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία με ενημέρωσε ότι δεν παίρναν κάποια τέτοια σφραγίδα!!! Υπάρχει φάκελος ? Τέλος!

 

Να πάρουμε ένα παράδειγμα: ιδιοκτήτης χωρίς ανήλικα τέκνα έχει κατοικία 65 τ.μ. στην οποία μένει η κόρη. Και μία άλλη κατοικία 75 τ.μ. αυθαίρετη, όπου μένει ο ίδιος με τη σύζυγό του. Για να το δηλώσω ως κύρια και μοναδική θα πρέπει να πάω να μετρήσω και αυτή που δηλώνει στο Ε9 ως 65τμ για να σιγουρευτώ? :grin:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν η αλλη πουμενει η κορη, ξεπερναει τα 70 τμ. "με βαση έγγραφα"

 

τοτε δ ε ν ειναι "μοναδικη" η αυθαιρετη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα. Απλώς θα στηριχθείς σε αυτά που λέει το Ε1 και το Ε9 του ιδιοκτήτη.

Αν σε αυτά υπάρχουν λάθη, ας τα βρει (αν τα βρει) η εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχος, δεν είναι δική μας δουλειά να επιβεβαιώσουμε αν έχει συμπληρώσει ορθά το Ε9 ή όποιο άλλο έγγραφο.

Οπότε αν σε αυτό είναι <70μ², κανένα πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπερνάει από τα έγγραφα. δεν πρέπει να το εξακριβώσω? Για να είναι σωστή η δήλωση και το ταρζάν θα κάνω :)

 

Άρα επομένως Faethon στην περίπτωσή μου αν θέλω δηλώνω μόνο τη σοφίτα ως κύρια και μοναδική βασιζόμενος σε Ε9 και συμβόλαιο όπου ο 1ος φέρεται εμβαδού 69τμ

 

θα μπορεί όμως μετά να πάρει χιλιοστά, έστω τα υφιστάμενα της μελλοντικής καθ' ύψος επέκτασης (ώστε να μην μπλέξουν ισόγειο και 1ος) χωρίς να χρειάζεται να τακτοποιηθούν αυθαιρεσίες σε ισόγειο και 1ο?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κολλάει το: "Όλα τα είχε η Μαρϊωρή, ο φερετζές της έλειπε"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.