Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς απαγόρευση η... εκτός σχεδίου δόμηση


bnn7

Recommended Posts

Από staurosa

... εγώ ειμαι ενας αρχιτεκτονάκος της σειράς...ο αδερφός μου ειναι ενας Α.Τ.Μ. και αυτός της σειράς....

λοιπόν....προχθές έπεσε στα χέρια μου ενα τοπογραφικό κάποιου συναδέλφου μας ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και μας προξένησε μεγάλη απορία και εμένα και του αδερφού μου για το τι συμβαίνει...καθώς είχαμε αποτυπώσει όμορο και πως είναι δυνατόν να κάναμε τέτοιο λάθος εμείς....με τα πολλά....πήρα τηλέφωνο τον συνάδελφο...και η απάντηση του ήταν : ΕΚΑΝΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ!!!!! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΓΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ!!! ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΛΕΓΞΕΙ???

 

Όποιος έχει έννομο συμφέρον... και τότε αλίμονο στον ελεγχόμενο που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Είμαι 11 χρόνια στο επάγγελμα και πότε δεν πέρασε από το μυαλό μου να μην βγω να μετρήσω (ακόμα και όταν είχα στα χέρια μου όχι πολύ παλαιότερο τοπογραφικό συναδέλφου).

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάμποσο καιρό ήρθε στο γραφείο ένας σεβάσμιος κύριος και μου ζήτησε τοπογραφικό διάγραμμα για αγοροπωλησία αγροτεμάχιου , όταν του είπα ότι απαιτείται η επί τόπου μέτρηση του αγρού και μετά θα ακολουθησει η σύνταξη του τοπογραφικού , γούρλωσε τα μάτια και μου απάντησε ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται διότι αυτή η δουλειά γίνεται από το γραφείο και οφείλω να εξασφαλίσω το απαραίτητο λογισμικό για να την κάνω , μου είπε επίσης ότι βιάζεται και ότι έχει βρει συνάδελφο με το 1/3 των χρημάτων που θα του το δώσει σε μια μέρα , και εγώ τώρα αναρωτιέμαι τι να τον κάνω το εξοπλισμό αξίας 14.000 ευρώ που πηρά σαν @@@@@@@ , δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα . είμαστε το πτυελοδοχείο των Βαλκανίων .

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένουμε από τον ενδιαφερόμενο πολίτη, όταν η ηγεσία του αρμόδιου Υπουργείου δίνει λανθασμένα μηνύματα στον κόσμο για τοπογραφικά με κινητό τηλέφωνο και βγάζει για μια ακόμα φορά τους μηχανικούς ως τους "κακούς" της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Στις μεταβιβάσεις οι ιδιοκτήτες δεν έλεγαν κουβέντα στους συμβ/φους και δικηγόρους για τις αμοιβές τους. Ορθώς διότι οι άνθρωποι σπόυδασαν και δουλεύουν για να ζήσουν. Τώρα που κατοχυρώθηκε και η δικιά μας παρουσία στην διαδικασία, ίσως με λάθος τρόπο, όλα τους φαίνονται (στους ιδιοκτήτες) υπερβολικά και ακριβά. Φταίμε όμως και εμείς για την νοοτροπία όλων αυτών των χρόνων. Οταν ο καθένας έκανε στο σπίτι του ότι ήθελε, όταν κάναμε τρελλές εκπτώσεις και δεν πατούσαμε ούτε στην χάραξη, όταν όταν όταν.... Τέλος πάντων.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Από staurosa

... εγώ ειμαι ενας αρχιτεκτονάκος της σειράς...ο αδερφός μου ειναι ενας Α.Τ.Μ. και αυτός της σειράς....

λοιπόν....προχθές έπεσε στα χέρια μου ενα τοπογραφικό κάποιου συναδέλφου μας ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και μας προξένησε μεγάλη απορία και εμένα και του αδερφού μου για το τι συμβαίνει...καθώς είχαμε αποτυπώσει όμορο και πως είναι δυνατόν να κάναμε τέτοιο λάθος εμείς....με τα πολλά....πήρα τηλέφωνο τον συνάδελφο...και η απάντηση του ήταν : ΕΚΑΝΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ!!!!! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΓΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ!!! ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΛΕΓΞΕΙ???

 

Όποιος έχει έννομο συμφέρον... και τότε αλίμονο στον ελεγχόμενο που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Είμαι 11 χρόνια στο επάγγελμα και πότε δεν πέρασε από το μυαλό μου να μην βγω να μετρήσω (ακόμα και όταν είχα στα χέρια μου όχι πολύ παλαιότερο τοπογραφικό συναδέλφου).

 

αυτά φίλε μου να τα σκεφτεί και να τα αναλογιστεί ο συνάδελφος μηχανικός που μου απάντησε ετσι!!!

και πραγματικά οταν, αν και δεν το θέλω, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τα λάθη του τοτε θέλω να δω τι θα κάνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.