Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς απαγόρευση η... εκτός σχεδίου δόμηση


bnn7

Recommended Posts

..να απαγορευθεί σε διάστημα 5-10 χρόνων, κυρά μου! Τι το περάσαμε, έχεις μια παγειωμένη κατάσταση επί δεκαετίες, εισπράττεις φόρους απο συναλλαγές και μία ωραία πρωία, λες, τέρμα;; Έτσι θεωρείς το σωστο; Δώσε χρόνο, να κανονίσει ο κοσμάκης την περιουσία του, είτε να κτίσει, να πουλήσει, να μετατρέψει σε αγρόκτημα, να προετοιμαστεί τέλος πάντων!

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά μόνο τώρα που πρόλαβα κι έριξα τα μπετά στο δικό μου χωράφι ! Να είμαι ειλικρινής ! Θα έχανα τον κόσμο μου αν με προλάβαινε ένας τέτοιος νόμος και καθόμουν εγώ μόνος μου να κάνω τον αγρότη και γύρω γύρω να με καμαρώνουν οι γείτονες με τις βίλλες, τα ενοικιαζόμενα studios και τα ξενοδοχεία...

απο κάτω θα τα κοιτάμε όλοι μας κάποια στιγμή, μην ανησυχείς.. αλλά το παράπονό σου εκφράζει απόλυτα την νοοτροπία του Ελληναρά, αφού το κάνουν όλοι, εεε.. ας το κάνω κι εγώ! Γι' αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

@Iatros

 

Τυχαίνει να έχεις κανένα οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, αν μου επιτρέπεις ?

 

@Iatros

Η μήπως έχεις κανένα απο αυτά τα ξενοδοχεία που βρίσκονται απέναντι νότια απο το κτήμα μου και που το βράδυ αναβουν τους προβολείς τους ίσα κατα πάνω μου και με στραβώνουν για να προσφέρουν στους πελάτες τους countryside by night? απαγορεύοντας πια έτσι σε μένα το καλοκαίρι να φχαριστηθώ τη βραδιά έξω (Με την πρόφαση ότι απο τη ρύμη που μας χωρίζει μπουκάρουν Αλβανοί και ξαφρίζουν τα δωμάτιά του και χρειάζεται συνεπώς τους προβολείς για προστασία) ? Και που αυτή τη στιγμή που μιλάμε χτίζεις ολόκληρες πτερυγες παρανομα για να τις νομιμοποίησεις με 4014?

Η μήπως είσαι ο ιδικτήτης του άλλου γειτονικού μας αγροτεμαχίου ανατολικά που έκανες γεώτρηση σχεδόν μες τη ρεματιά και στέρεψες όλα τα πηγάδια στη μεριά μας,(και πέρασες και τη σωλήνα μέσα απο την ιδιοκτησία μας χωρίς να ρωτήσεις κανέναν) για να τροφοδοτήσεις τις επιχειρήσεις σου παρακάτω? Η μήπως έχεις εκείνα τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα και μηχανάκια παραδίπλα, και που έχεις το συνεργείο απο κάτω στο αυθαίρετο υπόγειο και που τα πλένεις και τα δοκιμάζεις μαρσάροντάς τα και ακούγεται σαν τη λεωφόρο Συγγρού μες τα μεσημέρια?

Η μήπως έισαι δυτικά απέναντι απο τη ρεματιά που μας χωρίζει, εσύ με τις επιπλωμένες βιλίτσες που οι ηλιακοί θερμιοσίφωνες τους ξεπρόβαλαν φέτος απο τα ΄δωματά σου και χάλασες τον ορίζοντά μου και που συνδέθηκες παρανομά με τον υπόνομο που πέρασε ο δήμος μέσα απο τη ρεματιά ? Τον οποίο κυνηγάω κάθε φορά που βρέχει να στείλει συνεργείο να ξανα τοποθετήσει τα καπάκια των φρεατίων γιατί βρομάει ο τόπος?

Η μήπως εισαι εσύ με το εστιατόρειο που ξεφύτρωσε στην αυθαίρετη τζαμαρία απο τα βορινά και που όποτε φυσάει αντι να ευχαριστιόμαστε τη δροσιά τον Αυγουστο, μυρίζει κουζινίλα?

Μάλλον θα είσαι εσύ εκείνος που, αφού έβλεπες το χτήμα μας τόσα χρόνια παρθένο και "αναξιοποίητο" τόσες δεκαετίες, θα υπέθεσες ότι δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες νοικοκυραίοι σε αυτό και το διεκδίκησες δικαστικά με ανυπόστατα και πλαστά τεκμήρια χρησικτησίας ?

Οποιος και νά σαι, σε όποια απο τις 4 πλευρές του ορίζοντα, κάποιος απο αυτούς θα είσαι.

Αλλά εγώ θα αντιπαρέλθω τον χαρακτηρισμό σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτο συνάδελφοι ειναι απο 15/2:

 

http://www.emprosnet.gr/Current/?EntityID=ac1b7dd7-01c6-4dc5-95b6-9b7f49ca5cfe

Το παίρνει πίσω…

Γράφει: Πολλάτου Μαρίνα

15/02/2012

 

Ο Νίκος Σηφουνάκης προαναγγέλλει «επαναδιατύπωση» του επίμαχου άρθρου για την εκτός σχεδίου δόμηση

 

Οι αντιδράσεις των μηχανικών και όλων των εμπλεκομένων στην οικοδομή, βουλευτών τού ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ., αλλά και ο προβληματισμός που δημιουργήθηκε σε όλη τη χώρα, όπως και στην τοπική κοινωνία της Λέσβου για την εκτός σχεδίου δόμηση, φαίνεται πως φέρνουν αποτέλεσμα. Χθες, με δήλωσή του ο Νίκος Σηφουνάκης προαναγγέλλει ότι παίρνει πίσω για «επαναδιατύπωση» το επίμαχο άρθρο, το οποίο όπως είχαν αναδείξει οι μηχανικοί επέτρεπε να χτίζουν εκτός σχεδίου μόνο οι αγρότες, οδηγώντας έτσι σε απαξίωση αμέτρητες μικροϊδιοκτησίες σε όλη την επικράτεια.

 

Χθες, ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Νίκος Σηφουνάκης, με γραπτή δήλωσή του απάντησε σε πρόσφατη και ιδιαίτερα «σκληρή» ανακοίνωση του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών Λέσβου.

Στο τέλος της δήλωσής του αναφέρεται στο υπό διαβούλευση προσχέδιο Προεδρικού Διατάγματος για τις «Χρήσεις Γης», εκφράζοντας την πεποίθηση πως μακροπρόθεσμα οι επιλογές του θα δικαιωθούν, αφού «ειδική επιστημονική ομάδα συνέταξε πρόταση που εκσυγχρονίζει το απαρχαιωμένο καθεστώς των χρήσεων γης».

 

«Σπέκουλα…»

Σύμφωνα με τον αναπληρωτή υπουργό, το σχέδιο «αλλάζει ή εκσυγχρονίζει εκατοντάδες ξεπερασμένες διατάξεις, όμως για λόγους που δε γνωρίζω… αλλά κατανοώ, αρκετοί φορείς, όπως ο επιστημονικός σύλλογος των Μηχανικών της Λέσβου, δεν είχε τίποτα να προτείνει στην υπό εξέλιξη διαβούλευση; Δεν έχει τίποτα να προτείνει για πιθανή βελτίωση διατάξεών τους; Φαίνεται ότι αρκείται στη σπέκουλα και την πολιτική εκμετάλλευση μιας και μόνο παραγράφου - δύο λέξεων -, που όμως έχει πολιτικό ενδιαφέρον και για αυτό παραποιείται σκοπίμως.».

Ο κ. Σηφουνάκης υπενθυμίζει πως έχουν εκδοθεί δύο ανακοινώσεις διάψευσης από το Υπουργείο, στις 5 και στις 11 Ιανουαρίου, σύμφωνα με τις οποίες «δε θα καταργηθεί το δικαίωμα κάθε ιδιοκτήτη που πηγάζει από του τίτλους ιδιοκτησίας του, ήτοι να μπορεί να δομήσει σύμφωνα με τους όρους που ισχύουν».

Παρ’ όλα αυτά όμως, όπως συνεχίζει ο αναπληρωτής υπουργός, «και προκειμένου να μη συνεχισθεί η πολιτικολογία επί του άρθρου 14, το ΥΠΕΚΑ με απόφασή του θα επαναδιατυπώσει το συγκεκριμένο άρθρο, προς αποφυγή περαιτέρω σκόπιμης εκμετάλλευσης».

Μιλώντας στο «Ε», ο κ. Σηφουνάκης επεσήμανε: «Ήδη έχουν εκδοθεί δύο σχετικές ανακοινώσεις. Άλλωστε δε θα είχε νόημα να τεθεί το σχέδιο όπως και κάθε ανάλογο κείμενο σε διαβούλευση, αν δεν επρόκειτο να λάβουμε υπόψη ό,τι κατατεθεί ως συμμετοχή σε αυτήν. Προσωπικά, θα περίμενα να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις στο πλαίσιο της διαβούλευσης για το σύνολο του προσχεδίου.»

 

sifounakis_19.jpg

 

Όχι βιασύνες…

Ο πρόεδρος του Περιφερειακού Τμήματος Βορειοανατολικού Αιγαίου τού ΤΕΕ, Παναγιώτης Πιττός, σχολιάζοντας την πρόθεση του Υπουργείου για επαναδιατύπωση του άρθρου 14, ανέφερε ότι σύμφωνα και με τις προτάσεις του Τμήματος υπάρχουν προβλήματα και σε άλλα άρθρα, όπως το 12 και το άρθρο για τις μεταβατικές διατάξεις, που ομοίως πρέπει να διαφοροποιηθούν. «Κατά την άποψή μας», ανέφερε ο κ. Πιττός, «χρειάζεται νηφαλιότητα και υπομονή και πραγματικά θεωρούμε πως δε συντρέχει λόγος επείγουσας

προώθησης του σχεδίου αυτή την εποχή.»

Ο πρόεδρος του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Λέσβου, Παναγιώτης Θεοδωρίδης, επεσήμανε πως ένα βασικό σημείο που χρειάζεται να διευκρινιστεί σε σχέση με τις χρήσεις γης, εκτός του άρθρου 14, είναι αν τα όσα θεσπιστούν θα αφορούν την περίοδο μετά την έγκριση των χωροταξικών σχεδίων ή θα είναι άμεσης εφαρμογής.

 

 

«Χρέος μου, η προστασία περιβάλλοντος και πολιτών», απαντά στους Πολιτικούς Μηχανικούς

«Ένα τοπογραφικό… όσο το οικόπεδο»

 

Σε ό,τι αφορά στην απάντηση του κ. Σηφουνάκη στην ανακοίνωση του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών Λέσβου, ο αναπληρωτής υπουργός τονίζει πως ασφαλώς είναι χρέος κάθε οργάνου που εκπροσωπεί τον κλάδο του να προτάσσει το αμιγώς συμφέρον του, αλλά ασφαλώς όμως, «είναι και χρέος της Πολιτείας και του Υπουργείου ΠΕΚΑ να προστατεύει το περιβάλλον, αλλά και να ενημερώνει τους πολίτες ότι η τοπογράφηση ενός αγροτεμαχίου δεν μπορεί να κοστίζει περίπου όσο και η αντικειμενική του αξία».

Τέτοιες καταγγελίες επισημαίνει ότι καθημερινά φθάνουν στο ΥΠΕΚΑ και αυτό εννοούσε στη Βουλή, και όχι ότι μπορεί να γίνει πλήρες εξαρτημένο τοπογραφικό από ένα κινητό τηλέφωνο.

Με αφορμή την ανακοίνωση των Πολιτικών Μηχανικών, ο κ. Σηφουνάκης υποστηρίζει πως η Πολιτεία μερίμνησε για τη σύνταξη μετά από 30 χρόνια ενός νομοσχεδίου για την «τακτοποίηση» των αυθαιρέτων κατασκευών, και σ’ αυτές τις δύσκολες μέρες, χάρη σ’ αυτόν το Νόμο, 4014/2011, πολλοί κλάδοι εργάζονται.

«Την περίοδο 2000 - 2004, στην τότε μεγάλη νομοθετική πρωτοβουλία του τέως Υπουργείου Αιγαίου, μέρος του λεγόμενου τεχνικού κόσμου της Λέσβου αντέδρασε λυσσαλέα. Δώδεκα χρόνια μετά, στη συνείδηση των πολιτών του Αιγαίου θεωρούνται ευεργετικά τα προεδρικά διατάγματα εκείνης της περιόδου, και από τους πλέον ανησυχούντες για την καταστροφή του περιβάλλοντος ίσως υπήρξαν πολύ ελαστικά», αναφέρει ο αναπληρωτής υπουργός, εκφράζοντας την άποψη πως οι τωρινές νομοθετικές πρωτοβουλίες τού ΥΠΕΚΑ «θα δικαιωθούν εξ ίσου από όσους με ανιδιοτέλεια και ανυστερόβουλα θα τις αξιολογήσουν, δηλαδή από τη συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών».

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο ξεκινά "Οι αντιδράσεις των μηχανικών και όλων των εμπλεκομένων στην οικοδομή, βουλευτών τού ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ., αλλά και ο προβληματισμός που δημιουργήθηκε σε όλη τη χώρα, όπως και στην τοπική κοινωνία της Λέσβου για την εκτός σχεδίου δόμηση, φαίνεται πως φέρνουν αποτέλεσμα."

 

Οι αντιδράσεις είναι εκείνες που οδηγούν σε επαναδιατύπωση ή μήπως η κοινή λογική;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε =1591&language=el-GR"]ΕΔΩ

 

Το πιο σημαντικό είναι το τελευταίο κομμάτι:

 

"Το Σχέδιο του Προεδρικού Διατάγματος, λοιπόν, δεν καταργεί τη δυνατότητα της εκτός σχεδίου δόμησης που αφορά και στην κατοικία. Αυτή θα συνεχίσει να διέπεται από τις διατάξεις του Προεδρικού Διατάγματος ΦΕΚ 270/85 που βρίσκεται σε ισχύ. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει αναγκαιότητα θέσπισης μεταβατικών διατάξεων."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παραπλανητική μου φαίνεται η παραπάνω δήλωση. Διότι αν σου απαγροεύσει την χρήση , τι να τους κάνεις τους όρους δόμησης κατοικίας του ΦΕΚ 270 ? .

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθείτε το σχέδιο του ΝΟΚ (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός)...

Ο Σηφ δήλωσε ότι βγαίνει στον αέρα το Μάρτιο, στο άρθρο 1 περιλαμβάνει και τα εκτός σχεδίου...

Ο Ν.4030 βγήκε σήμερα σε εφαρμογή μαζί με αιώνια παράταση των αυθαιρέτων...

Οι επιταγές πληρώνονται ...

Link to comment
Share on other sites

Από τη δημόσια διαβούλευση:

 

Ολοκλήρωση της δημόσιας διαβούλευσης

 

 

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας στην Δημόσια διαβούλευση επί σχεδίου Π.Δ.«Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης». Τα σχόλια σας θα ληφθούν υπόψη στην διαμόρφωση του τελικού Προεδρικού Διατάγματος.

 

Καλά μην ορκίζεται κιόλας η παρέα του Σήφουνα ότι θα ληφθούν υπόψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.