Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς απαγόρευση η... εκτός σχεδίου δόμηση


bnn7

Recommended Posts

φυσικά και όχι,

οπώς δεν υπάρχουν αυτά που γινόνται εδώ, σε οποιαδήποτε άλλη αναπτυγμένη χώρα.

 

Ναι, να καταργήσουν την εκτός σχεδίου δόμηση, γιατί όπως σωστά υποστηρίζουν πολλοί είναι εκτός σχεδίου.

Όμως από οτι λένε σκοπεύουν να καταργήσουν την εκτός σχεδίου δόμηση μόνο για κατοικίες.

Οποιαδήποτε αλλη χρήση εκτός σχεδίου θα επιτρέται.

 

Επομένως ο στόχος τους δεν είναι να καταργηθεί η "εκτός σχεδίου δόμηση" αλλά η ανέγερση κατοικίων και μόνο κατοικίων εκτός σχεδίου.

Αυτό φαίνεται κάπως ύποπτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σημειώσω και εγώ , όπως επισήμανε ο κ. χανσ ότι για μικροσυμφέροντα έχουν τελματώσει τα ΓΠΣ Από την δική μου περιοχή ορμώμενος , έχω να αναφέρω ότι το ΓΠΣ βρίσκεται εδώ και μια τριετία στο γραφείο του περιφερειαρχη στην τελική του φάση για έγκριση και δεν προχωρά για ευνόητους λόγους Δυστυχώς συζητώντας με ντόποιυς φορείς δεν μπορούν να αντιληφθούν για την χρηστική ανάγκη ύπαρξης του ΓΠΣ και αναλίσκωνται στην έκφραση αντιρρήσεων αν γίνεται κάπου το βιοτεχνικό πάρκο , που χαρακτηρίστηκε δάσος κλπ ανάλογα τα ατομικά συμφέροντα του κάθε πολίτη Τώρα είμαι σίγουρος ότι αμά ενημερωθούνε για την ύπαρξη του σχεδίου νόμου θα ξεσηκωθούνε , πράγμα που θα έπρεπε να κάνουν πρωτίστος για την καθυστερηση του ΓΠΣ το οποίο έχουν απαξιώσει με την εν γένει στάση τους συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα, george michael σύμφωνα με τη θεωρία, το ΓΠΣ ως μελέτη έρχεται και κουμπώνει πάνω στο Ρυθμιστικό. Το οποίο είναι Χωροταξικό μικρής κλίμακας.

 

Από τη στιγμή που δεν έχει αξιολογηθεί Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ ποιές περιοχές στην Ελλάδα ενδείκνυνται για οικιστική ανάπτυξη ( το Ρυθμιστικό Αττικής ακόμη δεν έχει σταθεροποιηθεί ύστερα από 30 τροποποιήσεις), ποιές για βιομηχανική (καλά εδώ γελάμε), ποιές για πρωτογενή τομέα, ποιές για αποθήκευση προϊόντων πρωτογενούς τομέα, ποιοί ΘΑ είναι οι μελλοντικοί συγκοινωνιακοί άξονες, ΠΩΣ να γίνει σωστή πολεοδόμηση?

 

Μετατρέψαμε τον ήλιο και τη θέα της Ελλάδας σε μία τεράστια κομπίνα. Είμαστε ΣΤΟ ΙΔΙΟ επίπεδο με την εποχή του Καποδίστρια, για τον οποίο μην ξεχνάτε ότι ένας από τους λόγους που τον έφαγαν ήταν η εμμονή του για εκπόνηση Εθνικού Χωροταξικού, όπως και τον Τρίτση.

 

Να πω εδώ ότι οι κομπίνες ΔΕΝ σταματάνε στη χρήση της κατοικίας. Εδώ μιλάμε για απίστευτους desperados. Τις βιομηχανικές χρήσεις μόνο να δείτε στην Αττική, θα βγάλετε συμπέρασμα αμέσως. Όποιος δύσμοιρος έχει ''κακό'' αριθμό ΕΣΥΕ, είναι καταδικασμένος να αγοράσει ΜΟΝΟ από ώριμα ΒΙΟΠΑ τη χρήση γης. Και τα ώριμα ΒΙΟΠΑ εντός Αττικής μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Κατά τα άλλα, το ''Κράτος'' τις υπόλοιπες βιομηχανικές δραστηριότητες ''μέσης και υψηλής όχλησης'' εντός Αττικής τις στέλνει στο διάολο, δίνοντάς τους προθεσμία 10 ετών για να πάνε στο διάολο. Το πού θα πάνε. ας κόψουν το λαιμό τους.ΞΑΝΑ ΕΔΩ η προσφορά γης ΔΕΝ καλύπτει τη ζήτηση.

 

Δεν υπάρχει τέλος στη μαλακία των κυβερνώντων. Ακόμα χρησιμοποιούν το εργαλείο του 1337 για ένταξη νέων περιοχών, και εμμένουν στο να βρουν τον κομπιναδόρο της 10-3-82 για να του πάρουν εισφορές, αντί να κοιτάξουν να τελειώνουν την πολεοδόμηση. ΞΑΝΑ εισπρακτικά θέματα υπεράνω του κοινού συμφέροντος.

 

Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, υπάρχουν άνθρωποι μέσα από το λαό που γουστάρουν να κάνουν κουμάντο στη γη. Οι πρώην Νομαρχαίοι δηλαδή δεν το έβγαλαν από το φτωχό μυαλό τους το σχέδιο ελέγχου της αξίας της γης. Καταλήγοντας, το ίδιο το κράτος γουστάρει να ελέγξει τη δόμηση, είτε εντός είτε εκτός σχεδίου. Δείτε τώρα το νόμο για τα αυθαίρετα. Το κράτος ΔΕΝ απαγόρευσε την εκτός σχεδίου, ΔΕΝ την τιμώρησε μετά το 83, απλά γουστάρει το μερίδιό του για ''κοινωνικούς λόγους''. Σκάσε τα λεφτά, και πάρε την άδειά μου. Και φυσικά μιλάμε για ΠΟΛΥ λιγότερα λεφτά σε σχέση με το δύσμοιρο που ήταν νόμιμος. ΕΚΕΙ βρίσκεται πάντα το ζουμί της υπόθεσης στην Ελλάδα, η προσφορά της γης να μην καλύπτει ΠΟΤΕ τη ζήτηση.

 

Σε αυτό το σημείο εγώ ελπίζω ο Εφαρμοστικός Νόμος να επεκταθεί και για τους μεσαίους επιχειρηματίες. Διότι ΜΟΝΟ αυτός μπορεί να υπερβεί τη μαλακία των κυβερνώντων στον έλεγχο της γης, και να τους πετάξει απ' έξω για λόγους ''εθνικού συμφέροντος'', ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ όμως αυτή τη φορά για λόγους ''εθνικού συμφέροντος'', ή μάλλον για λόγους ''πολυεθνικού συμφέροντος'', μιας και όλοι οι λεφτάδες της Υφηλίου πλέον θα μπορούν να απολαμβάνουν την Ελληνική γη και όχι μόνο οι Έλληνες. Πρωτοστάτες στον αντιρατσισμό για άλλη μια φορά οι Έλληνες, και μάλιστα εν καιρώ κρίσης!!!!.

 

Πολλά μπορεί να εμπλέξει κανείς στο θέμα αυτής της απαγόρευσης της δόμησης. Ένα άλλο συμπέρασμα που σχηματίζεται, είναι η απαξίωση του ρόλου του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού, ώστε όταν θα έρθουν τα ξένα κεφάλαια στο ρημαγμένο τόπο, να βρουν εργατικό δυναμικό κοψοχρονιά.

 

Μάγκες δεν ξέρω τι θα γίνει, αυτά τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν.Αλλά και μόνο που λέω αυτή την έκφραση, είμαι γραφικός.Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.Έσσεται ήμαρ.....

 

 

Ο

ΤΡΙ-ΣΚΑΤΑ-ΡΑΤΟΣ

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση αυτή είναι ειδικού σκοπού και δεν νομιμοποιείται να νομοθετεί για άλλα θέματα εκτός των σχετικών με την δανειακή σύμβαση. Και ακόμα περισσότερο για νομοθετήματα που επηρεάζουν αρνητικά την περιουσία των πολιτών, απότομα, σπασμοδικά, και άναρχα, χωρίς κανέναν σχεδιασμό και σε μία εποχή που η βασική ατμομηχανή της Ελληνικής οικονομίας, η οικοδομή, βρίσκεται σε κώμα.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την σημερινή ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ σχετικά με το συζητούμενο θέμα

=1487&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=1487&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ή πιστεύουν οτι είμαστε ηλίθιοι ή μας έχουν για ηλίθιους ή όντως τελικά είμαστε ηλίθιοι. Μιλάνε για χρήσης γης χωρίς να έχουμε στο 80% της επικράτειας Κτηματολόγιο, χωρίς να έχουμε καθορίσει με εξαρτημένες συντεταγμένες το Natura, τα οικολογικά πάρκα, τις αρχαιολογικές περιοχές, τα όρια οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων που εν έτη 2012 εμείς χρησιμοποιούμε ένα απόσπασμα 1:5000 του 1981 και ψάχνουμε ιδιοκτήτες πριν 30 χρόνια. Δεν είναι τραγικό , οι σύμβουλοι του ΥΠΕΚΑ είναι ενεργοί μηχανικοί ή βολεμένοι μηχανικοί (ντρέπομαι να τους θεωρούμε μηχανικούς γιατί μας προσβάλλω όλους) που δεν έχουν εργαστεί ΠΟΤΕ στη ζωή τους, άτομα που απέχουν από την πραγματικότητα? Εγώ ξέρω οτι για να γίνει κάτι σωστό απαιτείται να ολοκληρωθεί μια σειρά πραγμάτων. Στην οικοδομή δεν παραγγέλνουμε πρώτα τα κουφώματα και μετά χτίζουμε τον τοίχο. Έτσι και εδώ για να γίνουν χρήσεις γης απαιτείται ΓΠΣ, για να γίνει ΓΠΣ απαιτείται να γίνει κτηματολόγιο, να γίνει αποτύπωση των κοινόχρηστων χώρων (δρόμων, πλατείες) , να γίνει αποτύπωση και χαρακτηρισμός ρεμάτων, να γίνουν δασικοί χάρτες, να γίνουν τα αρχαιολογικά όρια καθορισμένα και όχι ελέγχεται η ευρύτερη περιοχή, απαιτείται να οριστούν τα όρια οικισμών με εξαρτημένες συντεταγμένες υπάρχει τελοσπάντων μια γαμ......νη σειρά δεν γίνονται να καταστρατηγούνται όλα. Δεν γίνεται τώρα να μας πείσουν οτι δεν πρόκειται για συμφέροντα? Δεν γίνεται να μας λένε οτι μαλ...κια τους κατεβαίνει στο μυαλό και εμέις να τις ανεχόμαστε? Υπάρχουν και κάποια όρια, τι τους κόλλησε ο ΓΑΠ όλους, μαλάκυνση?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν σπουδαγμένοι άνθρωποι να υπερασπίζεστε αυτή την νεοελληνική αθλιότητα που λέγεται "εκτός σχεδίου δόμηση"

 

Έχω πάει σε όλη την ευρώπη τόσο άσχημο και άναρχο δομημένο περιβάλλον δεν υπάρχει πουθενά πλην Αλβανίας νομίζω, και έρχεστε εσείς να υπερασπιστείτε αυτή την ασχήμια για "να μην κλείσουν τεχνικά γραφεία" και γιατί τελικά ο μπαρμπα θανάσης που αγόρασε χωραφάκι δε θα μπορέσει να χτίσει; είστε σοβαροί; με τέτοια μυαλά μας αξίζει αυτό που ζούμε

  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η οργάνωση χρήσεων γης γίνεται για κοινωνικούς λόγους αναδεικνύοντας την Ελληνική μεγαλοψυχία και φιλοξενία και αφορά παραθεριστικές κατοικίες αποκλειστικά για τους Γερμανούς φίλους μας, που οι άμοιροι βλέπουν ήλιο και θάλασσα μόνο από καρποσταλ ? Τι καλοί που είμαστε?????

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την εκτός σχεδίου δόμηση είναι η άναρχη δόμηση (που δεν είναι και πολύ άναρχη αφού υπάγεται σε κανόνες) ή η αυθαίρετη δόμηση;

Το ότι εμείς δεν έχουμε σχέδιο ακόμα και σε περιοχές που θα συνεχίσει (και ορθώς βεβαίως) να επιτρέπεται η δόμηση (οικισμοί προ 23, κάτω των 2000 κατ. κλπ) σημαίνει κάτι;

Στην υπόλοιπη Ευρώπη δηλαδή, δεν έχει δικαίωμα κάποιος να οικοδομήσει στην γη του αν αυτή δεν ανήκει σε σχέδιο πόλεως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.