Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς απαγόρευση η... εκτός σχεδίου δόμηση


bnn7

Recommended Posts

@tapam77

Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν οι νομοθετούντες. Νομίζεις πως ανακάλυψες τον τροχό και πως είναι εφικτό εν νυκτί να αλλάξεις ένα καθεστώς με το οποίο οικοδομεί πάνω από την μισή χώρα χωρίς να βλέπεις την ευρύτερη εικόνα, πως δηλαδή τέτοιες σπασμωδικές αποφάσεις μπορούν να διαλύσουν την κοινωνία (σε επίπεδο ιδιοκτητών και επαγγελματιών του κλάδου της οικοδομής) πριν καν φανούν τα όποια ευεργετικά αποτελέσματα. Ε δεν είναι τόσο απλό συνάδελφε!

Κατά τα λοιπά, με καλύπτει η θέση του pao.ang...οικόπεδα με θέα, ήλιο και θάλασσα...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μπαρμπα Θανάσης φίλε μου όταν αγόραζε το χωραφάκι που λες του είπαν ότι μπορεί να κτίσει και τον φορολογησαν κανονικά. Την ανάλυση που έκανε παραπάνω ο pao.ang δεν την διάβασες?

Πράγματι στην Ευρώπη δεν βλέπεις τέτοια χάλια, αλλά εκεί έχουν σχέδια ανάπτυξης και χρήσεις γης εδώ και 200 χρόνια.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tapam77 αν διάβασες όλα τα σχόλια πρώτον δεν υπερασπίζουμε την άναρχη εκτός σχεδίου δόμηση, δεύτερον για να προκύψει η άναρχη δόμηση μήπως δεν υπάρχουν ΓΠΣ? , μήπως υπάρχουν όρια οικισμών σε χάρτη 1:5000 του 1981? μήπως υπάρχουν μη οριοθετημένοι οικισμοί? μήπως υπάρχουν τυφλά οικόπεδα? Μήπως οι ανάγκες μας, ως πολίτες, και η ίδια η πολιτική τόσων χρόνων προκάλεσαν την άναρχη δόμηση? Τρίτον αυτό που υποστηρίζουμε είναι πρώτα να γίνουν τα ΓΠΣ και μετά να καταργηθεί η εκτός σχεδίου δόμηση, που η προσωπική μου γνώμη είναι να περιοριστεί και όχι να καταργηθεί και μην ξεχνάμε οτι η εκτός σχεδίου δόμηση υπάρχει σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες και σε χώρες που δεν προσφέρουν την θέα και τα μέρη που προσφέρει η Ελλάδα. Και μη μου πεις οτι δεν θα έκανε το ίδιο ο Γερμανός ο Γάλλος και ο Ελβετός αν είχε φατσα την θάλασσα κάθε πρωί?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν σπουδαγμένοι άνθρωποι να υπερασπίζεστε αυτή την νεοελληνική αθλιότητα που λέγεται "εκτός σχεδίου δόμηση"

 

Έχω πάει σε όλη την ευρώπη τόσο άσχημο και άναρχο δομημένο περιβάλλον δεν υπάρχει πουθενά πλην Αλβανίας νομίζω, και έρχεστε εσείς να υπερασπιστείτε αυτή την ασχήμια για "να μην κλείσουν τεχνικά γραφεία" και γιατί τελικά ο μπαρμπα θανάσης που αγόρασε χωραφάκι δε θα μπορέσει να χτίσει; είστε σοβαροί; με τέτοια μυαλά μας αξίζει αυτό που ζούμε

 

Kαλως ή κακως η εκτος σχεδιου δομησης εχει "καθιερωθει"...

ΝΑΙ για γινει σωστος σχεδιασμος.

ΝΑΙ να καταργηθει η εκτος σχεδιου δομηση.

ΑΛΛΑ υπο προυποθεσεις..

Δεν μπορεις σε μια νυχτα να καταργεις τα παντα.

 

Φιλε μου καποιοι εχουν δωσει τους κοπους μια ζωης για να ενα γηπεδο εκτος σχεδιου, καποιοι εχουν αγορασει εκτασεις με σκοπο την επαγγελματικη χρηση (πχ βιομηχανιες) και παει λεγοντας...

Δεν μπορεις ξαναφνικα εσυ να θυμασαι το περιβαλλον και την αισθητικη και να λες "την νεοελληνική αθλιότητα που λέγεται "εκτός σχεδίου δόμηση""

Θα ελεγες το ιδιο αν ειχες αγορασει εκταση εκτος σχεδιου????

 

Σε καθετι που γινεται πρεπει να κοιταμε και την κοινωνικη διασταση..

Σε τετοιες περιοδους επρεπε να κυνηγαμε τις επενδυσεις... ΝΑΙ τις επενδυσεις..

Και δεν μιλαω για ξενα συμφεροντα...

Ξερετε ποσες υγιεις επιχειρησεις θελουν να επενδυσουν και δεν μπορουν??? (βλ Νατουρα, ΓΓΥΠ¨και παει λεγοντας..)

 

Ολα απο οτι φαινεται ειναι προσχεδιασμενα και πανε σε αλλο επιπεδο....

Οποτε, μαλλον οτι κουβεντιαζουμε ειναι στον αερα...Το σχεδιο ειναι καλα οργανωμενο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω ότι όπως γράφουν σωστά οι περισσότεροι συνάδελφοι , αυτό που πρέπει να γίνει είναι ΓΠΣ αφού προηγουμένως ολοκληρωθούν κτηματολόγιο και γίνει πρώτα Εθνικό χωροταξικό σχέδιο όπως σωστά γράφει ο κ. Χανς Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει κάτι με το Εθνικό χωροταξικό σχέδιο νομίζω επί Σουφλιά υπουργού , έστω και αν από ότι θυμάμαι ήταν έτσι δημιουργημένο ώστε να τα δίνει όλα στους μεγάλους ιδιώτες πάντως κάτι έιχε γίνει για το ΕΧΣ Στην περιοχή την δική μου όπως έχω γράψει έχει φτάσει στο τελικό στάδιο ένα ΓΠΣ με περασμένα πάνω εξαρτημένα όλα τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένα ΓΠΣ όπως όρια οικισμών , σχέδια πόλης , δασικές εκτάσεις , βιοτεχνικό πάρκο , περιοχές εκτός σχεδίου δόμησης με περιορισμούς στους όρους δόμησης, προστατευόμενες περιοχές , αρχαιολογικούς χώρους και ΠΕΡΠΟ κλπ Δεν προχωράει όμως για λόγους μικροσυμφερόντων όπως γράφω σε πιο πάνω ποστ μου , παρόλο που γίνανε πολλές ενημερώσεις και αλλαγές από τον μελέτητή με ανοικτές συγκεντρώσεις Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον με την δημιουργία του νεου καλικρατικού Δήμου. Αρα αυτό που πρέπει να γίνει είναι ενημέρωση του Ελληνικού πληθυσμού για την ανάγκη ΓΠΣ (και από εμάς τους μηχανικούς και το κράτος ) και νομοθετική ρύθμιση ώστε να γίνονται πιο γρήγορα και να μην υπάρχουν κωλυσιεργίες

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

με τον ιδιο τροπο που γινεται η εντος σχεδιου δομηση γινεται και η εκτος. και ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

 

Ασχημια, αναρχια, ο,τι να ΄ναι. Κοτετσια διπλα σε χαιπερ μοντερν μεζονετουλες. οποιος θεωρει οτι θα λυθει το αισθητικο της επαρχιας απο την καταργηση της εκτος σχεδιου δομησης να παει στο κεντρο της λειβαδιας, της θηβας, της καλαματας που εκτελειται (κυριολεκτικως) εντος σχεδιου δομηση, και να μας τα πει απο εκει.

 

επι της (πολυ μακριας, τυπου απο-αλλο-γαλαξια-μακρια) θεωριας, εγω συμφωνω, να καταργηθει. ενα χρονο μετα θα σας αρχισουν βεβαια στις τροπολογιες και θα την επιτρεψουν παλι την οικιστικη χρηση για οικοπεδα πανω απο 20 στρεμματα, αφου εχουν ρουφηξει τα οικοπεδακια.

 

οσο για την σημερινη κυβερνηση, μα πως αλλιως θα την επιτρεψει "υπο ορους" η νεα, λαικης εντολης κυβερνηση? φταινε οι προηγουμενοι, πολυ υπερβολικα το εφαρμοσανε κλπ κλπ

 

λεμε "δεν θα τολμησουν" εδω κ 5-6 χρονια συνεχεια, ε καποια στιγμη θα το τολμησουν και θα δειτε οτι δεν θα ανοιξει κ μυτη. σιγα μην φοβηθει ο παπαδημος ή το πασοκ του 15% οτι θα πληρωσουν το πολιτικο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω. εχουν χασει τη μπαλα τελειως και ειναι εκτος θεματος οι περισσοτεροι.

 

5-10 ανθρωποι κανουν κουμαντο στο πασοκ, το "νεον πασοκ" (κατα το "ολον πασοκ" γκουχου γκουχου) και ειναι ολοι ή μεγαλο-τεραστιο-πασοκοι που θα βγαινουν βουλευτες ακομη κ αν κατεβουν με το κομμα ελληνων κυνηγων (αφου εχουν διορισει 50 χιλιαδες ανθρωπους ο καθενας), ή ανθρωποι σκιες, τυπου πισω απο το θρονο.

 

απλα ξερουν οτι δεν θα ειναι στην επομενη κυβερνηση, ουτε στη μεθεπομενη. αν και προχθες μιλαγαμε σε παρεα σε σπιτι με εναν απο αυτους κ ακουσα οτι θα γινει υπουργος στην επομενη, μετεκλογικη κυβερνηση συνεργασιας. δηλαδη στην καρακοσμαρα τους.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά γιατί να τους νοιάξει;

Αφού έχουν προεισπραξει την κομματική τους χρηματοδότηση για τα επόμενα χρόνια και μάλιστα από την τράπεζα Αττικής ;)

 

Επιπλέον στις επόμενες εκλογές αμφιβάλλω αν θα υπάρχει ΠΑΣΟΚ.

Μονο ΣΟΚ θα έχουμε από κάτι ψωνια σαν τη Διαμαντοπούλου ή τον Λοβέρδο :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας, αλλά για ποιες εκλογές μιλάτε; Κάτι μου λέει ότι οι εκλογές θα αναβληθούν επ' αόριστον!

 

Αν δε βγούμε από την "κρίση", ξεχάστε τη Δημοκρατία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.