Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν στις εγκεκριμένες τομές δε φαίνεται η αυθαιρεσία (πχ ενας ΗΧ), δλδ δε κόβει τον ΗΧ η τομή, τότε δεν την επισυνάπτουμε;

Link to comment
Share on other sites

Από την διατύπωση του ν4014 έχω καταλάβει πως τομή κάνουμε νέα.

Το θέμα είναι τι τομή κάνουμε.

Όλου του κτιρίου ή μόνο του τακτοποιούμενου χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε άδεια: Χρησιμοποιούμε την μια από τις δύο τομές της οικοδομικής άδειας (σε κάποια θα φαίνεται ο χώρος που θέλουμε).

Όταν δεν έχουμε άδεια: Φτιάχνουμε μια νέα τομή

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν έχουμε άδεια αλλά σε καμια τομη δε φαίνεται ο χώρος που θέλουμε τι γίνεται? Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να φανεί ο αυθαίρετος -τακτοποιημένος χώρος. Δεν ενδιαφέρει όλο το κτίριο. Καλύτερα να περιμένουμε να δούμε πως θα δουλέψει η εφαρμογή της υποβολής γιατί μέχρι στιγμής μόνο θεωρητικά είναι όσα λέμε.

Edited by Bolshevikos
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τη συνομιλια σας, μιας και απειχα για καποιον καιρο, εμενα προσωπικα γιατι ΔΕΝ μου δημιουργηθηκαν αποριες διαβαζοντας την "οδηγια" περι διαγραμματος καλυψης...?

Μαλλον το αναμενομενο βγαλαν ως οδηγια...

Οι αποριες που εχω εγω και καποιες απο αυτες διατυπωθηκαν και παραπανω απο αλλον συναδελφο ειναι αφενος

α. τι γινεται με την τομη αν δεν απεικονιζεται η αυθαιρεσια πανω της (κανουμε νεα η δινουμε την παλια?)

β. αν αυτη αφορα τον οροφο μας η ολη την οικοδομη

γ. αν εχω την υποχρεωση να συνταξω νεα ηλεκτρονικα σχεδια για αυθαιρεσιες τυπου κλεισιματα εξωστων, φαγωματα Η/Χ κλπ ή να αποτυπωσω πανω στα εγκεκριμενα της πολεοδομιας τις παραβασεις και επειτα να τα σκαναρω ολα σε pdf

 

Καλα, για Δελτια Δομικης Τρωτοτητας, τεχνικες εκθεσεις κλπ ουτε λογος...

Αν και δεν περιμενω να ζητηθουν ουδεποτε αυτα τα σχεδια και τα στοιχεια...

Το πολυ πολυ μια ΥΔ του Μηχανικου οτι υπαρχουνε στην κατοχη του και θα παραδοθουν οταν ζητηθουν και τελος!

 

Προσωπικη εκτιμηση παντοτε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Inzaghi!Κάποιο τρικ θα σκαρφιστούν για να στείλουμε ένα δύο σχέδια και τίποτα άλλο..αλλά και αυτά άγνωστο πώς και πότε..

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τη συνομιλια σας, μιας και απειχα για καποιον καιρο, εμενα προσωπικα γιατι ΔΕΝ μου δημιουργηθηκαν αποριες διαβαζοντας την "οδηγια" περι διαγραμματος καλυψης...?

Μαλλον το αναμενομενο βγαλαν ως οδηγια...

 

Πως θα περάσετε τα νέα διαγράμματα κάλυψης πάνω στα υπάρχοντα? Με το !!!!χέρι!!!!?

Link to comment
Share on other sites

1. Nαι με το χερι

2. Σκαναροντας το αρχικο σε tiff, περνωντας το στο autocad και πατωντας τις γραμμες απο πανω, αφου εχεις ρυθμισει την κλιμακα...

 

Δηλαδη αμα δεν βρεις την κατοψη σε ηλεκτρονικη μορφη και ειναι 1 στρεμμα πλακα, θα την ξαναπερασεις απο την αρχη για να δειξεις μισο τετραγωνικο φωταγωγο που εκλεισε μεσα στον ογκο?

Επιλογη σου ειναι αλλα δε νομιζω να το εκανα...

Στην τελικη διπλα βαζεις δικο σου πινακακι, εσυ αναλαμβανεις την ευθυνη των οσων υπογραφεις και σφραγιζεις, ειτε ειναι με το χερι ειτε ηλεκτρονικα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.