Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

σε περίπτωση που ένας ιδιοκτήτης που έχω αναλάβει την τακτοποίησει, μου παραδώσει ο ίδιος τοπογραφικό ΕΓΣΑ, εγώ σαν αρχιτέκτονας πως το περνάω στο σύστημα των αυθαιρέτων; αφου πρέπει να δηλώσω και τοπογράφο;

 

Πάνω στο ίδιο θέμα, είμαι ΑΜ και έχω δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν μπορω να ανεβάσω το τοπογραφικό ΕΓΣΑ( ηεπιλογή είναι κλειδωμένη).

Όταν έκανα την ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν ζητούσαν ΕΓΣΑ κτπ οπότε προχώρησα τη διαδικασία.

 

Παρόλα αυτά τώρα δεν μπορώ να προσθέσω τον Τοπογράφο στους συμμετέχοντες μηχανικούς για να ξεκλειδώσω την επιλογή του ΕΓΣΑ. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το ξεπεράσω?

 

μας έχουν τρελάνει...

 

ΟΚ απλά κάνεις αίτηση στην καρτελα "Αιτησεις" για προσωρινη υπαγωγη

Edited by the_architect
Link to comment
Share on other sites

Και ο τοπογραφος θα πληρωθει για τοπογραφικο που δεν εχει κανει (αφου ειναι ηδη ετοιμο)?απλα για να μπει στο συτημα του ΤΕΕ για να ξεκλειδώσει το ΕΓΣΑ 87? ΡΕ, ειμαστε σοβαροι???

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

getsakna, δωρεάν το έκανε; Προφανώς και πληρώθηκε όταν το έκανε.

Οπότε βάζεις τα στοιχεία του τοπογράφου που συνέταξε το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να ενημερώνουμε και τους όποιους συνάδελφους χρησιμοποιούμε τις δουλειές τους....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Faethon11

 

μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα..Εννοω οτι εφοσον προυπαρχει τοπογραφικο με ΕΓΣΑ87 απο τοπογραφο (για το οποιο σαφως και εχει πληρωθει!) και εφοσον θα χρειαστει να μπει στου συμμετεχοντες μηχανικους, πρεπει να πληρωσει και εισφορες??? Οταν το συνεταξε εκοψε ΑΠΥ και εννοειται χωρις ΤΕΕ, ΤΣΕΜΔΕ κλπ. Τωρα αν μπει στην ομαδα μηχανικων πρεπει να πληρωσει και εισφορες?

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα..Περιμενω απαντησεις..

 

Και μια επιπλεον περιπτωση: Οταν το τοπογραφικο με ΕΓΣΑ87 ειναι εντος της οικοδομικης αδειας εννοριται πως ο μηχανικος εχει πληρωσει ολες τις εισφορες του..Σωστα?Αρα αν μπει στους συμμετεχοντες δεν χρειαζονται αμοιβες και παρακρατησεις extra! Διορθωστε με εαν κανω λαθος αλλα εγω ετσι το αντιλαμβανομαι!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Ένα, ένα.

1. Αφού θα μπει στους μηχανικούς πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα παραστατικά.

2. Εφόσον υπάρχει Ο.Α. τότε θα υποβάλλεις τα παλιά παραστατικά των κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Και ξανασυμπληρώνω;

 

Ο κάθε "συνάδελφος" κάνει μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ δουλειά, για ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ έργο!!!!!

Αυτό δεν σημαίνει ότι, η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ δουλειά του, μπορεί αυθαιρέτως να χρησιμοποηθεί και για ΑΛΛΟ έργο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.